E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Zıt Kardeşler

Tarih 17 Ocak 1909 Türkiye’de “Ezeli Rekabet” yabancıların ise “Kıtalararası Derbi” olarak adlandırdığı ilk maç.. Saha (Papazın Çayırı) Union Club Sahası (Bu gün Şükrü Saraçoğlu Stadyumu) hakem James La Fontaine… Takımlar; 1905 yılında Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından kurulan GALATASAYAR ile 1907 yılında Anadolu yakasında kurulan FENERBAHÇE Bu gün bu ezeli rekabet 109 yaşına bastı.

Galatasaray; Ahmed Robenson, Bekir Sıtkı Bircan, Milo Bakic, Adnan İbrahim Piroglu, Horace Armitage, Sabri Mahir, Hasan Busri, Celal İbrahim, Fuad Hüsnü Kayacan, İdris Bey ve Emin Bülend Serdaroğlu hocalığını oyuncu Horace Armitige yapıyordu. Ev sahibi Fenerbahçe ise; Asaf Beşpınar, Dalaklı Hüseyin, Hasan Kamil Sporel, Hassan Sami, Gustave Haenny, İzzi Hüseyin, Fethi Bey, Şefkati Hulusi, Yayla Berki Karagözoğlu, Galip Kulaksızoğlu ve Memiş Bey… Hocalığını oyuncu Galip Kulaksız oğlunun yaptığı maçı Emin Bülent Serdaroğlu’nun attığı gollerle 2-0 galibiyetle ayrıldı. İlk maçı Galatasaray üstünlüğü olmasına ramen günümüzde Fenerbahçe üstünlüğü vardır.

Ezeli rakipler 23 Şubat 1934 tarihinde yapılan İstanbul ligi maçı. Taksim Standında yapılan maçın 60. dakikasında Galatasaray’lı Kadri Dağ’ın Fenerbahçe’li M. Reşat Nayir’e attığı tekme ve kadrinin üzerine doğru koşan Fenerbahçe’li Fikret Arıcan’ın Galatasaray’lı Tevfik tarafından kucaklanıp, saha kenarında atılmasıyla saha karışır, futbolcuların kavkasına seyircilerde katılır olaylar büyür. Maç yarıda kalır, “Mıntıka Futbol Heyeti” Türk Spor tarihinin en ağır cezalarından birisini verir. Fenerbahçe’den 9, Galatasaray’dan 8 futbolcu uzun süre cezalandırılır. Bu cezalardan en karlı çıkanı Beşiktaş olur. Sezon sonunda Beşiktaş Şampiyon olur.

Fenerbahçe ile Galatasaray 1934 yılında Türkiye’ye davet ettikleri yabancı takımlarla birer kez hazırlık maçı yaptıktan sonra, üçüncü maçı “Fenerbahçe-Galatasaray Karması” şeklinde oynadılar. Bu karmanın dorması ise, iki kulübün renklerinin karışımı olan lacivert, sarı ve kırmızıdan oluştu. Daha önceleri 1912 yılında Galatasaray kulübü başkanı Ali Sami Yen ile Fenerbahçe kulübü Başkanı Hulusi Bey’in ortak imzalarla kayıt altına aldıkları belgenin, birleşmeseler dahi 2 kulübün yabancılara karşı “Ortak Takım” kurma konusunda anlaştıkları hatta tüzüğünün bile hazırladıklarını bilinmekte….

Galatasaray forması içinde Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Sinyor lakaplı “Can Bartu” … Fenerbahçe forması içinde Galatasaray’ın efsane Taçsız kralı “Metin Oktay”… Jübile maçında formaları değiştirip ezeli rakipleri olan takımlarının formalarını terleterek Dünya futbol tarihinde bir ilki gerçekleştiriyorlar… Bu ebedi dostluğu görüpte belki küfredenler, taş atanlar, rakiplerini tartaklıyanlar futbolun spor olduğunu anlar güzelliğini yaşarlar ve utanırlar düşüncesindeyim.

Rekabetin ve futbolumuzun geldiği durumdan bugün şikayetciymiş gibi görünüp sahte göz yaşı dökenlerin hepsi bu sürece gelmesinde benzin döküp yakanlardır. Oysa futbolumuza değer katan üzerinde giydikleri formaları; o formalara anlam veren de mazileri, tarihlerinde gerçekleştirdikleridir. Dünyanın her yerinde bilinen; orada gelişimin ana motoru rekabettir. Bu rekabet adil bir şekilde korunduğu sürece Galatasaray-Fenerbahçe zıt kardeşler rekabeti daha çok yüzyıllar devam edecektir.

Kaynak: Ayancık Gazetesi.com

Tarih:19 01 2018 21:37(2108) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişe O’nu Anıyoruz, O’nu Arıyoruz Tümü

Hangi Türk Boyu’na Mensupsunuz?


Kılçak Alçak Zillet


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et!


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethedilmiştir


Yeni yılda mutlu olmak elimizde


Halk Arenası


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:607591 DtGaNi

* ANASAYFA *