E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş

Değerli dostlar, yazımın başlığını okuyunca son on beş, hatta son bir ayı değerlendirdiğimi düşünmeyin. Son 10-15 yılda nereden nereye geldiğimizi nedenleri ile anlatmaya çalışacağım. Yazımın Zeytin Dalı Operasyonu ile ilgisi yok.

Bu operasyonun başlamasından iki gün sonra Yanlış politikalar sonucu yapmak zorunda kaldığımız ZEYTİNDALI HAREKATINDA güvenlik güçlerimize Allahtan başarılar diliyorum demiştim. Düşüncem değişmedi.

Daha önce dinlediğim bir konuşmadan sonra bir gazetede gördüğüm şu başlık dikkatimi çekti. “Türkiye özgürlükler liginde küme düştü” yazıyordu. Yazıyı sonuna kadar okudum. Amerika da bir düşünce kuruluşu Türkiye’yi özgür değil kategorisine indirmiş.

Özgür olmayan on ülke arasında birinci sıradayız. İsmini bile duymadığım bazı ülkeler bile bizden özgürmüş.

Türkiye, adalet ve temel haklar sıralamasında da sonlara düşmüş. ABD merkezli Bağımsız bir düşünce kuruluşu olan Dünya Adalet projesinin hazırladığı rapora göre iki sıra daha geriye düşerek 113 ülke arasında 101. sırada yer alıyoruz.

2014 yılında 59, 2015 yılında 80, 2016 da 99 cu sıraya düşerek sonuncu olmamıza az kalmış. Bu gidişle yakında sondan birinci oluruz.

Bu haberleri okuyunca cami imamın yılın son Cuma günü kürsüde anlattıkları aklıma takıldı. İmamın anlattıklarını da tamamını dinleyememiştim. “Yapılan bir araştırmaya göre biz ligde bile değiliz, küme düşmüşüz” demişti. Birinci sıradaki İslam ülkesi genel sıralamanın 50ci sırasında biz ise 70ci sıradayız diye anlatmaya devam etmişti.

İmam ile tekrar görüşüp işin aslı astarı ne öğrenmek istedim. İmamdan yazının tamamını aldım. Bu da ABD’ George Washington Üniversitesi’nde bir araya gelen bir grup araştırmacı tarafından yapılan araştırma.

Yazının başlığında, Müslümanların yüz kızartan İslamilik sıralaması yazıyor. Yazının bazı bölümleri şöyle.

“İslâmî ölçüleri bir endekse tabi tutarsak, Müslim-gayr- i Müslim dünyadaki bütün ülkelerin sıralaması nasıl olur?” Maalesef ki Türkiye için sonuç, pek iç açıcı değil.

Kur’an-ı Kerim’ de yer alan tavsiye, ideal ve değerlere göre bir ülkede iyi işleyen kurumlar bulunması, ülkeyi yönetenlerin de halkla aynı şekilde kanunlara ve kurallara uyuyor olması, toplumun siyasi ve ekonomik özgürlük temelleri üzerine inşa edilmiş olması, toplum temellerinin oturduğu prensiplerin de ekonomik gelişmeye olanak sağlaması gerekiyor.

Müslüman ülkeler sıralamanın sonlarında yer alırken, Türkiye 208 ülke arasında 103 cü sıradaymış. İrlanda, Danimarka ve Lüksemburg ilk üçte. Şaşırtıcı bir şekilde İsveç, Danimarka, İngiltere, Norveç gibi Batılı ülkeler, İslamlık konusunda bize fark atıyorlar.

Özgürlük liginde ülkemiz neden küme düşmüş olabilir, hiç düşündünüz mü?

Gezi olaylarında camide içki içtiler diye baskı yapılması. Çocuklu, başı kapalı bi rbayana 80-100 kişilik bir grubun saldırıp darp etti yalanı. Referandumda hayır diyenleri terörist ilan etmeleri özgürlük liginde küme düşmemize neden olabilir mi? Ne dersiniz?

Eğer dedikleri gibi referandumda hayır diyenler terörist ise bu ülkenin yarısı terörist. Neredeyse iki yıl olacak OHAL ile yönetiliyoruz. Bu teröristler hakkında ne yaptınız? Yalan ile peynir gemisi yürümez. Bizi yönetenlerin yalan söylemeleri özgürlük liginden düşmemize neden olabilir mi?

Bazılarınızın bazen pembe yalan söylenebilir dediğinizi duyar gibi oluyorum. Yalanı da nerede söylenebileceğini de aldığım bilgilere göre sırası gelince açıklayacağım.

Bir rakip partinin il başkanı, başkan seçilmesinden 24 saat bile geçmeden yıllar önce yaptıkları ile suçlanması özgürlük liginden düşmemize neden olabilir mi? Eğer bu kişi suçlu ise niye başkan seçilene kadar beklediniz. Daha önce gereğini niye yapmadınız?

Doğrular da yanlışlar da kişiden kişiye değişmemeli. Gereği ne ise zamanında yapılmalı. Kişiden kişiye farklı faklı davranıldığı için her konuda, bir çok devletten geri kalmış olabilir miyiz?

Hiçbir negatif eleştiriye tahammülü olmayan iktidarın basın mensuplarını hapse atmalarına ne dersiniz?

Kendileri bile söylediler. At izi it izine karıştı dediler. Hala fetö ile ilgili gözle görülür, elle tutulur bir şey yaptıkları yok. Rakiplerini fetöcü olarak suçlamaktan başka.

İkinci bir araştırmada da 208 ülke arasında biz 103 cü sıradayız demiştim. Bu konu da fazla bir şey söylemek istemiyorum. Bu okuduğum yazının sonunda şöyle bir cümle var. Müslümanlık nerde, bizden geçmiş insanlık bile…

Gelelim yalan konusuna. Türk Dil Kurumunun sözlüğünde; YALAN: Gerçeğe aykırı olup aldatmak gereği güdülerek söylenen söz diye yazıyor.

Otuz arkadaşıma şu soruyu sordum. İSLAMDA YALAN SÖYLEMEK VAR MI? VARSA NE ZAMAN, NEREDE?

Cevap yazan arkadaşlarım üç konuda yalan söylenebileceğini söylediler. Aile düzeninin bozulmaması için, Müslümanlar arasındaki sorunların çözümlenmesi için ve savaş esnasında.

Düşmanı yanıltmak için savaşta yalan söylenebilirmiş. Savaşta mıyız ki iktidar bize yalan söylüyor.

Türkiye de ne yapıldı ise son 16 yılda yapılmış. Biz yaptık diyorlar. Başta otoyollar. Evet yol yapıldı ama sonunda SUZLUK da var mı acaba? Yapılan yolları da iktidardakiler cebinden değil, benim vergilerimle yaptılar.

Ortalama 1.500 TL maaş alan bir emeklinin yılda ödediği vergi 3000 TL. Elektrik, su, doğalgaz faturalarına vergi ödüyor. Yaptığı her alışverişte vergi ödüyor. O da yıllık iki maaş kadar oluyor.

Yol yaptık, köprü yaptık diye bizi kandıranlar benim ödediğim vergiler ile onları yapmak zorundasınız. Hatta hiç geçmediğimiz köprüleri bile bizim ödediğimiz vergiler ile yaptığınızı unutmayın.

Önce sizler uymanız gereken kurallara uyun ki özgürlükler liginde küme düşmeyelim, yalan da konuşmayın ki İslami kurallara göre uymamız gereken konularda da son sıralarda olmayalım. Yeter artık.

Atatürk ilkelerinden saparak, çağdaş eğitim sisteminden koparak geldiğimiz bu durumdan kurtulmak için en kısa zamanda Atatürk ilkelerine ve çağdaş eğitim sistemine dönmemiz lazım.

Matematik ve Fizik bir yerde bitmez, bu ülkenin çocukları dini kurallarını da öğrenmeli, matematiği fiziği de ……

ÖZLÜ SÖZLER

• Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. ATATÜRK

******

• Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz. ATATÜRK

******

• Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı var olmalarının yegâne koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. ATATÜRK

Mustafa Gürleyen (04.02.2018)

Tarih:04 02 2018 22:19(2129) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Hisar Tuğla Kiralık Traktör Aranıyor


Sıladan Mektup Var -29


Güzel insan


Bir formalite seçim daha !


Çanakkale’ye sesleniş!


Bir daha söyleyin bakayım, EYT köpük müymüş?


Beka Sorunu Var Yalanı


14 Mart Dünya Böbrek Günü


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü


Boyabat 31 Mart 2019 Yerel Seçim Aday Listesi


Yengeç Sepeti Sendromu


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mart ayı ziyaretci sayısı:720573 DtGaNi

* ANASAYFA *