E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor)

Kan bağışı gönüllülerin kan alma merkezlerine giderek kan verebilirler. Ülkemizde üniversite, SGK, Kızılay ve bir çok kan istasyonlarına giderek kan bağışında bulunabilirler. Kan verecek kişinin 18-65 yaşları arasında olup en az 50 kg olmalıdır. Kan verecek kişi, en fazla bir seferde yarım litre kan verebilir. Yani kanının yüzde 8-9 arasında alınır. Kan vermeden önce gönüllüye verilen gerekli form doldurulduktan sonar, parmaktan alınan kan ile kan grubu ve hemoglobin miktarı kontrol edilir. Tansiyon ölçülür normal değerler içerisinde olduğu taktirde 10 dakikada kan alınır.

Başta kızılay olmak üzere bir takım sağlık kuruluşları kan bağışının önemini anlatan duyurular yapmakta, kampanyalar düzenleyerek insanlarımızı duyarlı olmaya çağırmaktadır. İlçemiz de de “Ayancık Devlet Hastanesi” başhekim Uzm. Dr. Hasan Ergenç 19 Şubat 2018 Pazartesi günü “Kan Bağışı” kampanyası başlatıyor. 19-20-21 Şubat günleri  Ayancık Devlet Hastanesi’nde 22-23 Şubat Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bağışçıları bu ulvi görev için bekliyorlar…

Sağlık kuruluşlarında; kazalar ve hastalıklar meydana gelmeden yeterli miktarda kan bulundurmak zorundadır. Buna ihtiyaç duyabilecek olan yakınlarımız, ailelerimizden biri hatta kendimiz olabiliriz. Bu konuda duyarlı olmalıyız. Bağışlarımız yanlızca kan değil, aynı zamanda can da olabilir. Yapacağımız kan bağışıyla bir insanın hayatına devam edebilir. Bu büyük mutluluğu yaşamaya ne dersiniz?

Bilinen bir gerçek; Kan üretilemeyen bir dokudur. Halen tek kaynağı sağlıklı bağışçı insandır. Kan bağışladığımızda; Verdiğimiz kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur. Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azalır. Bağışçıda baş ağrısı, stress yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur. Bağışçı her kan verdiğinde; AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.

Ülkemizde yılda yaklaşık olarak 500 bin unite kan bağışlanmakta olduğu bilinmekte. Türkiye nüfusuyla oranlandığında bağış oranının yüzde 1,49 olduğu ortaya çıkıyor. Bu oran Fransada yüzde 6,55, Danimarka’da yüzde 8.61, Macaristan’da yüzde 5.86’dır. Ülkemizde kan bağışının yüzde 35 askerlerden alınıyor. Hayatımız da bir sürü güzel şey vardır. Bu güzellikleride yaşayınca mutlu oluruz. Her kan bağışı, başkası için yaşam şansıdır. Sizin sayenizde birini hayata bağlamış onu sevdiklerinden ayırmamışsanız bundan daha önemli ne olabilirki… Bağışlanan her kan umutla beklenen bir armayandır. 19 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayan kampanyada sağlıklı tüm hemşehrilerimiz yerini alacaktır.

Senanur Demirbaş’ın “Kan Bağışı” adlı şiirinin son bölümüyle bitirmek istiyorum.

Paylaşılsın bütün kanlar,
Kardeş olsun insanlar.
Kan bulunamıyor diye,
Yitip gitmesin canlar.

Her ünite kan bir can demek,
Kan bağışlamayı sevmek gerek.

Kaynak: Ayancık Gazetesi.com

Tarih:16 02 2018 22:12(1610) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişe O’nu Anıyoruz, O’nu Arıyoruz Tümü

Kılçak Alçak Zillet


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et!


Sıladan Mektup Var-12


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethedilmiştir


Yeni yılda mutlu olmak elimizde


Halk Arenası


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:528864 DtGaNi

* ANASAYFA *