E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur

Ülkemizde son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı.

Son yıllarda cinsel istismar vakalarında büyük artış yaşanıyor.  Toplumsal yaşamımızı dinsel referanslarla dizayn etmeye çalışan iktidarın, cinsel ilişkide rıza yaşını düşürmesi, yıllardır çocuk gelinlere göz yumulması ve adliyedeki her dört istismar davasından birinin çocuklara yönelik olduğu ortadadır. “Çocuk istismarı; Bir yetişkinin çocuğa karşı fiziksel veya psikolojik bakımdan kötü muamelesidir.” Şuan  bu yazımı yazarken ve siz bu yazıyı okurken, bir çocuk istismara uğruyordur.

CHP İstanbul milletvekili Gülay Yedekçi; Pedofili ve enseste maruz kalan, çocuk yaşta evlendirilen ve cinsel istismara uğrayan çocukların dramını TBMM gündemine taşıdı. Cinsel istismar vakaları hakkında meclis araştırması istedi. Araştırma önergesinde;

-“Tecavizlerin yüzde 5’i ortaya çıkarken, yüzde 95’i gizli kalıyor.

-Ensest ilişkilerden bin tecavüzden sadece biri açığa çıkıyor.

-Adliyedeki dört tecavüz vakasından biri çocuklarla ilgili.

-İstismarların yüzde 66’sı akraba, komşu gibi tanıdık kişiler tarafından yapılıyor.

İstismarların yüzde 9’u aynı evde yaşıyor.

-Ülkemizde 181 binin üzerinde çocuk gelin var. Dini nikahlar nedeniyle gerçek sayı bunun çok üzerinde…

– Ülkemizde son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı.

-Çocuk istismar vakaları son 10 yılda 300 bini geçti.”

Son yıllarda cinsel istismar olaylarının artışı gerçeğini kimse inkar edemiyor. Öyle ki, ilgili hükümet bazı bakanlarından oluşan istismar komisyon kurarak yeni yaptırımlar ve önlemler üzerinde çalışmalar yapıldığını söylemek zorunda kaldılar. İstismar olayının sürekli artıyor oluşu en yetkili kişiler tarafından dahi kabul ediliyorken, “9 yaşında çocuk evlenebilir” açıklaması yapanlar ile istismar arasında bir ilişki olup olmadığını sorgulamak ne anlama gelmektedir? Ülkemizde hukuk literatürüne girmiş “Küçüğün rızası” gibi ifade hala ortalıkta bir yerde duruken istismarın önlenmesi diye bir şeyi nasıl ciddiye alacağız? Bazı vakıf ve tarikat kuruluşların çatısı altında yaşandığı kanıtlanan birçok taciz ve tecavüz olayları birkaç sapkına yükleyerek meseleyi çözmüş olabilicekmiyiz?

Çocuklara bir yetişkin, toplum, devlet veya başka bir çocuk tarafından, bedensel, duygusal, zihinsel veya sosyal gelişmelerini olumsuz etkileyen bir muamelenin uygulanması olarak tanımlanan çocuk istismarı, fiziksel cinsel, duygusal, ekonomik ve çocuk ihmali şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Her alanda yaşanabilecek olası istismar vakalarının önüne geçmek, devletin tüm birimlerinin en temel sorumluluklarındandır. Bu sorumluluk  Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Avrupa Konseyi Çocukların cinsel sömürü ve istismara karşı sorunluluk sözleşmesi gibi, ülkemizin de imza attığı uluslar arası sözleşmeler de vurgulanmaktadır.

Ancak ulusal ve uluslar arası yükümlülüklere rağmen ülkemizde çocuk istismarını önleme konusunda kararlı bir duruşun sergilenebildiği söylemek de mümkün görünmektedir.

Ne zaman toplumu rahatsız eden çocuk istismarı olayı basına yansısa, yönetenler ezber tekrarlayıp “Hadım edelim”, “İdam edelim” ifadeleri yer alır. Oysa mevcut kanunların uygulanmasını sağlayacak koşulları yaratın… Çocuklar buluğ çağına gelene kadar korunması gerekir. 18 yaşına kadar herkes çocuktur ve koruma altında tutulmalıdır.

Tarih:26 02 2018 21:37(1269) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişe O’nu Anıyoruz, O’nu Arıyoruz Biz ona Cumhuriyet diyoruz Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun Demokratik, Laik ve Bilimsel Eğitim Tarımımız Nasıl Bitti? Eğitim Bir ülkenin Geleceğinin Güvencesi İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar Yazarlar Sinop’ta Buluşuyor “Sinop Kitap Toplumların gelişmişliği.. Lozan Antlaşması Rant ve Oy, İstanbul Sular Altında 15 Temmuz Afişleri Üzerine “Hak, Hukuk, Adalet!” Adaletin Kalktığı Yerde Zulüm Oturur Anneme Tümü

Sinop Emniyeti Kurban Bayramı Öncesi Uyardı


Mesele Dolar Artışı Değil Arkadaş - Öz Eleştiri Zamanı


15 Temmuz Öncesi Sonrası


Vatandaş, dövizi dış güçlerin ve ABD’nin yükselttiğine inanmıyor!


Çok Mu Zor?


Özen Market Eleman Aranıyor


Delege savaşları


İmar Barışı üzerine bir değerlendirme


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


2018 Boyabat Genel Seçim Sonuçları (24 Haziran 2018)


Azmin Zaferi İnandık ve Kazandık


Sinop MHP diyor


1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü


Döndü Hanım


Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kriterleri


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Agustos ayı ziyaretci sayısı:561788 DtGaNi

* ANASAYFA *