E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur

Ülkemizde son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı.

Son yıllarda cinsel istismar vakalarında büyük artış yaşanıyor.  Toplumsal yaşamımızı dinsel referanslarla dizayn etmeye çalışan iktidarın, cinsel ilişkide rıza yaşını düşürmesi, yıllardır çocuk gelinlere göz yumulması ve adliyedeki her dört istismar davasından birinin çocuklara yönelik olduğu ortadadır. “Çocuk istismarı; Bir yetişkinin çocuğa karşı fiziksel veya psikolojik bakımdan kötü muamelesidir.” Şuan  bu yazımı yazarken ve siz bu yazıyı okurken, bir çocuk istismara uğruyordur.

CHP İstanbul milletvekili Gülay Yedekçi; Pedofili ve enseste maruz kalan, çocuk yaşta evlendirilen ve cinsel istismara uğrayan çocukların dramını TBMM gündemine taşıdı. Cinsel istismar vakaları hakkında meclis araştırması istedi. Araştırma önergesinde;

-“Tecavizlerin yüzde 5’i ortaya çıkarken, yüzde 95’i gizli kalıyor.

-Ensest ilişkilerden bin tecavüzden sadece biri açığa çıkıyor.

-Adliyedeki dört tecavüz vakasından biri çocuklarla ilgili.

-İstismarların yüzde 66’sı akraba, komşu gibi tanıdık kişiler tarafından yapılıyor.

İstismarların yüzde 9’u aynı evde yaşıyor.

-Ülkemizde 181 binin üzerinde çocuk gelin var. Dini nikahlar nedeniyle gerçek sayı bunun çok üzerinde…

– Ülkemizde son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı.

-Çocuk istismar vakaları son 10 yılda 300 bini geçti.”

Son yıllarda cinsel istismar olaylarının artışı gerçeğini kimse inkar edemiyor. Öyle ki, ilgili hükümet bazı bakanlarından oluşan istismar komisyon kurarak yeni yaptırımlar ve önlemler üzerinde çalışmalar yapıldığını söylemek zorunda kaldılar. İstismar olayının sürekli artıyor oluşu en yetkili kişiler tarafından dahi kabul ediliyorken, “9 yaşında çocuk evlenebilir” açıklaması yapanlar ile istismar arasında bir ilişki olup olmadığını sorgulamak ne anlama gelmektedir? Ülkemizde hukuk literatürüne girmiş “Küçüğün rızası” gibi ifade hala ortalıkta bir yerde duruken istismarın önlenmesi diye bir şeyi nasıl ciddiye alacağız? Bazı vakıf ve tarikat kuruluşların çatısı altında yaşandığı kanıtlanan birçok taciz ve tecavüz olayları birkaç sapkına yükleyerek meseleyi çözmüş olabilicekmiyiz?

Çocuklara bir yetişkin, toplum, devlet veya başka bir çocuk tarafından, bedensel, duygusal, zihinsel veya sosyal gelişmelerini olumsuz etkileyen bir muamelenin uygulanması olarak tanımlanan çocuk istismarı, fiziksel cinsel, duygusal, ekonomik ve çocuk ihmali şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Her alanda yaşanabilecek olası istismar vakalarının önüne geçmek, devletin tüm birimlerinin en temel sorumluluklarındandır. Bu sorumluluk  Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Avrupa Konseyi Çocukların cinsel sömürü ve istismara karşı sorunluluk sözleşmesi gibi, ülkemizin de imza attığı uluslar arası sözleşmeler de vurgulanmaktadır.

Ancak ulusal ve uluslar arası yükümlülüklere rağmen ülkemizde çocuk istismarını önleme konusunda kararlı bir duruşun sergilenebildiği söylemek de mümkün görünmektedir.

Ne zaman toplumu rahatsız eden çocuk istismarı olayı basına yansısa, yönetenler ezber tekrarlayıp “Hadım edelim”, “İdam edelim” ifadeleri yer alır. Oysa mevcut kanunların uygulanmasını sağlayacak koşulları yaratın… Çocuklar buluğ çağına gelene kadar korunması gerekir. 18 yaşına kadar herkes çocuktur ve koruma altında tutulmalıdır.

Tarih:26 02 2018 21:37(1604) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişe O’nu Anıyoruz, O’nu Arıyoruz Tümü

Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi


Sıladan Mektup Var- 13


Sosyal medya hesapları


Kalebağı’nda Yazın Bulamayacağınız Görüntüler


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Kılçak Alçak Zillet


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:710284 DtGaNi

* ANASAYFA *