E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Şeker Fabrikaları Satılmazsa

Gelişmekte olan şirin ilçelerden birine yeni bir otel yapılır. Otelin yapılmasına ilçe esnafı çok sevinir. İlçelerine gelip gidenlerin çoğalacağını, çok iş yapacaklarını düşünürler. Fakat ne bakkalın, ne manavın, ne de kasabın dükkanlarına fazla mal alabilecek sermayeleri yoktur.

Bakkal, manav, kasap otel sahibinden borç para alarak dükkanlarına gerekli malzemeyi alırlar. Gelecek müşteriye cevap verecek şekilde malzemeleri tamamdır.

Gel zaman, git zaman beklerler. Otele müşteri gelmez. Esnaf iş yapamaz. Otel sahibide elindeki parayı esnafa borç olarak verdiği için çalışanların maaşını ödeyecek durumda değildir.

Tam bu sıkıntılı günlerde otele dört kişilik bir aile gelir. Tatillerinin on gününü ilçelerinde geçireceklerini ve otelde kalacaklarını söylerler. On günlük otel parasını da peşin verirler.

Otel sahibi çalışanlarına bu para ile maaşlarını öder. Çalışanlar da esnaftan borç ile alış, veriş yaptıkları için borçlarının öderler. Esnafta dükkanına malzeme almak için otel sahibinden aldığı borçlarını öderler.

İki gün sonra otelde on gün kalacağız diye para ödeyen ailenin reisi çok acil işlerinin çıktığını, tatillerini yarıda kesip dönmek zorunda olduklarını anlatır. Sekiz günlük paralarını geri ister. Sekiz günlük parasını alarak otelden ayrılırlar.

Ne otel sahibinin kasasında ne de esnafın elinde para kalmamıştır. Fakat otele ilk gelen müşterinin parası ile borçlar ödenir. Kimsenin kimseye borcu da kalmamıştır.

Gelelim gerçek hikayemize. Cumhuriyet döneminin eserlerini bir bir satan bu iktidar, şeker fabrikalarını da satmak için hazırlanıyor. Türkiye genelinde satılacak olan on dört şeker fabrikasının hangisi iki binli yıllarda yapılmış?

Türkiye’nin ilk şeker fabrikası Uşak Şeker Fabrikasıdır. Uşak’ta Şeker Fabrikası kurma çalışmaları sürerken, Alpullu Şeker Fabrikası 26 Kasım 1926 tarihinde ilk Türk şekerini üretmiştir.

20 Aralık 1930’da Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilk fabrikası kabul edilen Alpullu Şeker Fabrikası’nı ziyaretinin ardından şeker sanayi hakkındaki düşüncelerini anı defterine şöyle not etmiştir.

“Alpullu Şeker Fabrikası’nı gezdim. Gördüğüm vaziyetten çok memnun kaldım. Müessesenin daha tevsii (genişletme, yayma) etmesini ve şimdiye kadar olduğundan fazla muvaffak olmasını dilerim. Memleketimizin her müsait mıntıkasında şeker fabrikalarının çoğalması ve bu suretle memleketin şeker ihtiyacının temini mühim hedeflerimiz arasında tanınmalıdır.”

Burada şeker fabrikalarının tarihçesini anlatacak değilim. Şeker fabrikalarının çoğunluğunun Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında kurulduğunu biliyoruz.

Türk halkının geleceği için bu şeker fabrikalarını genişletmemiz, yaymamız gerekirken niye satıyoruz?

Komşumuz Bulgaristan’dan saman alıyoruz. Bırakın gıdayı saman alıyoruz saman. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Daha dün düşmanımız değil miydi? Bulgaristan da ki soydaşlarımıza neler yaptılar?

Türklerin nüfusundaki artışını bir tehlike olarak gören 1984 de ki rejim bunun önüne geçmek için insanlık dışı bir politika izlemeye başlamadı mı?

Bırakın almış olduğumuz samanın hayvanlarımıza vereceği zararı. O samanı ellemek zorunda kalan besicilerimizi sağlık açısından zor durumda kalmayacaklarını garanti edebilirmiyiz? Biz de bir atasözü, ayıdan post, düşmandan dost olmaz der.

Sağlık açısından fazla evhamlı olabilirim. Bir de işin ekonomik boyutu var. Başta anlattığım hikâyeyi düşünün.

Şeker fabrikalarımız satılmazsa, satılsa bile burada şekerden başka üretim yapılamaz, şeker fabrikalarının arazisi başka amaçla kullanılamaz dense kayıp olmaz diye düşünüyorum.

Şeker fabrikaları çalıştığı sürece güvenilir şekerle besleniriz sağlığımız bozulmaz. Pancarı eken, nakliyesini yapan, fabrikada çalışan, çiftçisinden işçisine kadar herkesin değişik ihtiyaçlarını karşılayanlar işsiz kalmaz.

Pancar küspesi hayvan yemi olarak kullanılacağı için hem hayvancılığımız gelişir. Hemde paramız saman ve yem parası olarak yurt dışına gitmez.

Milli ve yerlilik samanı bile ithal ederek olmaz. Cumhuriyet dönemi eserlerine sahip çıkarak olur. Bu eserleri daha da genişleterek olur.

Şeker fabrikaları satılmazsa daha çok iyi şeyler olur. Satılırsa birkaç zengin dolaylı yollardan, fabrika arazileri başka amaçla kullanılarak zengin olur.

Ben hiçbir şeker fabrikasının satılmasından yana değilim. Ya sen?

***

*Milli tutumu ve üretimi artırmak, yatırımı geliştirmek, yatırımları verimli şekilde kullanmak devletin hedefidir.

*Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı.

*Yabancıya giden para, bir daha geri dönmez.

Mustafa Gürleyen (27.02.2018)

Tarih:28 02 2018 21:56(2334) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: 11 köy 04 03 2018 11:35
satmak kolay babanızın fabrikası sanki milleti glikoza ve hastalıklarla başbaşa bırakacaklar bu millete her şey layık tepki bike yok kimseden.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Kim Ne Kadar Gavur? TEOG Gitti Ne Gelecek? B E N Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız Kılıçdaroğlu'nun Avukatı Değilim Darbeler ve 15 Temmuz Sana Bana Değil Herkese Adalet Tümü

Emekli maaşı kesintileri nelerdir?


Boyabat Nasıl Bir Şehir Olur


Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl


Aras Kargo Eleman İlanı


Milli Mücadelenin 100. yılı


Yazın Kış Lastiği Kullanmak Sürüş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor


Anneler baş tacıdır!


Edep


Nereye gideceğimizi unuttuk...


Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)


İsmail Efe’nin Sinop tarihi


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:487775 DtGaNi

* ANASAYFA *