E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Ülke borcunu 200 milyar dolardan 878 milyar dolara çıkararak iktidar olduysa…!

Ülkenin borç batağına düşmesinde çaresiz, biçare muhalefet partilerini, AKP’ye oy veren seçmenleri, Saray’a imzalı boş kâğıt veren, TBMM’ye gelen kanun içeriğini bilmeden el kaldıran vekilleri ellerimiz kızarıncaya kadar saatlerce alkışlasak azdır.

Tarih tekerrürden ibarettir, borçlarından dolayı Osmanlı İmparatorluğu’nu Almanya’ya satmak isteyen Osmanlı’nın Damat Ferit Paşa’sı, günümüz Türkiye Cumhuriyeti iktidarı da Türkiye’yi İsrail’e satmaya çalışmazsa şaşırmayın.

Neden İsrail’e satmaya çalışır?

AKP iktidarı döneminde, İsrail ile Türkiye’nin ticaret hacmi yüzde 400 artmış. İsrail’e öyle bir bağımlı hale gelmişiz ki, domates tohumunu bile İsrail’den ithal hale gelmişiz!

Yahudi faiz lobileri, Türkiye’den aldıkları faiz dolarları ile alabilir mi dersiniz?

Bunun adına tefeci sistemi denir. Tefeciler de, ilk önce borçlandırırlar sonra da neyin varsa el koyarlar.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durum da aynen böyledir.

AKP iktidar olduğu 2002 yılında Türkiye’nin iç ve dış borcu 200 milyar dolardı.

Kamu malları satılmamış, 60 milyar dolarlık özelleştirme yapılmamıştı.

…..

Efendim, hükümet, tarıma, hayvancılığa, sanayiciye teşvik verdi diyebilirsiniz.

Peki, teşvik verdiyse, neden canlı hayvan, saman, tarım ve gıda ürünleri ithal ediyoruz?

….

AKP 16 yılda iç ve dış borcu 878 milyar dolar borçlanmaya, özelleştirmeye rağmen, ülkenin ekonomik kalkınmasına, üretime yönelik bir yatırım yaptı mı? Ben o kadar araştırdım bulamadım. Hazine garantili YAP-İŞLET DEVRET modeli yatırım ülkenin kazanımı değil, soydurma sistemidir. Yap-İşlet-Devret sistemi ile yaptırdıkları Yavuz Sultan Selim Köprüsü şimdiden Çinli’lere satılıyor…!

---

Mevcut yolları genişletti adına duble, yap işlet devret modeli ile, köprü, baraj, tünel yaptı.

Peki, 878 milyar dolar nereye gitti?

AKP hükümetini TBMM’nin SAYIŞTAY’ın denetleyemediği bu yönetim sisteminin adını sizler verin…!

16 yıldır devlet kurumlarını özel sektöre devrettiniz de, işsizlik mi azaldı. Ekonomi mi düzeldi. İnsanlar, açlıktan, yoksulluktan kendisini yakan bir Türkiye’ye rağmen, Başbakan Binali Yıldırım, “Her şeyi özel sektöre devredeceğiz” diyor

Devlet kurumunun yaptığı istitastiklere göre, yoksulluk sınırı 5 bin lirayı geçmiş.

İnsanlar, yoksulluktan, açlıktan, işsizlikten kendisini yakarken, Türkiye ekonomi de yüzde 11 büyümüş öyle mi?

Hadi canım sendeeeeee

Geçenlerde AKP’li ve muhalif vatandaşların tartışmasına şahit oldum.

AKP’ye Muhalif olan: “ülke uçuruma doğru gidiyor. 4 bir tarafımızı kuşatmış. İşsizlik, yoksulluk diz boyu. Ülkenin içi ve dış borcu milli gelirimize yaklaşmış”

AKP’li, “ Sizde ne kadar nankörsünüz. İşsizlik diye bir şey yok, insanlar iş beğenmiyor. Ülkenin iç ve dış borç rakamlarını sana özel mi gönderiyorlar!”

Muhalif; “Yandaş gazete ve TV kanallarını sürekli izlersen bu soruyu bana sormakta haklısın. Şehidimize “Kelle” terörist başına “Sayın” teröristlerle masaya oturan, davul zurna ile karşılayan zihniyetin ürünüsünüz sizler. Türkiye’nin iç ve dış borcunun ne olduğunu devletin resmi rakamlarını öğrenmek istiyorsan hazreti GooGle’ye girer öğrenirsin”

AKP’li: “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eyy diye dünya ya meydan okuması bile yeter. O senin iddia ettiklerini söylememiştir. Söylediyse dil sürtüşmesidir. Terör örgütleri ile görüşmesi gerekiyorsa görüşebilir”

Muhalif: “Devletin fabrikalarını yok pahasına satıyor. Kimse niye satıyorsun demiyor”

AKP’li: “Satılması gerekiyorsa satılır.”

İşte AKP tabanın profili böyle…

Ekonomi Profosörü Esfender KORKMAZ, Yeniçağ Gazetesi’ndeki köşe yazısında ekonomik olarak Türkiye’nin ne durumda olduğunu rakamlarla şöyle açıklamış.

Türkiye 2018 yılında toplam 177.5 milyar dolar dış borç ödeyecek. Bu borçların 117.7 milyar doları bir yıl ve daha kısa vadeli olanlardır. Bunlara kısa vadeli borç deniliyor. Kalan 59.8 milyar dolar da uzun vadeli olup, vadesi 2018 yılında bitenlerdir.

2018 yılında ayrıca 40 milyar dolar da cari açık olursa, demek ki yaklaşık 215 milyar dolarlık dövize ihtiyacımız var.

Özel bankalar ve finansal şirketlerin dış borç stoku daha yüksektir. Ancak özel sektörün dış borcu da kısmen bankaları ilgilendiriyor. Özellikle de devlet bankalarının dış borç yükü yüksektir. (Aşağıdaki tablo.)

********************************

Türkiye 2018 Yılında 117,5 Milyar Dolar Dış Borç Ödeyecek

Milyar Dolar

Devlet 6,9

Devlet Bankaları 23,4

Merkez Bankası 0,7

Özel Bankalar ve Finansal Şirketler 84,3

Özel Sektör 63,2

Toplam 177,5

Kısa Vadeli  117,7

Uzun Vadeli Olup Vadesi Gelenler 59,8

Kısa Vadeli Dış Borç Stokunda

Bir Yıllık Artış (Yüzde) 16,0

********************

Kısa vadeli dış borçlarda bir sorun yaşar mıyız?

1- Dünya ekonomik konjonktürü iyileşme yolunda, bu nedenle dış borç sorununu daha az zorluyor. Ancak iç siyasi sorunlar, siyasi gerginlik, jeopolitik riskler şansımızı daha çok zorluyor.

2- Türkiye'nin Kredi Risk Swapı (Credit Default Swap-CDS) diğer ülkelere göre daha yüksektir. CDS, dış borç riskinin sigortasıdır. Kredi temerrüt sigortası gibidir. Dış borcun ödenmemesi durumuna karşı uluslararası bir sigorta yöntemidir. Geri ödeme riski yüksek olan ülkelerin CDS'si de yüksek olur.

Türkiye'nin bir yıl önce CDS'si 241.41 iken şimdi daha düşüktür. Dün itibariyle 167.92'dir. Ancak diğer ülkelere göre bakarsak, yüksektir. Aşağıdaki tabloda Türkiye ve diğer CDS'leri yer alıyor.

***********************

CDS - 27 Şubat 2018

Türkiye 167,91

Brezilya 150,03

İtalya 105,51

Rusya 101,56

Portekiz 68,01

İspanya 47,19

İrlanda 24,96

Japonya 24,82

Almanya 9,54

**************************

3- Cari açık ve ekonominin kırılganlığı dış borçların çevrilme riskini artırıyor. Cari açık aynı zamanda dış borç ödeme kapasitesinin de düşük kalmasına yol açıyor. İster devlet olsun, ister özel sektör olsun, dış borç ödemesi döviz ihtiyacını ve döviz talebini artırır. Doğrudan yabancı yatırım sermayesi girişinin azalması da aynı kapıya çıkıyor.

Türkiye döviz kazanmayan, döviz kaybeden bir ülke olduğu için dış borç ödeme kapasitesi düşüktür. Dış borç stokunun millî gelire oranı yüzde 55'tir. Çok yüksek değil. Ancak önemli olan ödeme kapasitesidir. Dış borç yükünün ağır olup, olmadığını ödeme kapasitesi gösterir.

Cari açığın çözülmesi, bugünkü politikalarla ve siyasi yapı ve bugünkü elverişsiz yatırım ortamı ile mümkün değildir. Söz gelimi Türkiye 2017 yılında 3 milyar dolarlık pamuk ipliği ve pamuklu mensucat ithal etmiş. Döviz kurları yüzde 15 daha değerli olduğu için ithal iplik fiyatları da daha pahalıdır. Buna rağmen Türkiye uzman alanı olan ipliği üretmiyor, ithal ediyor.

4- Dış borçlar ne kadar uzun vadeye yayılırsa, ödeme sorunu da o kadar az olur.

Türkiye'nin uzun vadeli dış borçları en fazla on yıllıktır. Diğer ülkelerde bu vade 20-30 yıla çıkıyor.

2018 yılında, bir yıl içinde ödenecek kısa vadeli ve vadesi gelmiş uzun vadeli dış borçların toplam dış borç stoku içindeki payı yüzde 40.5' tir. Bu yüksek bir orandır.

Türkiye 2003 yılından beri cari açık veriyor. Bu da dış borca dönüşüyor. Cari açık hiçbir ülkenin kaderi değildir. Buna rağmen neden cari açık diye sorgulamak zorundayız.

Türkiye dış ekonomik ilişkilerde, yabancı sermaye, özelleştirme, kur politikasında ulusal bir yaklaşım takip etmelidir. Günübirlik politikalarla, emir-komuta ekonomisi ile ve hamasetle ekonomi yürümez. Yürümüyor işte.

Tarih:05 03 2018 11:59(1442) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: sami yılmaz 06 03 2018 15:31
bu yazı ile alakalı ülke borcunun dünya ülke borç sıralamasında sondan 9. olduğunu sadece google ye türkiye dünya ülkelerinde borç sıralaması yaz hemen öğren

4. Yorum: gerçekler 06 03 2018 10:18
bir nolu yorumcu gerçeklerden çok uzaktasın o yazıyı yazarken sen ne içtin ülke göçmenden geçilmiyor suriyede askerlerimiz şehit oluyor suriyeli gençler buralarda olta atıyor at gözlüğünü çıkarda biraz gerçekleri gör.

3. Yorum: vatansever 06 03 2018 08:05
neden bilmiyorum. öyle bir millet olmuşuz ki adam diyor gemi su alsa bile benim tarafa ulaşmadığı sürece sıkıntı yok. şimdi bu inadına ak parti diyen arkadaş, 2003 yılı ile şimdiki zamanı kıyaslarsa önce ülkenin kanayan yarası tarım ve hayvancılığa baksın yeter. yurtdışından ithal hayvan ve saman alarak değirmen dönmez. çok kısa olarak benzine zam gelince yandaş medya da haber yapılmıyor, indirim gelince bütün yandaş kanallarda haber yapılıyor. aç gözünü vatandaş, ülkenin durumu hiç de göründüğü gibi değil. kendini düşünmezsen yarın öldüğünde arkanda kalacak nesilleri düşün. yazarı tanımam bilmem. ancak yazdıkları tam da ülkenin bugünkü manzarası. zaten ne geliyorsa bu okumadan, araştırmadan inat edenlerden geldi ülkenin başına.

2. Yorum: ali tiritoğlu 05 03 2018 23:25
yahuuu boyabat'a bii köprü daha mı yapsınlar? duble yol yetmedi mi kardeşim?dikkat et, çok şikayet ediyorsun. vesayetcimisin, bölücü mü?:))

1. Yorum: inadına ak parti. 05 03 2018 22:10
sayin boyabat gazetesi yetkilileri. bu yazarlarınıza ne içiriyosunuz bilmiyorum. acaba mozambik cumhuriyetinden mi bahsediyor bu vatandaşlar. size rağmen inadına ak parti. ellerini kızartarak alkışlayacaknış arkadaşa söyleyin kırana kadar alkışlasın. milletin anasını ağlatan 1999 2002 hükümeti çok başarılı bir hükümetti akp gelgi ülke borç batağına girdi israile devlet satıyormuşuz osmanlıyı almanyaya satmaya kalkmışız. çoluk çocuk gülüyor halinize yapmayın. muhalefet yapamayan partilerden dolayı akp böyle iktidardan inmez diyor arkadaş. partilere değil önce kendine baksın aynada. zihniyet hep aynı.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını Yeni Türkiye’de neden benzinin lit Ülkeyi sattın savdın borçlandırdın yine Vatandaş, dövizi dış güçlerin ve ABDR Fetullah Gülen öldürülmüş ise... Tutuklanma, tarihi eser kaçaçıklığı yapa Emeklinin ülkemizin tarihi yerlerini gör AKParti'ye oy veren seçmenleri ellerim k Vebal altında kalmamak için AKParti'ye o AKP’ye oy verecekler, Allah-ü Teala, Teb Türk milleti, Türkiye’nin ya çöküşüne, y Türk Milleti, 24 Haziran'da, üreten, aş, 16 yıldır TEK ADAMIN yönettiği Türkiye&# İyi Parti’nin ilçe Başkanı Boyabat Cumhurbaşkanı adayları TV’de konuğum ols Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 16 yıldır tek başına ülkeyi yöneten Erdo “Aldatma, Kandırma Palavra” Sayın İnce; “Sütten dili yanan, yo AKP iktidarının “Çaresizlik, iktid Gariban Muharrem İnce ne diyor? Emekli maaşlarınızı alamayacağınız günle Tura'da gelse Erdoğan kazanacak diyor am “Akli yerindedir” raporu isteniyor ! AKP’li seçmen 24 Haziran’da, Neden AKP diye bir siyasi parti yoktur? AKP, bakanlık vaadi satın alırken SİYASİ 16 yılda, eski Türkiye’nin kamu ya 24 Haziran, ülke ekonomisinin iflasından Saadet Partisi tabanı Karamollaoğlu'na i Yeni kurulacak devlet, Recep Tayyip Erdo Devlet, vatandaşın, bankalardaki tasarru Allah’dan korkmaz nankörler, AK Pa Bunlar mı vatansever, yerli ve Milli? AKP’li vekiller TBMM'de Araştırma Önerge FET֒nün bir numaralı siyasi ayağını mah TBMM’de tarafsızlık yemini yapan sayın C Eserleri kaçıran cemaatlerin terör örgüt Türkiye’yi tarikatlarla işgal etme AKP özelleştirdiği fabrika işçilerine ve Pensilvanya sakini FETÖ itiraf… Ülke borcunu 878 milyar dolara çıkararak Şeker fabrikalarından sonra sıra İstanbu Bor Madeni ile çalışan motor yapacaklard Mektup getiren AKP’li Bakan Beşir Tümü

Engelli ve yaşlı hizmetleri


İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:392912 DtGaNi

* ANASAYFA *