E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

15 Temmuzun Kadın Kahramanı Safiye Bayat Sinop’ta

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle Sinop Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği, Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, Önder İmam Hatipler Derneği, İlim Yayma Cemiyeti ve Anadolu Gençlik Derneği’nin desteğiyle düzenlenen programda 15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat öğrenciler ve vatandaşlarla buluştu.

Sinop Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl ve Prof. Dr. Ahmet Tabak, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Turan, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Baştiğit, Sinop Defterdarı Naci Günaydın, Sinop Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şahin Değirmen, Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, Sinop Valiliği Basın-Yayın ve Halka İlişkiler Müdürü Burcu Gürsu, Sinop Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emel Çankaya, Müdür Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Gülseren Kan Şahin, Yrd. Doç. Dr. Fatma Yüce, STK Temsilcileri, akademik-idari personel, vatandaşlar ve öğrenciler katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş ve Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın tarafından gönderilen telgraflar okundu.

Daha önceden Ankara’da planlanan başka bir programı sebebiyle “15 Temmuz’un Kadın Kahramanı” konferansına katılamayan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, gönderdiği mesajında, “Kadınlarımızın inancımızdaki, toplumumuzdaki ve ülkemizdeki özel ve müstesna yeri her zaman değerini koruyacaktır. 15 Temmuz hain darbe girişiminin akamete uğratılmasına öncülük eden Safiye Bayat hanımefendi ve tüm kadın kahramanlarımıza bir kez daha saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyor; şehit olan kadınlarımız ve tüm vatan evlatlarımıza yüce Allahtan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Programın açılış ve selamlama konuşmalarını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tabak ise, kadınlarımızın hayatımızda ve toplumumuzda özel bir yere sahip olduğunu belirterek, ”Fetullahçı Terör Örgütü'nün, 15 Temmuz'daki hain darbe girişimi sırasında alanlara çıkarak cuntacılara karşı en ön saflarda tanklara ve kurşunlara göğüslerini siper eden kadınlarımız, Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarının mücadelesini aratmayan cesaretleriyle, Türk ve dünya tarihine isimlerini altın harflerle yazdırdı” dedi.

Programda daha sonra Sinop Üniversitesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘15 Temmuz Destanı’ konulu sinevizyon filmi yayınladı. Ardından Fethullahcı terör örgütünün hain darbe girişiminde Boğaziçi Köprüsü’nde darbeci askerlere direnirken ayağından vurularak gazi olan Safiye Bayat, 15 Temmuz 2016 gecesi neler yaşadığını katılımcılara anlattı.

15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’ne türlü kısıtlamalara rağmen gittiğini ve tankların bulunduğu yerde, asker üniforması giymiş hainler karşısında hesap sormaya çalıştığını ifade eden Safiye Bayat, “Bir süre sonra ateş açmakla beni tehdit ettiler. Ben de ‘Sizden korkmuyorum, ne yapacaksanız yapın' dedim. O gece bizler oraya şehit olmaya gittik. Bende gram korku yoktu. Allah biz inanlara o gece gerçekten bir cesaret verdi. Duyduğumuz o şehadet arzusu korkuyu yüreklerimizden söküp attı" şeklinde konuştu.

Sayın Safiye Bayat, “Allah'a inanmış ve teslim olmuş kalpler, hiçbir şeyden korkmazlar. 15 Temmuz gecesi darbeci hainler korkak ve zalimdi. Bizim ise kalbimizde iman, şehadet arzusu ve Allah sevgisi vardı. Vurulduğum anda içimi bambaşka bir huzur kapladı. Şehadete bu kadar yaklaşmışken, vatanım için bir can eksik olsun ne yazar diye düşündüm.  O gece bizler vatanımız için meydanlara çıktık, başımızda bu yolda gitsin diyerek meydanlara çıktık" dedi.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat’a Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl tarafından hediye takdim edildi.

Programın ardından Sinop Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Antik Dönemden Günümüze Kadın Yaşantısı” konulu karma fotoğraf sergisi açıldı.

Tarih:08 03 2018 21:06(341) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Gülüzar Karacabey hanımefendi vefat etti Hatice Kazmacı hanımefendi vefat etti Sorunlarımızı milli irade yoluyla aşmaya Sokak köpeklerine mobil kısırlaştırma Medyada Göç ve Mültecilerin Nasıl Temsil “Sinoplu'nun Uyarısına Kulak Tıkam Ormanda ağaçta asılı ceset bulundu Kıskıvrak yakalandılar Karadeniz: Ormanlarımız İçin Ulusal Sefe Nadire Alıcı hanımefendi vefat etti ASİDER’in Gelsenkirchen Şubesinin İYİ Parti Boyabat İlçe Başkanı Mithat Mo Kültür Merkezi'nin Bacaları Boyabat TSO 1 Nisanda Seçime Gidiyor Şehitler Kütüphanesi Açıldı Saraydüzü YIBO'da Çanakkale Zaferi Kutla Okul Sporları Basketbol Kız / Erkek Grup Yeniyolda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Hasan Canoğlu vefat etti Boyabatspor, Ayancık Belediyespor'a 3-0 Boyabat'ta Çanakkale'yi Yaşattılar ! Ağzında Çıkması Gereken Diş, Beyninde Çı Bakanlık Sinop Ormanlarında Çam Kese Böc Sinop Müftüsü Ali Hayri Çelik’in Ü Ziya Kastarcı Ebediyete Yolcu Edildi Feyzullah Öztürk Teşekkür Mesajı Yayımla Emin Yufka Salonu Dualarla Açıldı Boyabat İYİ Parti 18 Mart Çanakkale Zafe Ziya Kastarcı vefat etti Başkan Adayı Şükrü Baş Seçim Sonrası Mes Başkan Adayı Hüseyin Ayyüksel Seçim Sonr Esnaf ve Sanatkarlar Odası Seçimini Feyz Bu Vatan Bizim Diyebiliyorsak Şehitlerim Ak Parti Sinop Milletvekili Cengiz Tokma Türkiye Barolar Birliği 18 Mart Basın Aç Mekanın Cennet Olsun Ali Hafız Gelinlikle Gelip Oy Kullandı Sinop Kalesinde İntihara Teşebbüs Emine Gülşen hanımefendi vefat etti Fidan Açıkgöz hanımefendi vefat etti Kum Yüklü Traktör Kontrolden Çıktı Sinop yine en yaşlı il oldu Hanife Kandemir hanımefendi vefat etti Keziban Köstek hanımefendi vefat etti YBO’lu Songül'e Karikatürde Türkiy Ayancık'ta Taksi-Dolmuş Hatları Çalışmay Evdeki nükleer hesap Japonlara uymadı TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan Avrupa Parlam Mehmet Memiş vefat etti Tümü

Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğu Yerdir


Değerler, Kimlik ve Kişilikler Parçalanırken


Sözün Bittiği Yer


Türkiye’yi tarikatlarla işgal etme projesi 100 yıllık


12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası


Atatürk, İnönü ve Camiler


Osman Çakır’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı


Boğazda Can Pazarı


Emin Yufka Hizmetinizde


Boyabat Kelimesinin Anlamı


Ortaçağ Türk Devletlerinde Cinsel Saldırı Suçlarına Verilen Cezalar


Boyabat'a Büyük Yatırım


Nerelisin hemşerim?


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Yanık Yüzbaşı


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Var mı benden bahtiyarı?!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (16 Nisan 2017)


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mart ayı ziyaretci sayısı:786925 DtGaNi

* ANASAYFA *