E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

15 Temmuzun Kadın Kahramanı Safiye Bayat Sinop’ta

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle Sinop Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği, Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, Önder İmam Hatipler Derneği, İlim Yayma Cemiyeti ve Anadolu Gençlik Derneği’nin desteğiyle düzenlenen programda 15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat öğrenciler ve vatandaşlarla buluştu.

Sinop Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl ve Prof. Dr. Ahmet Tabak, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Turan, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Baştiğit, Sinop Defterdarı Naci Günaydın, Sinop Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şahin Değirmen, Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, Sinop Valiliği Basın-Yayın ve Halka İlişkiler Müdürü Burcu Gürsu, Sinop Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emel Çankaya, Müdür Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Gülseren Kan Şahin, Yrd. Doç. Dr. Fatma Yüce, STK Temsilcileri, akademik-idari personel, vatandaşlar ve öğrenciler katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş ve Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın tarafından gönderilen telgraflar okundu.

Daha önceden Ankara’da planlanan başka bir programı sebebiyle “15 Temmuz’un Kadın Kahramanı” konferansına katılamayan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, gönderdiği mesajında, “Kadınlarımızın inancımızdaki, toplumumuzdaki ve ülkemizdeki özel ve müstesna yeri her zaman değerini koruyacaktır. 15 Temmuz hain darbe girişiminin akamete uğratılmasına öncülük eden Safiye Bayat hanımefendi ve tüm kadın kahramanlarımıza bir kez daha saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyor; şehit olan kadınlarımız ve tüm vatan evlatlarımıza yüce Allahtan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Programın açılış ve selamlama konuşmalarını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tabak ise, kadınlarımızın hayatımızda ve toplumumuzda özel bir yere sahip olduğunu belirterek, ”Fetullahçı Terör Örgütü'nün, 15 Temmuz'daki hain darbe girişimi sırasında alanlara çıkarak cuntacılara karşı en ön saflarda tanklara ve kurşunlara göğüslerini siper eden kadınlarımız, Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarının mücadelesini aratmayan cesaretleriyle, Türk ve dünya tarihine isimlerini altın harflerle yazdırdı” dedi.

Programda daha sonra Sinop Üniversitesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘15 Temmuz Destanı’ konulu sinevizyon filmi yayınladı. Ardından Fethullahcı terör örgütünün hain darbe girişiminde Boğaziçi Köprüsü’nde darbeci askerlere direnirken ayağından vurularak gazi olan Safiye Bayat, 15 Temmuz 2016 gecesi neler yaşadığını katılımcılara anlattı.

15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’ne türlü kısıtlamalara rağmen gittiğini ve tankların bulunduğu yerde, asker üniforması giymiş hainler karşısında hesap sormaya çalıştığını ifade eden Safiye Bayat, “Bir süre sonra ateş açmakla beni tehdit ettiler. Ben de ‘Sizden korkmuyorum, ne yapacaksanız yapın' dedim. O gece bizler oraya şehit olmaya gittik. Bende gram korku yoktu. Allah biz inanlara o gece gerçekten bir cesaret verdi. Duyduğumuz o şehadet arzusu korkuyu yüreklerimizden söküp attı" şeklinde konuştu.

Sayın Safiye Bayat, “Allah'a inanmış ve teslim olmuş kalpler, hiçbir şeyden korkmazlar. 15 Temmuz gecesi darbeci hainler korkak ve zalimdi. Bizim ise kalbimizde iman, şehadet arzusu ve Allah sevgisi vardı. Vurulduğum anda içimi bambaşka bir huzur kapladı. Şehadete bu kadar yaklaşmışken, vatanım için bir can eksik olsun ne yazar diye düşündüm.  O gece bizler vatanımız için meydanlara çıktık, başımızda bu yolda gitsin diyerek meydanlara çıktık" dedi.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat’a Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl tarafından hediye takdim edildi.

Programın ardından Sinop Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Antik Dönemden Günümüze Kadın Yaşantısı” konulu karma fotoğraf sergisi açıldı.

Tarih:08 03 2018 21:06(626) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
AK Partide 31. Bayramlaşma Neden Sadeleş İYİ Partililer Boyabat'ta Resmi Daireler Şaban Özcan vefat etti Sinop Hastanesinde ilk kez Rahim Kanseri CHP’li Karadeniz: ‘Çokça Üre Staj İçin Sinop’a Geldiler Vali Şakalar’dan Sinop ASKF’ CHP’li Karadeniz: Gariban Evlatlar İYİ Partililer Hastaneyi Ziyaret Etti CHP’li Karadeniz: “Kadınlarımız Özgürleş Boyabat'ta Patates 4 TL'de Kaldı, Soğan İYİ Partililer Boyabat'ı Karış Karış Gez İYİ Partililer Boyabat'ı Karış Karış Gez İYİ Partililer Boyabat'ı Karış Karış Gez İsmet Çiçek vefat etti Musa Örenci vefat etti Saadet Partisi Sinop Milletvekili Adayı Hayvancılık İthalatında Rekor Artış Yaşa Boyabat Sakız Köyünde İki Otomobil Çarpı Hüseyin Kabasakal vefat etti Cemile Uzunçay hanımefendi vefat etti Av İçin Gittiler Yıldırım Düştü:1 Ölü 1 Genç Komiser Trafik Kazası Geçirdi 3 Yar Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı Babalar CHP’li Barış Karadeniz Babalar Gün İYİ Parti Afişlerine Sürekli Çirkin Sald Vatandaşın Can ve Mal Güvenliği mi? Sizi Bunları yapan insan olamaz... Üzümlü Mevkinde Trafik Kazası 3 Yaralı Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı Ramazan Saadet Partisi Milletvekili Adayları Ram Bayram Tatiline Giden Aile Trafik Kazası İYİ Parti ve CHP Afişlerine Menfur Saldı Avukat Muhlis Erdoğan vefat etti Gazetemiz Yazarı Hüseyin Cömert, Konya'd Başkan Orhan Çakır’ın Ramazan Bayr Otomobil, Yol Kenarından İstirahat Eden Kritik süreç başladı! CHP’li Karadeniz'den Ramazan Bayra İl Müftüsü Çelik; Bayram Emekle Kazanıla Hikmet Gök hanımefendi vefat etti Hüseyin Ay (Tuna) vefat etti Havalandırma boşluğuna düşen martıyı itf CHP Durağan’da Tam Gaz! Metin Bozkurt, Yöneticileri Uyarmaya Dev Durağan’da Köylüler “Hizmet Şah Damarı Operasyonu Başarı İle Gerçekl "Bu grafiği dikkatle incelerseniz seçim Boş Ahırda Bulundu Tümü

Vebal altında kalmamak için AKParti'ye oy vermeyeceğim


2015 Yılı Milletvekili Erken Genel Seçim Sonuçları (1 Kasım 2015)


Artık “Kek”lenmeyelim


Yönetim, Algı ve Stratejik Akıl


Uzaklarda size hasret birileri var!


Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları


Sinop MHP diyor


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'nda Cevizli Baklava 25 TL


1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü


Döndü Hanım


Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kriterleri


İbretle Okuyunuz!


Gel Vatandaş Gel !.....


Sinop İli 2016 Yılı Vergi Rekortmenleri


Şimdi de yeni başlayanlar için Bozkurt kılavuzu


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:723606 DtGaNi

* ANASAYFA *