E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Uçkur Fetvacılarına bir dur dense

Tarihin her döneminde cinselliğin en önemli sınırlayıcısı “Din” olmuştur.

Tarihin her döneminde cinselliğin en önemli sınırlayıcısı “Din” olmuştur. Dini, faaliyet alanı olarak tüm dünyayı kapsamına alır, tüm dinlerin tarihinde görüldüğü gibi cinselliğe dair en küçük olayla bile ilgilenir. İslam dini , evlilik dışında cinsel ilişkiyi yasaklar ve zina olarak adlandırır. Cinselliği evlilik sınırları içinde meşru görülür. Bunun en önemli sebebi de neslin devamının sağlanması ve nesillerin birbirine karışmamasıdır. Bilinen ve yazılanlara göre ilk insanın yaradılışına göre önce Adem sonra eş olarak Havva’nın yaratılması cinsellik sınırlarını da göstermekte olup, cinsellik; erkek ve kadın arasında tek eşle ve sadakatle olması gerçeğidir.

Ülkemizde; 3 Mart 1924 tarihli ve 429 sayılı kanunda “İslam dininin itikat ve ibadet alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare etmek” üzere Diyanet işleri kurulmuştur. (Şer’i ye ve Efkal Vekaleti) Temel ilke ve hedefleri arasında; Toplumu din konusunda aydınlatırken dinin iki temel kaynağı olan Kur’an ve Sünnet dayalı sağlam bilgiyi esas almak, Müslümanların 14 asırlık dini tecrübesini göz önünde bulundurmak, modern hayatı ve insanlığın ortak birikimini de göz ardı etmemek… sürekli bilgi üretmeki, bilgiyi toplumla paylaşmak ve güncel sorunlar hakkında yerinde ve zamanında açıklama yapmak… Din konusunda mezhep, anlayış ve uygulama ayırımı yapmadan vatandaşlık esasına göre hizmet sunmak gibi birçok hedefler konan kurumdur.

Bir siyasi partimizin liderinin söylemiyle; “Adeta fantezilerini gerçekleştirmek için fetva veriyor” din adamı kisvesi altında insanlar… Peki, konu neydi? “Yabancı bir erkekle kadının asansörde yalnız kalması neticesinde İslam’a göre “Halvet” şartlarının oluşacağı yönünde bir fetva vermiş olması”, Yine anı şahis “Yatakta geçirilen her boş dakika, şehvete doğru kaymış bir dakikadır ve yatağın şekli, yorgandan battaniyeye varıncaya kadar insanı,  bilhassa erkeği gıdıklayan cinsel dürtüleri rahatsız eden bir yapıda olmamalıdır.” Demiş. Bu nedir? Korkusuz, pervazsız hiçbir şeyden çekinmeden fetva üretiyorlar. Konuşmalarında insani ve evrensel değerleri ayaklar altına alıp uçkur fetvaları veriyorlar.

Bu tip tartışmalarla ülkemizde hem kadın değersizleştiriliyor hem de ülkemizde asıl gündem gözlerde uzaklaştırılıyor, konuşulması gereken konuşulmuyor. Özellikle önemli konular, dış politikamız, Suriye’de ki durum, ekonomimizin hali. Hukuk adalet arayanlar, yönetenlerin muhalefet edenlere düşman gibi davranması… Bırakın abuk sabuk fetvalar vermeyi, önce “6 yaşında çocukla evlenebilir” “Kadın çalışarak fuhuşa hazırlık yapar” hamile kadın sokakta dolaşamaz” vs. bunları söyleyen ve savunanlar sizin beyin bünyenizin neresine terk etmiş bacaklarınızda (Apış) arasında mı? Tanrı bunlardan kadınları kız çocuklarını korusun. Ama inanın menfaatleri oldu mu etek giyin dense benim dedem zaten İskoçlayı derler Giyerler…

İnsan dinden önce ahlaklı olmalı… Ahlak varsa, vicdan varsa, içinde birazda insan sevgisi varsa kötülükler olmaz, kötü davranılmaz. İnandığın dinin kurallarına uyulsa kimse zarar görmez . Neden bu insanlar Yaradan’a hesap vereceğini biliyor da, neden vermeyecek gibi yaşıyor… Ahlaklı, sevgi ve barış içinde insanı sev, kadını özellikle çocuğu kutsal say. Sevgi İle Kalın…

Kaynak: Ayancık Gazetesi.com

Tarih:08 03 2018 22:30(2034) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: aslan 11 03 2018 13:48
bu adamlar bünyeyi yormadiklari için omuzlar uzerinde bulunan yuvarlagin içindeki küçücük beyinleri hep zararli cumleler uretmekle mesguller? (çoklarini tenzih ediyorum). çözüm önerisi: tabiatin canlanmaya basladigi guzelim bahar aylarinda bag-bahçe islerinde gunde en az 4 saat mecburi çalismaya zorlarsak, beyinlerini insanlik için hayirli islere yorarlar ve "bacak arasi"ni dusunmeye firsatlari olmaz!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Tümü

Emekli maaşı kesintileri nelerdir?


Boyabat Nasıl Bir Şehir Olur


Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl


Aras Kargo Eleman İlanı


Milli Mücadelenin 100. yılı


Yazın Kış Lastiği Kullanmak Sürüş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor


Anneler baş tacıdır!


Edep


Nereye gideceğimizi unuttuk...


Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)


İsmail Efe’nin Sinop tarihi


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:486820 DtGaNi

* ANASAYFA *