E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinop Nükleer Karşıtı Platform'dan Basın Açıklaması

Fukushima kazasının 7. Yılında herkesi doğamızı ve sahillerimizi temiz tutmaya davet ediyoruz.;

Sinop İnceburun yarım adasına nükleer santral yapımı için henüz ÇED raporu dahi hazırlanmadan 350 bin ağaç katliamı yapılmıştı. 6 Şubat’ta Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli’nde yapılan Sinopluların alınmadığı sözde halkın katılımı toplantısının ne kadar formalite olduğunu da görmüş olduk.

Sinop’ta 90 km yarıçaplı bir alanda; 1 adet (4 reaktörlü) nükleer güç santrali (NGS), 4 adet termik santral ve 8 adet mikro HES projesi var. HES’lerin 4 tanesi yapıldı ve doğanın nasıl tahrip edildiğini gördük. Termik santrallerin iki tanesini bertaraf ettik.

Sıra, yapıldığı takdirde ömrü 60 yıl olan ve ömrü bittiğinde ise sökülmesi için henüz bir teknoloji geliştirilemeyen nükleer güç santralini bertaraf etmekte.

Kamu kurumu EÜAŞ Sinop’ta nükleer santral için neden Jersey Adaları’nda geniş kapsamlı bir offshore şirket kurdu. Bu şirket üzerinden, kamu denetimi olmadan kaç milyar dolar dönecek? Nükleer santralin enerjide dışa bağımlılığı azaltacağı söylemleri ile ÇED raporu hazırlayanlar vergi kaçırarak mı yerli ve milli enerji üretecekler?

AKP hükümetlerinin iş başına gelmeden önce en çok eleştirdiği ve yürürlükten kaldıracağı vaatlerinde bulunduğu alım garantili elektrik üretim tesisleri modeline önce nükleer santral, sonra da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na Berat Albayrak`ın gelmesinin ardından kömür santrallarıyla geri dönüş yapılmaktadır. AKP döneminin Türkiye‘nin geleceğini hem ekonomik hem de çevresel anlamda büyük riskler altında bırakan projelerinin yeniden masaya yatırılması ve büyük yanlışlardan geri dönülmesi gerekmektedir. Bu kapsamda 2 nükleer santral ve 3 termik santral projesine bakıldığında; alım garantilerinin nasıl büyük bir yük oluşturacağı görülmektedir.

NGS’nin işletilmesi aşamasında soğutma suyuna ihtiyaç duyulacaktır. Soğutma suyu Karadeniz’den alınacak ve yine Karadeniz’e deşarj edilecektir. Kullanılması planlanan su miktarı günlük içme suyu ile karşılaştırılacak olursa, İstanbul günde 3 milyon m3, Türkiye toplam 16 milyon m3 su tüketirken Sinop NGS günlük 28 milyon m3 deniz suyunu kullanacak. Denizden alınan 28 milyon m3 suya amonyak, klor, korozyon engelleyici bakır, nikel, çinko, krom, alüminyum ve demir katılıp denize tekrar boşaltılacak.

Sadece Sinop’a değil memleketin her alanına hatta sınır komşularımıza dahi zarar verecek olan nükleer santral için gelecek yakıtlar, malzeme ve ağır yük kargoları gemi ile Samsun Limanı’na gelecek ve proje sahasına karayolu ile taşınacak.

Ayrıca ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre Sinop Nükleer Santralı için tahsis edilen orman alanı 10,1 milyon m². Santral için gerekli alan ise 1 Milyon m². Peki geriye kalan 9 milyon m² alan ne için kullanılacak?

Şimdi zaman ormanımızı, havamızı, suyumuzu, doğamızı koruma vakti. Zaman yaşam hakkımız için harekete geçme vakti. Bizler de yaşam alanlarımıza sahip çıkıyor, herkesi doğamızı ve sahillerimizi temiz tutmaya, nükleere karşı mücadeleye davet ediyoruz.

Teşekkür ederiz!

SİNOP NÜKLEER KARŞITI PLATFORM YÜRÜTME KURULU

Tarih:10 03 2018 21:41(404) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
AK Partide 31. Bayramlaşma Neden Sadeleş İYİ Partililer Boyabat'ta Resmi Daireler Şaban Özcan vefat etti Sinop Hastanesinde ilk kez Rahim Kanseri CHP’li Karadeniz: ‘Çokça Üre Staj İçin Sinop’a Geldiler Vali Şakalar’dan Sinop ASKF’ CHP’li Karadeniz: Gariban Evlatlar İYİ Partililer Hastaneyi Ziyaret Etti CHP’li Karadeniz: “Kadınlarımız Özgürleş Boyabat'ta Patates 4 TL'de Kaldı, Soğan İYİ Partililer Boyabat'ı Karış Karış Gez İYİ Partililer Boyabat'ı Karış Karış Gez İYİ Partililer Boyabat'ı Karış Karış Gez İsmet Çiçek vefat etti Musa Örenci vefat etti Saadet Partisi Sinop Milletvekili Adayı Hayvancılık İthalatında Rekor Artış Yaşa Boyabat Sakız Köyünde İki Otomobil Çarpı Hüseyin Kabasakal vefat etti Cemile Uzunçay hanımefendi vefat etti Av İçin Gittiler Yıldırım Düştü:1 Ölü 1 Genç Komiser Trafik Kazası Geçirdi 3 Yar Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı Babalar CHP’li Barış Karadeniz Babalar Gün İYİ Parti Afişlerine Sürekli Çirkin Sald Vatandaşın Can ve Mal Güvenliği mi? Sizi Bunları yapan insan olamaz... Üzümlü Mevkinde Trafik Kazası 3 Yaralı Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı Ramazan Saadet Partisi Milletvekili Adayları Ram Bayram Tatiline Giden Aile Trafik Kazası İYİ Parti ve CHP Afişlerine Menfur Saldı Avukat Muhlis Erdoğan vefat etti Gazetemiz Yazarı Hüseyin Cömert, Konya'd Başkan Orhan Çakır’ın Ramazan Bayr Otomobil, Yol Kenarından İstirahat Eden Kritik süreç başladı! CHP’li Karadeniz'den Ramazan Bayra İl Müftüsü Çelik; Bayram Emekle Kazanıla Hikmet Gök hanımefendi vefat etti Hüseyin Ay (Tuna) vefat etti Havalandırma boşluğuna düşen martıyı itf CHP Durağan’da Tam Gaz! Metin Bozkurt, Yöneticileri Uyarmaya Dev Durağan’da Köylüler “Hizmet Şah Damarı Operasyonu Başarı İle Gerçekl "Bu grafiği dikkatle incelerseniz seçim Boş Ahırda Bulundu Tümü

Vebal altında kalmamak için AKParti'ye oy vermeyeceğim


2015 Yılı Milletvekili Erken Genel Seçim Sonuçları (1 Kasım 2015)


Artık “Kek”lenmeyelim


Yönetim, Algı ve Stratejik Akıl


Uzaklarda size hasret birileri var!


Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları


Sinop MHP diyor


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'nda Cevizli Baklava 25 TL


1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü


Döndü Hanım


Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kriterleri


İbretle Okuyunuz!


Gel Vatandaş Gel !.....


Sinop İli 2016 Yılı Vergi Rekortmenleri


Şimdi de yeni başlayanlar için Bozkurt kılavuzu


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:723588 DtGaNi

* ANASAYFA *