E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

YEDAŞ Akıllı Şebekesi Siber Güvenlik Önlemleri ile Daha Güvenli

Dijital dönüşümün yaşandığı günümüzde elektrik dağıtım şirketlerine yönelik siber güvenlik tehditlerinin artmasını dikkate alan YEDAŞ, elektrik dağıtım şebekesini, siber saldırılara karşı korumak amacıyla “Akıllı Şebekede Siber Güvenlik Standardizasyonu” projesini hayata geçiriyor.

Siber Saldırılara Karşı Şebekeyi Korumak Amacıyla Özel Bir Model Geliştiriyor

Siber saldırıların da artık doğal afet, yangın gibi elektrik dağıtım şebekesi için tehdit olduğu gerçeğinden hareket eden YEDAŞ, değişen risk profillerine göre önlemler almak üzere çalışmalara başladı. Dağıtım şebekesinde ve akıllı şebeke yapısında siber güvenlik tehditlerine karşı güvenliği sağlayacak bir model oluşturarak bu hedef doğrultusunda güvenli bir yapı için alınması gereken aksiyonları ve standartları belirliyor. Ar-Ge çalışanları tarafından ilk olarak ihtiyaçlar, mevzuatlar ve mevcut teknolojik alt yapıyı siber güvenlik açısından değerlendirdi. Uzaktan izleme sistemlerinin, uzman olmayan kişiler tarafından ele geçirilmesine; zararlı yazılımlarla bilginin dışarı sızması veya çalınmasına; akıllı sayaç ile merkez arasında bilgi alışverişinin manipüle edilmesine karşı kritik alt yapının güvenliğini sağlamaya yönelik geliştirmeler yapıyor.

Şebeke Güvenliği Ülke Ekonomisi ve Hizmet Kalitesi Açısından Çok Önemli

YEDAŞ Genel Müdür Vekili & Dağıtım Direktörü Akın ŞAHİN, “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrik; üretim yapmak, hizmet sunmak, iletişim kurmak için en temel ihtiyacımız haline geldi. Siber saldırı nedeniyle yaşanabilecek geniş kapsamlı ve uzun süreli bir elektrik kesintisi sonucu, fabrikalar, işyerleri, alışveriş merkezleri, hastaneler, kamu kurumları çalışamaz ve kazanç sağlayamaz. Hem ülke ekonomisi hem de sürekli elektrik için dağıtım şebekemiz ve izleme sistemlerimizin, güvenlik risklerine karşı daha dirençli olması amacıyla Akıllı Şebekede Siber Güvenlik Standardizasyonu projemiz üzerinde çalışmalar yapıyoruz. 14 farklı kontrol alanında siber güvenlik mevcut durum olgunluk değerlendirmesini tamamladık ve hedefleri belirledik. Teknik zafiyet değerlendirme fazı için, Endüstriyel Kontrol Sistem Güvenliği Kılavuzu’nu temel yöntem olarak benimsemekle beraber diğer kaynakları da inceleyerek YEDAŞ endüstriyel kontrol sistemleri topolojisine özel bir yöntem geliştirdik.” dedi.

Tarih:11 04 2018 11:00(278) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
Trafik Polisi Uyardı! Soruyoruz : Virane mi? Meyhane mi? Ker…. Kredi kartı kullanıcılarına komisyon uya MHP İlçe Başkanı M. Fevzi Erdoğan: Duruş Başkan Aral'dan Balkan ve Rumeli Dernekl Zarife Öztürk hanımefendi vefat etti Necati Gündüz vefat etti Hasan Yılmaz, Yeni Mahalle Muhtarlığı Ad Belediye Düğün Salonu Açılıyor Sinop Merkezde Araç Yangını Eve Yıldırım Düştü Azmiye Uysal hanımefendi vefat etti Nuri Tan vefat etti Boyabat Saraydüzü Kavşağında Zincirleme Karadeniz Bölgesinin en yüksek kulesi Bo Bariyerlere Çarpan Araç Alev Aldı: 3 Ölü Türkiye Otoyol Kalitesinde 30’uncu İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti H Sinop'ta sokak hayvanları yararına kerme Ekonomideki Belirsizliklerin Faturası Va Cenaze hizmetleri ücretsiz olacak Sudi Fevzi Gökçe, MHP'den Belediye Mecli Dikmen'de traktör kazası: 2 ölü, 1 yaral ADD Sinop Başkanı Oğuz kaza geçirdi Boyabat’ta 15 Temmuz Demokrasi Nöb Sinoplu gurbetçi aile kaza yaptı 1 ölü 6 Abbas (Abdurrahman) Küçük Vefat Etti Engin İstanbullu vefat etti Tenzile Büberoğlu hanımefendi vefat etti Aysun Akdoğan hanımefendi vefat etti Osman Maraz vefat etti Ülkü Ocakları Sinop İl Başkanı Emre Kara Boyabat Doğalgaz boru hattı kazı çalışma Sinop'ta tur otobüsü yangını Zekeriya Kurt, Muhtar Adaylığını Açıklad Boyabat 15 Temmuz Anma Programı Ali Çöpcü'den 15 Temmuz Mesajı Müsiad Sinop İl Temsilcisi Cengiz Tokmak Bilal Alp, İYİ Parti Boyabat Belediye Me Boyabat TSO 15 Temmuz Mesajı Trafik Kazası 1 Ölü Yangın Çevreye Yayılmadan Kontrol Altına 15 Temmuzu Gençler Asla Unutmaz Acil Önlem Alınması Gerekmez mi? Boyabat‘ta Sıcaklık 36 Dereceyi Ge Sebze ve meyve yüklü kamyon devrildi Recep Aktaş vefat etti BİMER, CİMER oldu Türkiye İnternet Hızında 91’inci S Tümü

Yapı Denetim Eleman Aranıyor


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Kişilikler ve Yaşam Anlayışları


2018 Boyabat Genel Seçim Sonuçları (24 Haziran 2018)


Tutuklanma, tarihi eser kaçaçıklığı yapan cemaatlere gelecek mi?


15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonuç Ne?


Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanışmak


Azmin Zaferi İnandık ve Kazandık


Uzaklarda size hasret birileri var!


Sinop MHP diyor


1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü


Döndü Hanım


Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kriterleri


İbretle Okuyunuz!


Şimdi de yeni başlayanlar için Bozkurt kılavuzu


Boğazda Can Pazarı


Bağlıca Köyü'nden Görüntüler


Zamanım!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Kış Lastiği Takma Artık Otomobiller İçin de Zorunlu


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:638613 DtGaNi

* ANASAYFA *