E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Siz Kimin Torunlarısınız?

Bundan 45 yıl önce ilk okul öğretmenim bize şöyle demişti. “Çocuklar size Atatürk ne yaptı diye sorarlarsa; KURTARDI MEMLEKETİ, KURDU CUMHURİYETİ, TÜRK MİLLETİNE SAĞLADI EBEDİ HÜRRİYETİ dersiniz” demişti.

Rahmetli amcam da askerlik anılarını anlatırken bir çavuşun bölüğünde yaptıklarını anlatırdı.

Çavuş bölüğünde ki erleri her sabah sıra dayağına çekermiş. Bölük komutanının lojmanı yakın olduğu için bu yaşananları bölük komutanının eşi izlermiş. Bir gün böyle. İki gün böyle. Kadın olanları eşine anlatmış.

Ertesi gün çavuşu odasına çağıran bölük komutanı ne sorduysa cevap alamamış. Sorulan her soru karşısında susan çavuş nerelisin sorusuna karşısında memleketini söyler. Bölük komutanı anlaşıldı, sizin memleketi o tarihlerde düşman basmıştı der.

Çavuşun memleketi Atatürk ve silah arkadaşlarının kurtardığı Anadolu topraklarından bir yerdir. Çavuş da annesinin istememesine rağmen dünyaya gelen biridir. Bugün Atatürk’e küfür edenler bu çavuşun ve çavuş gibi olanların torunları olabilir mi? Ne dersiniz?

Bu ülkede çavuş gibiler, keşke yunan kazansaydı diyenler çıkabilir. Fakat memleketi kurtardığı için, Türkiye Cumhuriyet’ini kurduğu için, kadın erkek ayırmadan bu millete ebedi hürriyeti sağladığı için Atatürk’e saygı duyan milyonlar var. Daha da çoğalacak saygı duyan milyonlar.

Saygı duymaya devam edeceğiz. Çünkü, adımız Ahmet, Mehmet, Mustafa ise, Türkiye’nin tapusu sayılan camilerimizden Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde ezan okunuyor. Örneğin camilerin hutbelerinden Çanakkale Zaferini anlatırken Atatürk’ü ağzına alamayan hocalar size ne demeli?

Bundan tam 97 yıl önce, İsmet İnönü Atatürk’e çektiği telgraf da, “… Düşman, binlerce ölüsüyle doldurduğu savaş meydanını silahlarımıza terk etmiştir." der. Atatürk de cevaben çektiği telgraf da, “… Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makûs tarihini de yendiniz…." Şeklinde cevap verir. (Nutuk S.410)

Küfür edenler, küfürlere göz yumanlar, Atatürk ve eserlerini yok etmeye çalışanlar biz Atatürk’e tapmıyoruz, saygı duyuyoruz. Saygı duymaya da devam edeceğiz.

Şu soruyu sormak bal gibi benim ve benim gibi düşünenlerin hakkıdır. Çanakkale Zaferini Atatürksüz anlatmaya çalışanlar kime hizmet etmeye çalışıyorsunuz? Sizler kimin torunlarısınız?

Cumhurbaşkanlığı forsunda her biri bir devleti temsil eden 16 yıldız vardır. Bu yıldızların her biri geçmişte kurulan Türk devletlerini temsil eder. Bunlardan biride Selçuklu İmparatorluğu’dur. Selçuklu İmparatorluğunun sembolü de çift başlı kartaldır. Kartal başlarından biri devlet işlerini, biri de din işlerini temsil eder.

Atatürk de din ve devlet işlerinin ayrı tutulması için 3 Mart 1924 tarihinde diyanet işleri başkanlığı kurulmuştur. Laiklik de kısaca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.

Bir insan hem dindar hem de laik olamaz diyenlere ben katılmıyorum. Dini konularda da ne yapılması gerekiyorsa Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılmalı. Çünkü daha düne kadar baş tacı edilen fetö cemaatinin yediği halttı yaşadık. Fakat hala daha gerçekleri tam olarak göremedik. Fetö ile aynı yatak odasının balkonunda çay içenler değil de onların çay içtiğini görenler fetöcü olarak suçlanıyor. Yarın başka bir cemaat çıkıp aynı haltı yerse sorumlusu kim olacak?

Nakşibendi tarikatı kendi arasında on kola ayrılmış. Nakşibendilerin bir kolu olan nurcular da kendi arasında on kola ayrılmıştır. Bu kollardan bir tanesi de Gülen Cemaatidir. Tekrar soruyorum. Diğer kollardan biri de ileri ki günlerde yanlış yaparsa ne olacak?

Başta eğitim sistemimiz olmak üzere Atatürk ilkelerine dönmek zorundayız. İyi eğitilmiş bir toplum ile geleceğimiz aydın olabilir. Birilerinin değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan herkesin geleceği aydın olmalı.

“Bir ülkeyi yok etmek için atom bombasına ihtiyaç yoktur. Bunun için eğitim seviyesini düşürmek, kopya çekilmesine müsaade etmek yeterlidir. Eğitimin çökmesi bir ulusun çökmesidir”

Afrika da bir üniversitenin girişinde böyle yazarken, bizde bir üniversitenin rektör yardımcısı “Cahil halkın ferasetine güveniyorum” Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor” diyebiliyor.

Kırık plak gibi de olsa, beni dokuz köyden de kovsalar, dokuz kez değil, doksan dokuz kez de olsa söylemeye devam edeceğim. Başta eğitim ve ekonomimiz olmak üzere kötü giden her şeyi değiştirmek için Atatürk ve ilkelerini yok etmeye çalışanlara dur demeliyiz. Başka çaremiz yok.

*Devletin, devleti yönetenlerin yanıldık deme hakları yoktur. İnsanlar gelişir ama dün söylediğinin bugün aksini söyleyemez.

Mustafa Gürleyen (12.04.2018)

Tarih:12 04 2018 19:58(2739) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: aslan 15 04 2018 11:13
"boyabatli"; kirik plak gibi agalarinizin size ogrettikleri saçma-sapan seyleri tekrarlamaktan ne zaman bikacaksiniz,,, ya da çaniniza ne zaman ot tikayacaklar?!

2. Yorum: gökbörü 13 04 2018 09:30
türk ulusu bır yol ayrımındadır ya atatürk ilke ve ınkılaplarına sahıp çıkıp yoluna devam edecek ya da diğer geri kalmış islam ülkeri mantalıtesıyle hareket edıp bölunecektır, bilimden uzaklaşıp doğmalara teslım olacak ve sonu ırak -surıye -afganıstana benzeyecektır.sakın bunu hayal sanmayın bu kafayla gidilirse çok yakındır bu dostlar.!!!!!!!!!!!!!

1. Yorum: boyabatlı 13 04 2018 08:22
atatürk ölünce resmi dairelerden resimlerini indiren,paralardan atatürk resmini kaldıran tarihte hiç olmamış olsada tarihi kayda girmeyecek kadar küçük lokal bir çatışmayı 1.ve2. inönü zaferi diye yutturularan hakkında niye atatürkün izleri asıl ismet inönü zamanında silinmeye başladı diyemiyorsunuz. ayosofya neden müze yapıldı,camilerde neden tanrı uludur denildi,türkün amentüsünü biliyormusunuz sayın yazar,dedelerine sor bakayım o yıllarda camilere gidip kuran okuyabilyor öğretebilyorlrmıymış ,istiklal mahkemelerinde aliler tarafından kaç bin masum önce idamına sonra kararın yazılmasına deyip asıldı sayın yazar.ve bugüne gelelim atürkün chp si ve bir zamanların ulusalcısı tuncay özkan,diğer ulusalcı ergenekondan yargılanan ve asker olmasına rağmen askerimizin ve polisimizin katili pkk-hdp li selo denen haini cezaevinde ziyaret eder bunlar hangi memleketli sayın yazar


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Topal ördek mi? Hayır Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Kim Ne Kadar Gavur? TEOG Gitti Ne Gelecek? B E N Tümü

Ülkenin gençlerine bak


Su medeniyettir


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


Topal ördek mi? Hayır


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Beklenen Derginin İkinci Sayısı Çıktı


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:369511 DtGaNi

* ANASAYFA *