E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel)

Her gün gazetelerde, televizyonlarda, sosyal medyada hatta Belediye hoparlöründe ölüm ilanı duyuyoruz, okuyoruz.

Bir yerlere ateş düşüyor onu biliyorsunuz ama aldırmıyorsunuz? Albay lakaplı “Şerafettin Yüksel” ağabeyim, öğretmenim öldü… Eğer son yıllarda türeyen ne idüğü belirsiz insan tiplerinden değil, adam gibi adam Şerafettin ağabeyim Ayancık’ın Albayı öldü… Aslında o kadar çok zorlanıyorum ki bu azımı, zor da olsa yazmalıyım.

Hastalığını son birkaç ayda öğrendim, mücadele ettiği amansız hastalığa yenik düşerek 25 Nisan akşamı aramızdan ayrıldı. O gün iki kez ölüm haberini almıştım sonra ölmediği ama iyi haberde alamıyorduk. Saat. 23.00 sularında aramızdan ayrıldığı acı haberi alınca yanaklarıma uzanan damlaları sildim. 20 yıl öncesine kadar gittim. Ayancık Milli Eğitim Müdürü olarak atandığımda bana en çok sahip çıkanlardandı. Beraberliğimiz mi? emekli olduktan sonra da Partimizde devam ediyordu…

Adı gibi soğuk ölüm. Üzerine yazı yazmak zor. Eğer ölen en çok sevdiğin bir dost, ağabey ise daha da zor. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, cümlelerin bağlanmadığı, boğazınıza bir şeyin düğümlenip oturduğu o an… Nefes almaktan zorlandığınız sadece ağlamak istediğiniz, ağlayamadığınız dermansız kaldığınız an… İlhan Selçuk’un sözüyle rahatlamak istiyorum; “ Her dostun ölümü kayıptır, ama bu sevgiden kayıp anlamına gelmez, sevgi ölümle eksilmez, artar, büyür, yoğunlaşır, sıcaklaşır.”

Şerafettin Yüksel Öğretmen; Eğitimde sevgi, öğretimde bilgi ve başarının mimarı öğretmenlerdendi. O öğrencilerine iyiyi, doğruyu, güzeli betimleyen, eğiten ve öğretendi. Öğretmenliğinde kardeşlik, dostluk söylemleriyle cinsiyet, din, mezhep, inanç, etnik köken, dil ayrımı yapmayan öğretmendi. Atatürkçü Düşünceden, Cumhuriyet Devrimlerinden, akılcı ve bilimsel eğitimin savunucusuydu.. Öğretmenliğinde en çok bilinmeyenli sorunlar denkleminden kurtulup, eğitimin çağdaş, akılcı, bilimsel yapısında ışık olmuştur.

Bilinen bir şeyde, ölen kişinin ardından yakınları, dostları, akrabaları, bir takım dini, insan ve vicdani sorumluluklar yüklenir. Bu anlamda bende kasabamız yerel gazetesinde ki köşemde Albay Öğretmenim Şerafettin Yüksel büyüğümü yazma ihtiyacı duydum. 20 Aralık 2016 tarihli Ayancık Gazetesinde yaptığım söyleşi de şöyle demiş öğretmenlik ile ilgili olarak “ Müdürüm uzun yıllar birlikte mesai yaptık. Öğretmenliğinde öğrencilerimi koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven, toplumumuza karşı sorumluluk duyan kişiler olarak hayata hazırladım, onları. Dönem arkadaşlarımda benim gibi düşünüyorlardı, öyle görev yaptılar.”

Bazı arkadaşlar vardır ki; kardeşten bir farkı yoktur. Hatta öyle ki bu dostlarınız ömür boyu hep yanınızda olan sizlere bir anne yada bir baba gibi içten sarılan kişilerdir. Benim için de Şerafettin Yüksel ağabeyim meslektaşım siyasi yoldaşım öyle idi… Bir düşünür şöyle demiş; “ Hayat, ölüme doğru uzun bir yolculuktur” der. O uzun yolculukta ki, yol arkadaşımız giderek azalıyor…

Erdoğan Erkaymaz

Tarih:28 04 2018 11:03(1502) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: kemal kaya 30 04 2018 08:14
ayancıklı albay öğretmenimizi zonguldak bülent ecevit üniversitesi araştırma hastanesinde tanıma fırsatı buldum. dertleştik paylaşımlarda bulunduk. allah rahmet eylesin.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz Tümü

Sıladan Mektup Var -21


Ülkeyi iflas noktasına getiren iktidara oy verecek misin?


Siyasi Etik Sözleşmesi


Sevgi elmastan da öte…


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsun


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


AKP’nin takımı Başakşehir nereye koşuyor?


Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Şubat ayı ziyaretci sayısı:736585 DtGaNi

* ANASAYFA *