E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

Birinci Dünya savaşında  yenik düşen ittifak devletleri ile birlikte Osmanlı Devleti de yenilgiye uğramıştı. Ülke toprakları yavaş yavaş elden gitmeye başlamıştır. 13 Kasım 1918 de İstanbul İngiliz İşgal güçleri tarafından ele geçirilir. Bu durumu gören Mustafa Kemal 53 düşman gemisini ve Rumlar ve bazı azınlıklarında sevincisi görünce, “Geldikleri” gibi giderler” diyerek tepkisini gösterir.

Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde Kurtuluş çareleri ararken büyük lider Mustafa Kemal ortaya çıkar ve Samsun’a ayak  basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculupu bir kurtuluş dönemini simgeler. Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak bastığı gün, bağımsızlık meşalesini yakmış, esarete boyun eğmeyeceğini bütün dünyaya duyurduğu gündür. Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basar basmaz milli mücadeleyi başlattığı gündür. “Ulusun özgürlüğünü yine ulusun azmi ve kararı kurtaracak” sözleri ile dört yıla yakın sürecek ulusal Kurtuluş savaşımızı başlattığı gündür.

Samsun’dan 27 Mayıs günü Havza’ya geldi. Çalışmalarını burada sürdürdü. Oradan Amasya’ya yayınladığı genelge ile ulusu, ülkenin bütünlüğünü, bağımsızlığını kurtarmak için birlikte çalışmaya çağırdı. İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal’in çalışmalarından hoşnut değildi. Harbiye Bakanı İstanbula çağırır, bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa padişaha telgraf çekerek askerlikten çekildiğini bildirdi.  Bundan böyle çalışmalarına sade bir yurttaş olarak devam eder.

4 Eylül günü Sivas’a gitti. Sivas Kongresi’nde “Ya bağımsızlık, Ya ölüm” ilkesi kabul edilerek yurt düşmandan kurtarılıncaya dek savaşmaya and içti. Sivas’tan sonra Ankara’ya geldi. 23 Nisan 1920 günü Büyük Millet Meclisi’ni topladı. Meclis başkanlığına seçilen Mustafa Kemal düzenli ordular kurdu. Bu ordular Birinci İnönü, ikinci İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Savaşları sonucu yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı. Bu Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kazanımı ile yer yüzünün tüm mazlum uluslarına, bağımsızlık mücadelelerine cesaret edebilmeleri için örnek olan; yaktığı bağımsızlık meşalesi ile mazlum ulusların yolunu aydınlatan bir ulusun çocukları olmanın haklı gururunu yaşadığımız gündür 19 Mayıslar.

16 yıllık iktidarın Milli Bayramlardan rahatsızlığı öteden beri biliniyor. Bunu kendileri de pek inkar etmezler. Ama gerçek olan bir şey var ki; Büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza, gençlerimize, halka armağan ettiği ve her biri tarihin bir dönüm noktasını işaret eden milli bayramlarımızı kutlama rahatsızlığını yaşamıştır. Bu Cumhuriyet ve Ata rahatsızlığından kurtulamamışlardır. En son Samsun valiliğinin 19 Mayıs kentinin “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” etkinlikleri kapsamında planlanan Fener alayının yasaklanması…

Ulusumuzun ve önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Cumhuriyetimizin ilk adımını attığı; tüm yokluk ve yoksulluklara rağmen, makus tarihini yenmek ve emperyalist güçlerin kendi çıkarları doğrultusunda biçimlendirmeye çalıştıkları tarihin akışını değiştirmek kararlılığını tüm dünyaya duyurduğu gündür 19 Mayıslar. Bu duygu ve düşüncelerle Bayramımızı kutluyor; 19 Mayıs 1919’da ulusumuzun yolunu sonsuza kadar aydınlatacak olan bağımsızlık meşalelerini yakan önderimiz Atatürk ve tüm kahramanlarımızı sonsuz minnet duyguları ve saygıyla anıyorum. 19 Mayıs Atatürk’Ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

Kaynak: Ayancık Gazetesi

Tarih:18 05 2018 15:43(1477) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz Tümü

Sıladan Mektup Var -21


Ülkeyi iflas noktasına getiren iktidara oy verecek misin?


Siyasi Etik Sözleşmesi


Sevgi elmastan da öte…


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsun


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


AKP’nin takımı Başakşehir nereye koşuyor?


Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Şubat ayı ziyaretci sayısı:736480 DtGaNi

* ANASAYFA *