E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sayın, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin de sizinde işiniz çok zor

Sayın CHP Lideri KILIÇDAROĞLU, CHP’nin 24 Haziran seçim bildirgesi, balık hafızalı olmayanlar AKP’nin 2002 yılında süslü çikolata kutusu içinde allayıp, pullayıp millet kandırdığı zehir seçim bildirgesi gibi olmayacağına, geçim darlığı, yoksulluktan kendisini yakan, işsizlikten inim inim inleyen bu millet nasıl inansın veya güvensin?

Sayın Kılıçdaroğlu, elimdeki sihirli değnekle Türkiye’yi dünyanın teknolojik, ekonomik en büyük gücü yapacağım deseniz bile, ön yargılı, beyinlerini tek adama göre formatlamış, yalan, hırsızlık, yolsuzluk yapanları kendisini rehber eden toplumla işiniz çok zor.

Seçim bildirgenizi dikkatle okuyan, ülkesini milletini gerçekten düşünen herkesin oy verebileceği, ülkemizin üzerinden ölü toprağını kaldıracak bildirgenizin her kelimesine imzamı atar ve ellerim kızarıncaya kadar alkışlarım.

Sayın Kılıçdaroğlu, ne yazık ki ülkenin yarısına yakını , sorgulamayan, araştırmayan, yalana, dolana inan cahaliyet döneminde olduğu gibi beyinlerinin yüzde birini kullananlara, ülkenin iflas noktasına geldiğini, bu felaketten kurtulmanın tek çarenin seçim bildirgenizde olduğunu nasıl anlatacak veya ikna edeceksiniz?

Ülkenin de, sizin de işiniz zor.

İlkeleriniz, inancınız gereği, milletin gözünün içine bakarak yalan söyleyemezsiniz, iftira atamazsınız, İslam dinini siyasete alet etmezsiniz…

Bu gidişle Türk milletinin işi çok zor.

İflas eden Osmanlı İmparatorluğu’nu Almanlara satmak isteyen Damat Ferit Paşa, Osmanlı’yı iflas noktasına getiren, YAP-İŞLET-DEVRET sistemini uygulayan 2’nci Abdülhamit hayranları, Kurtuluş Savaşı’nı keşke Yunan kazansaydı diyen 46 raporluların alkışlandığı, itibar ettiği toplumda başarı sağlayabilirseniz, kimse demese de ben size İKİNCİ ATATÜRK diyeceğim.

24 Haziran seçimlerini CHP’nin kazanması halinde, vaadlerini yerine getirebilir mi?

 1. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin sayılı maliye müfettişlerinden biridir. Hesap, planlama, bütçe uzmanlık dalıdır. Türk Milleti Kılıçdaroğlu’nu SSK Genel Müdürü olarak bilir. İş hayatının çok büyük bir bölümü Maliye’de geçmiştir.
 2. Üniversite diploması şaibeli değil.
 3. Kılı kırk yaran ekonomi kadrosu var.
 4. Diğer siyasi partiler gibi liderine teslim olarak boş kağıda imzalayıp liderine veren milletvekilleri, biat eden teşkilatları yoktur.
 5. Yaptırdığı köprüden günlük kaç aracın geçeceğinin istitastiğini yapacak, planlamacı bir kadrosu var. Günümüzde, kaç aracın geçeceğini planlayamayan, 20 bin araç geçen köprüye 40 bin hazine garantisi veren iktidara ilk önce CHP teşkilatları kazan kaldıracağını bilir.

…..

Sayın Kılıçdaroğlu, sıradan bir vatandaş olarak size soruyorum…FETÖ ile mücadeleye devam edecekmisiniz? Yunanistan’a peşkeş çekilen Ege’deki 18 adamız için ne yapacaksınız, sizde mi göz yumacaksınız?

….

Helalleşme diyen AKP’nin bin yılın en büyük hırsızlıklarını örtecek misiniz?

….

Türkiye’nin iç ve dış borcu olan 451 milyar doları nasıl ödeyeceksiniz, bu yıl içinde ödenmesi gereken yaklaşık 200milyar dolar borcunu nasıl öteleyeceksiniz veya yeniden bir yapılanmaya mı gideceksiniz?

İç ve dış faiz lobilerine nasıl rest çekeceksiniz, yoksa sizde mi AKP'nin yaptığı gibi devam edeceksiniz?

…..

AKP'nin 16 yıldır Kemal Derviş'in ihanet ekonomi modelini devam ettirecekmisiniz?

İşte CHP’nin 230 sayfalık seçim bildirgesi tam metni

CHP dün seçim bildirgesini açıkladı. Aklınıza gelebilecek her konu 230 sayfalık bu bildirgede var. Bildirgede yok yok. CHP tam anlamıyla iktidara hazır. Türkiye’yi kurtarmak ve yeniden inşa etmek için.

OHAL olmadan tam bağımsız yargıyla.

Yazdıklarından ve anlattıklarından dolayı hiç bir gazeteci ve parlamenterin içeri atılmaması için.

Abartısız söylüyorum ülke her alanda ve konuda perişan durumda.

Öncesi de var ama AKP özellikle 2011 sonrasında HER ŞEY’i berbat etti.

Anlatmak için onlarca kitap yazılabilir.

24 Haziran sonrasında AKP iktidarda kalırsa Türkiye’yi çok daha karanlık bir gelecek bekliyor.

Bu beni üzüyor ve çok acıtıyor.

Türkiye bunu hakketmiyor.

AKP’den dolayı başta Suriye olmak üzere tüm bölge perişan durumda.

Bir an önce bölgesel barış sağlanmazsa herkesi perişan edecek bir süreç başlamak üzere.

ABD, İsrail ve Körfez’in kral, emir ve şeyhleri pusuda.

Muharrem İnce Cumhurbaşkanı seçildiği an tüm bölge rahat nefes alacak.

Suriye bölgenin kilit ve anahtar ülkesi.

Esad kararını Suriye halkı verecek.

Başından beri Suriye ve bölge gelişmeleri konusunda çok net, kararlı ve mutlak doğru söylemlerde bulunan Kılıçdaroğlu dün ‘Suriye, Irak, İran ve Türkiye’yi bir araya getirecek Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nı kuracağız’ dedi.

OBİT.

Başarılması durumda bin yıllık özlem gerçekleşecek.

Gerçekleşmesi durumda hiç kimse bu bölgeyi karıştırmayacak ve bölgenin zenginliklerini çalamayacak.

Bölgenin temel unsurları olan Araplar, Türkler, Persler, Kürtler, Sünniler, Şiiler, Aleviler, Dürziler, Süryaniler, Ezidiler, Hıristiyanlar ve diğerleri arasında sarsılmaz bir dostluk ve kardeşlik ortamı sağlanarak pekiştirilecek.

Böylesi tarihsel amacın gerçekleşmesi için kendi içinde barışık, özgür, demokratik ve adil bir Türkiye gerekiyor.

AKP 2011 öncesinde bunu başarabilmişti ama hilafet ve saltanat hevesleri her şeyi bozdu.

Başta Suriye olmak üzere bölgede yüz binlerce insan öldü, bir o kadarı sakat kaldı, bir trilyon dolarlık yıkım gerçekleşti ve insanlar çok acı çekti çekiyor.

Siyasal İslam söylemleriyle.

Şimdi sırada her şeyi onarmak ve çağdaş, laik ve demokratik bir Türkiye yaratma zamanı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün açıkladığı bildirgeyi açık yüreklilikle okuyan herkes Muharrem İnce’ye ve CHP’ye destek verir.

24 Haziran bir futbol maçı değil.

Körü körüne takım tutma zamanı hiç değil.

24 Haziran bir milli maç günüdür.

Türkiye’yi seven, atılan her golde duygulanan sonra da milli marşıyla ayağa kalkan HERKES son kez Türkiye için doğru kararını verecek ve mutlaka sandığa giderek oy kullanacak.

Çocukları, torunları, kendileri ve Türkiye’nin kurtuluşu ve mutluluğu için.

‘Son kez’ diyorum çünkü 24 Haziran sonrasında AKP iktidarda kalırsa başka seçimler olmayabilir. AKP Türkiye’de her şeyi kendine göre dizayn eder, yeni türden bir siyasal, toplumsal, ekonomik, kültürel ve güvenlik sistemlerini kurar ve kendi ideolojisini topluma empoze eder.

Yargıyı tümüyle kontrol altına alabilecek AKP yandaş medyadaki tetikçileriyle toplumda hiç kimseye söz hakkı tanımaz.

AKP kurucularından Abdüllatif Şener her seferinde olası bu yapıyı en ince sosyolojik ve psikolojik analizlerle anlatıyor.

AKP’nin son 7 yıllık davranışları her şeyi yeterince açıklayıp kanıtlıyor.

İç ve dış politikada.

Ben takip etmekten yoruldum ama AKP ayını yolda yürümekten yorulmadı.

Hep macera, kavga, gerginlik, düşmanlık…

Umarım ve dilerim 25 Haziran sabahı her şey son bulur ve aydın bir Türkiye ve Ortadoğu’ya uyanırız.

Türkiye ve tüm coğrafyada herkes yoruldu.

Her yeri dolaşan biri olarak söylüyorum:

‘Artık hiç kimsenin yüzü gülmüyor’.

Herkese nefes aldıracak birileri lazım.

24 Haziran son şansımız.

Bu şansı size kimin vereceğine inanıyorsanız oyunuzu ona atın:

CHP, İYİ Parti, Saadet, DP…

Bu kez kesin işe yarayacak.

Bu kez bu iş TAMAM.

"CHP hak, hukuk, adalet partisidir. CHP, çok partili yaşamı bu ülkeye getiren partidir. Cumhuriyet Halk Partisi hakça düzen diyenlerin partisidir. CHP birlikte yürüyen, kavgasız yürüyenlerin partisidir. Bugün hepimize tarihi bir görev düşüyor. Türkiye, huzur istiyor, Türkiye tek adam rejimi değil, demokrasi istiyor. Mafya devleti değil, haktan yana devlet istiyor. Emekten, haktan yana olanların hep birlikte tamam diyenler için başlatıyoruz. 5 temel sorunu çözmek için hep birlikte mücadele edeceğiz.

Türkiye'yi bölgesinde lider yapma kararlılığındayız. En sorunlu alanlardan biri ekonomidir. TL'nin nasıl eridiğini hep birlikte gözlemliyoruz. TL, dünyanın en büyük değer kaybeden paralarından biri oldu. Türkiye'yi nasıl lider yapacağız, eriyen TL ile mi yapacağız? Çiftçi hayatından memnun değil, emekli memnun değil, işçi memnun değil, işsiz hiç memnun değil. Varlık için yoksulluk yaşayan bir Türkiye ile karşı karşıyayız.

Kendisini yakan işçi,çiftçi, intihar eden sanayici ve esnaf bunlara bakınca işlerin yolunda gitmediğini görüyoruz. Bu düzenden kim memnun değil? Bu düzenden memnun olan tek bir sınıf var, o da rantiyeciler sınıfı. Kendisini yakan, intihar eden rantiyeci var mı? Bu düzeni değiştirmenin sorumluluğu hepimize düşüyor. Bana düşüyor, Muharrem İnce'ye düşüyor. İşçiye, esnafa düşüyor.

“İNSANİ GELİŞME STRATEJİLERİ BİLGİ POLİTİKALARI KURUMUNU KURACAĞIZ”

Eleştirmek kolay, nasıl değiştireceğiz? Şunu toplumun önüne açıkça koyacağız. Ekonomi büyük dönüşüm ve değişime ihtiyaç duyuyor. Bunu değiştirmek zorundayız. 16 yıldır ülkeyi yönetenler bu dönüşümü gerçekleştirebilir mi? Dönüştüremeyeceği açık. Kendi seçim bildirgelerini açıkladılar, dinledim. Onların seçim bildirgeleri ranta dönük, bizim ki üretim ve insana dönük. Siyah ile beyaz kadar fark var. Her yerde bunları anlatacaksınız. Bu dönüşümü nasıl yapacağız?

Hangi ulusa, devlete bakarsanız bakın, büyük dönüşümler planlama ile olmuştur. 50 ila 100 yılı bir ülke planlamış ise, hangi ürünlerin üretileceğini planlamış ise o ülke saygın olur. 16 yıldır ülkeyi yönetenler devlet düzenleme teşkilatını kapattılar. İnsani Gelişme Stratejileri Bilgi Politikaları kurumunu kuracağız. Sanayici katma değeri yüksek ürün üretecek. İnsan odaklı bir strateji oluşturunca geleceği sağlıklı bir biçimde planlayacağız.

“DÜNYA SANAYİDE 4.0'I KONUŞUYOR, BİZ YOL YAPIYORUZU KONUŞUYORUZ”

Madem ekonomide katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz, şimdiden planlamalıyız. Bu kurumda Türkiye'nin en saygın bilim insanları çalışacak. Bizim bilim insanlarımız, gencecik çocuklarımız geleceği başka ülkelerde arıyorlar.

21. yüzyılda en parlak beyinlerimiz Batılı ülkelere gidiyor. Bu beyin göçünü tersine çevireceğiz. Dünyanın saygıdeğer bilim adamlarının Türkiye'ye gelmesini sağlayacağız. Burada saygın kurumumuz var diyeceğiz. Sanayiler katma değeri yüksek ürünler üretmek zorundadır. Söz sahibi olmak istiyorsak üretmek zorundayız. Bizim hedefimiz, rüyamız onların göremeyecekleri kadar kapsamlıdır, biz bunu biliyoruz.

Dünya sanayide 4.0'ı konuşuyor, biz yol yapıyoruzu konuşuyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde liderler yol yapıyoruz diye övünmez. Bizim hedefimiz Türkiye'yi bölgesinde 21.yüzyılın lideri yapmaktır.

“EN AZ KİŞİ BAŞI GELİR 15 BİN DOLAR OLACAK”

Bu yıl katma değeri yüksek görülen bir madde, 3 yıl sonra eskimiş sayılabiliyor. Hızlı değişim ve dönüşüme ayak uyduran firmalar KOBİ'lerdir. Bütün KOBİ'lere 1 yıl süreli ödediğin vergi primi kadar sıfır faizli kredi vereceğiz. Alacaksın, işini büyüteceksin. Bunu en kısa sürede hayata geçireceğiz. Bu proje hayata geçince, devlet vergi ve sigorta primlerini zamanında toplar. Herkes yatırır, sıfır faizli kredi almak için. Şu an tahsil edilemeyen bütçe geliri 322 milyar lira. Vergini öde, primini öde, ödediğin kadar sıfır faizli kredi veriyorum. Bundan daha iyi bir proje Türkiye tarihinde yazılmamıştır diyorum. Kayıt dışı ekonomi büyük oranda azalacak.

Daha fazla işçi çalıştıracak, daha fazla sıfır faizli kredi için. Katma değeri yüksek ürün üretenler için daha fazla sıfır faizli kredi sağlayacağız. Bunun sonucunda ihracatımız büyüyecek, çok daha fazla döviz geliri elde eden bir Türkiye göreceğiz. En geç 5 yıl içinde Türkiye, orta gelir tuzağını aşacak, en az kişi başı gelir 15 bin dolar olacak."

“ÇİFTÇİYİ YENİDEN MİLLETİN EFENDİSİ İLAN EDECEĞİZ”

Batının egemen güçleri Türkiye'nin tarımını çökerttiler. Şimdi o güçler 81 milyonu biz besleyeceğiz kavgasını veriyorlar.

Türkiye'yi bu utançtan kurtaracağız. Çiftçiyi güçlendireceğiz. Fındığı en çok biz üretiyoruz ama biz fiyatını belirlemiyoruz.

Sözümüz söz, Karadeniz'de Fiskobirlik'i kuracağız, fındığın fiyatını biz belirleyeceğiz. İnce, 3 liraya mazot vereceğim dedi, biz, 2.35'ten veriyoruz dediler. İnce gitti, traktöre mazotu doldurdu, 5,72'den. Tarım bakanının çiftçiden haberi yok. Kırsala 40 bin ziraat mühendisi ve veterineri atayacağız. Tarım ile teknolojiyi buluşturmazsanız verimi göz ardı edersiniz. Tarım Teknoloji Liseleri kuracağız. Çiftçiyi yeniden milletin efendisi ilan edeceğiz.

Çiftçinin borçlarını sonuna kadar sileceğiz. Sana mazotu düşük fiyattan vereceğiz, sen bunu hakediyorsun. Çiftçiye sıfır faizli kredi vereceğiz. Rantiye 16 yıldır köşeyi döndü, bizim isteğimiz alın terinin köşeye dönmesi. Muharrem İnce'nin de, Kılıçdaroğlu'nun da sözü, tarımda Türkiye'yi dünyanın lideri yapacağız."

"ESNAF BAKANLIĞI KURACAĞIZ"

Çiftçi bankanın önünde kendini yakmayacak, faizleri silinmiş olacak. Şeker fabrikalarını geri alacağız. İhaleleri iptal edeceğiz, onlar milletindir. Esnaf bakanlığı kuracağız.Esnaf yıllardan beri söylüyor, neden bakanlık kurmuyorsunuz diye. Biz de diyoruz, emekten yana diyoruz, seni kira stopajından kurtaracağız. Esnaf Bakanlığı'nı kuracağız.

“ANADOLU'YU MAHSUN BIRAKMAYACAĞIZ"

Anadolu'yu mahsun bırakmayacağız. Anadolu'yu yeniden kaldırmak, Muharrem İnce'nin de Kılıçdaroğlu'nun da namus borcudur. 2 dev proje ile Anadolu'yu şaha kaldıracağız. Şimdi 6 dakikalık bir filmle bunu izleyelim. Filmde küçük bir çocuk gördünüz, o çocuğun gelişimini sağlamak bizim namus borcumuzdur. O çocuğun önündeki engelleri biz kaldırmalıyız. Bu proje son kuruşuna kadar hesaplanmıştır. Eleştirecekler, nasıl yapacaksınız diye.

16 yılda yapamadınız, 5 yılda yapacağız. bu 2 dev proje, Kafkasların, Balkanların da, Ortadoğu'nun da güvencesi olacak. Oralara da katma değer katacak. PĞrojeyi sadece Türkiye için değil, bölge için üretiyoruz. Hedefimiz bölgesinde 21. yüzyılın lideri yapmak, en saygın hale getirmek. Ekonomide bunları yapacağız.

EĞİTİM:

"Eğitimde neler yapacağız. 1 yıl sonrası için pirinç ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan meyve ek, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan insanı eğit. Bir Çin atasözü bunu söylüyor. 16 yılda 14 kez eğitim politikası değişti. Anneler çocuklarının hangi sınava gireceklerini, hangi okula gideceklerini bilmiyorlar. Eğitim bir kişinin dudakları arasına terk edilmiştir. Hızlı değişim ve dönüşüme eğitim ile ayak uydurabilirseniz. Bir ülkeyi geri bırakmak için işgale gerek yok, eğitimi bozmanız yeterli. Eğitimi düzeltmek Muharrem İnce, ki öğretmendir ve Kılıçdaroğlu'nun boynunun borcudur.Anneler, babalar sizlere sesleniyorum, bu ülkenin çocuklarının çoğu niteliksiz okullara gidiyor. Bundan memnun musunuz, memnunsanız verin oyunuzu. Değiliz diyorsanız, yönünüzü CHP'ye çevireceksiniz.

Çocuklara analitik düşünme ve sorgulama ile ilgili bir sistemi kuracağız. Sorunları çözebilecekleri bir eğitim politikası izleyeceğiz. Batılılar, daha çocuk anne karnındayken eğitimi düşünüyorlar. Bütün mahallelerde, ücretsiz kreş açacağız. CHP'li belediyelerin olduğu tüm yerlerde bu var. Bunu Türkiye'ye yayacağız. Çocuk sabah evden çıkacak, okuluna gidecek. Akşam servisine binecek evine gelecek. Sabah kahvaltısı okuldan, öğle yemeği okuldan.

Öğretmeni ile bir arada olacak, arkadaşı ile olacak. Aile çocuğunu akşam huzur içinde karşılayacak. Birleştirmiş sınıf uygulamasına son vereceğiz, 21. yüzyıldayız. Rantiye sınıfının eğitim ile sorunu yok, dünyanın parasını kazanıyorlar. Çocuklarını yurtdışına eğitime gönderiyorlar. Garibanın oğlu nereye gidecek? O çocuklara çağdaş eğitimi sağlamak boynumun borcudur, ben bunu yapacağım. Yurtsuz öğrenci kalmayacak, en geç 2 yıl içinde çözeceğiz. Birer, ikişer kişilik odalar. İnternet erişimi olacak. Nitelikli, niteliksiz okul ayrımına son vereceğiz.

Teknoloji liseleri açacağız. Bütün OSB'lerde bunu yapacağız. Sigorta primlerini devlet ödeyecek, o çocuklar teknoloji liselerinde katma değeri yüksek ürün üretecekler. Hiçbir fabrika sahibi, ben nitelikli eleman arıyorum, bulamıyorum diyemeyecek. Bir yılda 180 bin öğretmeni atayacağız. Kadrolu, sözleşmeli öğretmen ayıbı var. Bu ayıbı kaldıracağız, öğretmen, öğretmendir. Ne demek sözleşmeli öğretmen? Hiçbir öğretmen, yoksulluk sınıfının altında maaş almayacak. Rantiyeciye para buluyorsun?”

“DARBE KURUMU OLAN YÖK’Ü KALDIRACAĞIZ”

Öğretmenlere, polislere, hemşirelere, din görevlilerine 3600 gösterge deyince itiraz ettiler. Meclis'e getirince kabul etseydin. Kararname çıkar, 3600 ek göstergeyi ver, biz de seni alkışlayalım. Neden 24 Haziran'dan sonra? Öğretmenleri toplumun en saygın kişileri yapacağız. Öğretmenleri, devlet memuru kanunundan çıkaracağız, öğretmenlerin ayrı kanunu olacak. Öğretmen toplumda gezerken, herkes onun öğretmen olduğunu bilecek. Bütün öğretmenler, sizin önünüzde saygı ile eğiliyorum. Bütün peygamberler öğretmendir, bu nedenle saygımız sonsuzdur."

Öğretmenler gününde öğretmenlere birer maaş ikramiye vereceğiz, rantiyeye değil, öğretmene vereceğim. Öğretmen bilim insanı, sanat insanı yetiştiriyor, toplumun saygısını kazanan esnaf, sanatkar yetiştiriyor. Üniversitelerin bilimsel özerkliği olacak, mali özerkliği olacak, yönetsel özerkliği olacak. Bunların olmadığı üniversiteler üniversite değildir. Üniversite yönetiminde öğrenciler söz sahibi olacak. Öğrenci arkadaşım vali oluyor, yönetici oluyor, neden üniversitedeki yönetimde olamayacak. Darbe kurumu olan YÖK'ü kaldıracağız.

İnsan Kaynakları Bakanlığı kuracağız. İnsanlar hayatın her alanında okuyacaklar ve kendilerine yaşam kuracaklar.

TOPLUMSAL BARIŞ:

İsterseniz buna Kürt sorunu, isterseniz toplumsal barış sorunu deyin. Bu sorunun çözüm yeri TBMM'dir. 35-40 yıldır bunu çözemeyenler siyasilerdir. İnsana insan olduğu için değer vereceğiz. İnsana saygı duyup, baş tacı yapacağız. Biz hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, herkese eşit davranacağız.Ben hangi haklara sahipsem, Hakkari'deki, Rize'deki, Tekirdağ'daki vatandaş da aynı haklara sahip olacak. Bu sorunu kim çözecek? Cevabı çok basit. Bu işi demokrasiye inanan, terörle mücadeleden ödün vermeyecek, birlikte yaşamaya inanan kişiler çözer. 16 yıldır çözemedin, 4 yılda çözeceğiz. 4 temel ilkemiz var. Samimi ve dürüst olunacak. Gizli kişisel bir ajandaya sahip olmayacaksınız. Millete hesabını veremeyeceğiniz vaat ve angajmanlarda bulunmayacaksınız. Millete her aşamada bilgi vereceksiniz. Bütün bunları yaparken demokrasiye inanacaksınız. Bunları yaparsanız tüm sorunları çözersiniz.

DIŞ POLİTİKA:

Dış politikanın ana ekseni Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çizilmiştir. Yurtta barış, dünyada barış. Bu kural dünyanın tüm saygın ülkelerince uygulanmaktadır. Biz buna uyacağız. Bütün komşularımızla barış içinde yaşama hedefimiz var. 16 yılda bu politika bozuldu. Mezhepçi bir politika istendi. 3,5 milyon Suriyeli geldi, 30 milyar dolar para harcandı. O bölgede kardeşlerimiz büyük acılar yaşadılar. Kavgayı değil barışı öne çıkarınca kazanan Türkiye olacak. Dışişleri Bakanlığı'nın şu an hiçbir fonksiyonu yoktur.

Dış politikada büyük başarısızlıklar yaşıyoruz. Ne yapacağız? Bütün komşularımızla 1 yılda barışacağız. Filistinli vatandaşlara vizeyi kaldıracağız, İsrailliler nasıl geliyorsa, onlar da öyle gelecek. Bizim onurumuzu zedeleyen Mavi Marmara Antlaşmasını iptal edeceğiz. 9 vatandaşın haklarını savunacağız. AB ile ilişkileri düzelteceğiz.Tam demokrasinin kuraları neyse tamamını yapacağız. Fasıl açıp, kapamalarını beklemeyeceğiz. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı'nı kuracağız. İran, Türkiye, Irak ve Suriye bir araya gelecek. 4 devletin işlerine karışıyorlar. Bu 4 devlet kendi sorunlarını çözemiyor mu? Ortadoğu'yu barış sarmalına döndüreceğiz, Ortadoğu'nun en güçlü 4 ülkesi olacağız.

DEMOKRASİ:

Bir başka sorun alanımız demokrasi. Sen telefonla konuşurken, rahat konuşabiliyor musun? Korkuyorsan diktatörlük, korkmuyorsan demokrasi vardır. Cumhurbaşkanı Muharrem İnce, TBMM'de en büyük grubu olan CHP olunca Kılıçdaroğlu ne yapacak? OHAL'i kaldıracağız. Siyaseti kirlilikten kaldıracağız. İhaleye fesat karıştıranların TBMM'de yer olmayacak. Türk hukuk sistemini darbe kalıntılarından kurtaracağız. Yargı bağımsız olacak.

Hakim ve Savcılar kurulları ayrı ayrı olacak. Avukat hangi düzeyde ise, savcı da öyle olacak. Cumhurbaşkanı dahil, bakanların hepsi denetlenebilecek. Sen neden denetimden kaçıyorsun? Muharrem İnce, beni denetlesinler diyebiliyor. Herkesin can ve mal güvenliği olacak. Suçüstü halleri, gözaltı olmayacak. Yargılansın serbestken. Medya özgür olacak. Evrensel etik kurallar içinde özgür olacaklar. Medya sahipleri, medyadan başka bir işle uğraşmayacak.

Medya çalışanlarının tamamı, zorunlu olarak sendikalı olacak. Gazeteci, patronuna karşı da özgür olacak. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak, 3 bin kişilik koruma ordusuyla gezmeyecek. Sayın İnce, bugün nasıl geziyorsa, öyle gezecek. Barış akademisyenleri en kısa sürede üniversitelerine dönecek.

“DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ OLACAK”

Emeklilere de sendika kurma hakkı vereceğiz. Şehit ve gaziler arasında ayrım yapıldı. Bu ayrımı kaldıracağız, şehit şehit, gazi gazidir. Gazi malul sayılıyor, böyle bir şey olur mu? 15 Temmuz gazisi ayrı, diğer gaziler ayrı. Bu ayrımı kaldıracağız. Muhtarlıklar kurumsallaştırılacak. Muhtarın yeri olacak, bütçesi olacak, elemanı olacak. Sosyal yardımlar, muhtarlar eli aracılığı ile dağıtılacak. Kadın erkek eşitliliğini sağlamak için, Kadın Bakanlığı kuracağız.

CHP'nin olduğu bir yerde gençler özgür olacak, gençler düşüncesinden ötürü tutuklanmayacak. Din ve vicdan özgürlüğü olacak. Toplumsal uzlaşma ile yeni bir anayasa yapacağız.

“4 MİLYON 210 BİN KİŞİYE İSTİHDAM YARATACAĞIZ”

Bunları yaparsak ne olur? Önce şu olur, dünyada hiçbir ülke sizde demokrasi yok diyemez. Bundan daha değerli ne olabilir. Dünyanın tüm ülkeleri sizde demokrasi var, insan hakları eşitliği var, kadına, çevreye değer veriliyor diyecekler. Türkiye demokraside büyük çıtayı atlayacak.

Türkiye beton ekonomisinden, üretim ekonomisine geçecek. Dolayısıyla katma değeri yüksek ürün üreten ülke olacağız. Dış politikadaki barışçıl politika bize itibar kazandıracağız. Biz Ortadoğu’nun en çok yatırım yapan ülkesi olacağız. AB karşısında devasa, bölgesinde lider bir ülke olacak Türkiye. Türkiye bölgesinin, bilim ve teknoloji merkezi olacak. Asgari ücret net 2200 TL olacak, vergi alınmayacak.En düşük emekli aylığı 1500 TL olacak. Rakam çok mütevazi oldu biliyorum. Birer maaş ikramiye vaadimiz devam ediyor. 4 milyon 210 bin kişiye istihdam yaratacağız. Millet için geliyoruz, rantiye için değil."

Bildirgede öne çıkan ve 5 başlık altında toplanan vaatlerden bazıları şöyle:

DEMOKRASİ:

- OHAL kalkacak.

- Kuvvetler ayrılığı sağlanacak.

- TBMM güçlendirilecek.

- Sembolik yetkilerle donatılmış cumhurbaşkanlığı modeline geçilecek.

- Parlamenter sistem ve özgürlükçü yeni Anayasa.

- Yargı tarafsız ve bağımsız olacak.

- Yüzde 10 barajı kalkacak.

EĞİTİM:

- Öğrencilere ücretsiz öğle yemeği, kırtasiye ve çanta.

- Öğretmen maaşı artacak, atanmayan öğretmen kalmayacak.

- Öğrenim kredisi faizleri silinecek, sınavlar ücretsiz olacak.

- 1 yılda yurt sorunu çözülecek.

EKONOMİ:

- Asgari ücret 2 bin 200 TL.

- Emekliye yılda 2 maaş ikramiye.

- Çiftçiye mazot 3 TL.

TOPLUMSAL BARIŞ:

- İnançlara saygılı laiklik gelecek, din siyasete alet edilmeyecek.

- Yurttaşlar dilini özgürce öğrenecek.

- Nevruz resmi tatil olacak.

DIŞ POLİTİKA:

- AB ile kriz bitecek, ilişkiler normalleşecek.

- Suriye sorunu çözülecek, güvenli ortam sağlanacak.

- Komşularla gerilim bitecek, dış ticaret artacak.

Tarih:31 05 2018 16:29(1147) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: milat 01 06 2018 16:20
tarafsız benim yazdığım yorum yalanmı iftiramı sen onu de. yalan iftira varsa söyle özür dileyeceğim.chp nin beyannamesinde özerklik varmı yokmu ? chp nin vekilleri pkk dhkp-c cenazesinde ağladımı ağlamadımı, kılıçdaroğlu tanklara selam durup kaçtımı kaçmadımı,sezgin sihadan rahatsız oldumu olmadımı,kılıçdaroğlunun danışmanları fetöcü çıktımı çıkmadımı,şafakla demirtaş iyi salladık dedimi demedimi,seloyu cezaevinde ziyaret edenler kim?kancıkla bir olup fetönün mit ihanetini imdi hapiste olan hangi vekil vardı,hendek kazan arkadaşlar diyen kim,ssk yı zamanında batıran genel müür kim?şehitlerden ve ezandan rahatsız oluyorum diyen sera kadıgili vekil gösteren kılıçdaroğlu değilimi...sölme bunların hangi yalan iftira.son notum sen benim beynimi sorgulayamazsın arkadaşım işinize gelmeyince şöyle böyle,asıl siz kendi beyninizi sorgulayın

2. Yorum: tarafsız 01 06 2018 14:46
milat efendi, biraz türk tarihini oku, ülke gerçeklerini görmen için, araştırmalısın, sorgulamalısın. terör örgütleri ile kimin kol kola yürüdüğünü bu millet bilmiyor mu? sende biliyorsun.. yazara yaptığın yorumlar beyin kapasiteni gösteriyor. bırak, bugüne bakalım. 16 yılda 2trilyon dolar harcayan akp iktidarına cevap yaz...yol, tünel, köprü yaptık...

1. Yorum: milat 01 06 2018 08:46
sayın yazar bak senin chp ve kılıçdaroğlun seçim beyannamesinde ne diyor "kürt sorunu ve eşit yurttaşlık başlığı: yerel yönetimler özerklik şartını uygulayacağız,kamu yönetimi reformu başlığında: kamu yerel birimlerinin idari ve mali özerkliklerini sağlayacağız. tamda hdp nin istediği dediği gibi.birlikte iyi sallarsınız,dhkp-c pkk cenazelerinde ağlar vekilleri,pkk nın inlerine girilince sihacı sezgin veryansın eder.darbe olur havaalanında tanklara selam durur kaçar,fötöcülere özgürlük der,danışmanları fetöcü çıkar,vekili fetönün devletimize ihanet kumpası ile cezaevindedir vs vs. sayın yazar çıkmış diyorki ikinci atatürk.kendi ağzından diyor savaş ayın proğramında ssk benden önceki dönem daha iyi idi diye, ssk nın içler acısı hali yakın akrabalarına ssk ihaleleri bu millet bunları biliyor sayın yazar.ondan 2. atatürk çıkmaz


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

 1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
 2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
 3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
 4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
 5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
 6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Ülkeyi iflas noktasına getiren iktidara Vatandaşı, ucuz gıda kuyruklarında... "Önce Hangi millet, hangi devlet" AKP‘nin çılgın manavcılık projesin CHP Büyükşehir Belediyelerini kazanırsa AKP Adayı Özhaseki'nin mütevazı, sadelik Belediye Başkanı, Muhtar seçimi beka sor Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını Yeni Türkiye’de neden benzinin lit Ülkeyi sattın savdın borçlandırdın yine Vatandaş, dövizi dış güçlerin ve ABDR Fetullah Gülen öldürülmüş ise... Tutuklanma, tarihi eser kaçaçıklığı yapa Emeklinin ülkemizin tarihi yerlerini gör AKParti'ye oy veren seçmenleri ellerim k Vebal altında kalmamak için AKParti'ye o AKP’ye oy verecekler, Allah-ü Teala, Teb Türk milleti, Türkiye’nin ya çöküşüne, y Türk Milleti, 24 Haziran'da, üreten, aş, 16 yıldır TEK ADAMIN yönettiği Türkiye&# İyi Parti’nin ilçe Başkanı Boyabat Cumhurbaşkanı adayları TV’de konuğum ols Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 16 yıldır tek başına ülkeyi yöneten Erdo “Aldatma, Kandırma Palavra” Sayın İnce; “Sütten dili yanan, yo AKP iktidarının “Çaresizlik, iktid Gariban Muharrem İnce ne diyor? Emekli maaşlarınızı alamayacağınız günle Tura'da gelse Erdoğan kazanacak diyor am “Akli yerindedir” raporu isteniyor ! AKP’li seçmen 24 Haziran’da, Neden AKP diye bir siyasi parti yoktur? AKP, bakanlık vaadi satın alırken SİYASİ 16 yılda, eski Türkiye’nin kamu ya 24 Haziran, ülke ekonomisinin iflasından Saadet Partisi tabanı Karamollaoğlu'na i Yeni kurulacak devlet, Recep Tayyip Erdo Devlet, vatandaşın, bankalardaki tasarru Allah’dan korkmaz nankörler, AK Pa Bunlar mı vatansever, yerli ve Milli? AKP’li vekiller TBMM'de Araştırma Önerge FET֒nün bir numaralı siyasi ayağını mah TBMM’de tarafsızlık yemini yapan sayın C Eserleri kaçıran cemaatlerin terör örgüt Türkiye’yi tarikatlarla işgal etme AKP özelleştirdiği fabrika işçilerine ve Pensilvanya sakini FETÖ itiraf… Ülke borcunu 878 milyar dolara çıkararak Tümü

Sıladan Mektup Var -21


Ülkeyi iflas noktasına getiren iktidara oy verecek misin?


Siyasi Etik Sözleşmesi


Sevgi elmastan da öte…


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsun


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


AKP’nin takımı Başakşehir nereye koşuyor?


Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Şubat ayı ziyaretci sayısı:737451 DtGaNi

* ANASAYFA *