E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT İçin Kanun Teklifi TBMM'de

Milliyetçi Harekat Partisi Milletvekili Arzu Erdem seçimlerin tamamlanmasının ardından söz verilen EYT sorununun çözülmesi için ilk kanun teklifini verdi.

Prim ve hizmet süresi dolan sigortalılar (SSK. BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI) emsallerine göre daha fazla çalışmaya veya yaş şartı doluncaya kadar boşta (aylık geliri ve güvencesi olmadan) beklemek zorunda bırakılmıştır. 1999 öncesi Çalışma hayatına dahil olan ilgili sigortalı: hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış; fakat, yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştur.

Devlete göre “genç", özel sektöre göre “yaşlı” kabul edilen “emeklilikle yaşa takılanlar maalesef, arafta bırakılmış; sorunları görmezden gelinmiştir.

Ancak emeklilikle yaşa takılanlar bugün birçok sorunlarla karşı karşıya kalmaktı ve çözüm yolları aramakladırlar. Bilindiği gibi emeklilikle yaşa takılanlar, prim günü ve hizmet süresini tamamlamış ve hiçbir sigorta kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda ise; sağlık güvencesinden yararlanamamakladırlar.

Emeklilikte yaşa takılanlar gündeme geldiğinde çözüm makamında olan yetkililer, çözüm üretmek yerine, en kestirme yolu seçip, mümkün olmayacağını, "Aktüeryal Denge" nin bozulacağını belirtmektedirler.

Devletimiz için Aktüeryal Dengeyi korumak ne kadar önemli ise Anayasamızın 5 inci maddesinde belirtilen “Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartlan hazırlamaya çalışmaktır." sorumluluğu da o kadar önemlidir.

Bu noktada Aktüeryal Denge savunulurken, emek verip, verdiği emeğin karşılığı olan emeklilik hakkını elde eden insanlar. Aktüeryal Denge gereği, yaş şartını tamamlamadıkları gerekçesi ile mağduriyete, bir anlamda zorunlu çözümsüzlüğe ve mutsuzluğa itilmekledir. Oysaki Anayasamınız 5 inci maddesi gayet açıktır.

Aynı yıl ve şartlarla çalışma hayatına aktif olarak katılanlardan, hizmet süresi w prim günü sonunda yaşı büyük olan emekli olmakla; yaşı küçük olan ise hizmet süresi ve prim günü tamamlanmış olmasına rağmen yaş şartım dolduruncaya kadar beklemek veya çalışmak zorumla bırakılmaktadır.

Sonuç olarak, işe geç başlayıp yaşı büyük, olan az çalışmakta ve emekli maaşı almaya hak kazanmaktayken: işe küçük yaşta haşlayıp hizmet süresi sonunda yaşı küçük olduğu için emekli edilmeyen ise daha fazla çalışmak zorunda bırakılmakta ve sigorta prim sistemine göre emekli aylığında düşüş yaşamaktadır. Ancak Anayasamızın 10. Maddesine göre "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir."

Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Devlet organları ve idare makamlar bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

Prim günü ve hizmet süresini tamamlamış olmasına rağmen, yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olmayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakla zorlanmakladır. İş aradığında ise; özel sektör ve hatta devlet sektörü “yaşlısın" demekle, emekli edilmeyi talep ettiğinde ise devlet "gençsin" demektedir. Ancak dikkat edilmeyen husus şudur ki mağdur olan kişi ailesine bakmakla yükümlüdür. Sonuç olarak Aktüeryal Denge ailenin sosyal dengesini bozmakladır.

Hak ettiği halde emeğinin karşılığını yaş engeli yüzünden ertelenen kişi, çaresizlik içinde kalmakta; ailesinin iaşesi ve maişetini karşılayamamışlığın verdiği sıkıntılı düşüncelerle mutsuz olmakta ve umutsuzluğa kapılmakladır

Artan işsiz ve eğitimli nüfus, atıl kapasite olarak bekletilmekte, hizmet süresi tamam olan –yaşlı- çalışanlar ise zorunlu olarak gençlerin önünü tıkamaktadır.

500 bin mağdur EYT’li!

6 milyon genç çalışabilecek potansiyel nüfusun maalesef 3 milyonu aktif çalışan, 3 milyonu da eğitimli olmasına rağmen işsiz olarak görülmektedir. Emeklilikte yaşa takılanlar ise yaklaşık olarak 500 bin kişidir. Dolayısıyla emeklilikte yaşa takılma engeli istihdamın da önünü kesmektedir. Dolayısıyla Aktüeryal Denge, iş ve işsizlik dengesini de bozmaktadır.

Arzu Erdem’in vermiş olduğu teklif ile prim günü ve hizmet süresini tamamlamış ve hiçbir sigorta kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda olan emeklilikte yaşa takılanların maruz kaldığı ayrımcılık, adaletsizlik ve hukuksuzluğun ortadan kaldırılarak tüm emekliler arasında hak ve yükümlülükte hukuksal eşitliğin sağlanması amaçlanmıştır.

Tarih:03 08 2018 20:46(1026) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: taşralı 04 08 2018 18:35
avutuyorlar. hayır çıkmazzz...

1. Yorum: boyabatlı 04 08 2018 08:01
bu yasa mhp zamanında çıktı ve mağduriyetler böyle başladı. şimdi düzeltecem diye uğraşıyor ama içi boş yasa teklifi veriyor. süresi dolanlara bir defaya mahsus yaşlılık aylığı verecekmiş. süresi önümüzdeki yıllarda dolacaklara bir şey yok. birde anayasanın eşitlik ilkesinden bahsetmiş.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Balkondan Eve Giren Hırsızlar Kayıplara Panayır Yerinde İlginç Kaza Sinop'ta mantar toplayan çift ormanda ka ‘Baba evi’ dedi kendi evinin Günde 2 Saat 48 Dakikamız Sosyal Medyada YEDAŞ, 35 Milyon TL Değerinde Armatürle Cinayet ve Yaralama Sonrası İki Kişi Tut Barış Karadeniz Dünya Gazeteciler Gününü Boyabat Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Şah Kontrolden Çıkan Araç Ters Döndü: 3 Yara Aşkın Ayrancıoğlu Almanya'da Jüri Üyesi Yoldan Çıkan Otomobil Bariyerlere Vurdu Sinan Bükçüoğlu vefat etti Panayırda Kanlı Gece; 1 Ölü, 1 Yaralı Asım Erdoğan Caminin Açılışı Dualarla Ya Dikmen Belediye başkanı Saim İstanbullu Karacaören Mevkiinde Yine Kaza Traktör Kazası 1 Can Daha Aldı Ocakta Unutulan Yumurta Paniğe Yol Açtı Dikmen Yangınlardan Kurtulamıyor! Sahipsiz Bıraktılar! Andımızın kaldırılması kimin talebiydi? Panayır Esnafına Ziyaret Sinoplu öğretmene son görev Sporun enleri Muhtarlar Günü Kutlandı Başkan Ergül Aday Adaylığını Açıkladı Gökmenoğlu Aday Adaylığını Açıkladı Öğrenci Andı’nda Danıştay son nokt Başkan Belovacıklı Aday Adaylığı Başvuru Sosyal Sorumluluk Basın Açıklaması CİMER çöktü! 10 gündür şikayet gitmiyor Nevcihan Oluşum hayatını kaybetti Geniş güvenlikli Patrik ziyareti Şırnak'ta Yaralanan Askerimiz Ankara'da Türkiye’de yetişen zehirli mantar Fener Rum Patriği Sinop'a geldi Elinde Spiral Makinesi Patlayan İşçi Yar Balıktan zehirlenen öğrenci yaşamını yit Emniyet Müdürü Yusuf Gül’ü Ziyaret KYK Burs ve Kredi başvuruları başladı Alime Gökmen hanımefendi vefat etti Melek Topaloğlu hanımefendi vefat etti SİYAD yardımda sınır tanımıyor Satu Doğan hanımefendi vefat etti Hacer Gökçe hanımefendi vefat etti AKP, MHP ve HDP bir oldu, o madde düşürü Baltacı, Hedeflerini ve Projelerini Açık ”Mahalle içerisine baz istasyonu i Tümü

Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Atatürk ve Azimli Torunları


Eleştirmek mi, eşelemek mi?


O çocukları, bu çocukları, şu çocukları!


15 Ekim Dünya El Yıkama Günü


İktidar Savaşı ve Propoganda


Bir Diktatörde Olmazsa Olmaz Bazı Özellikler


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


İsmet İnönü 134 yaşında


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Azmin Zaferi İnandık ve Kazandık


Sinop MHP diyor


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ekim ayı ziyaretci sayısı:700085 DtGaNi

* ANASAYFA *