E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İsmet İnönü 134 yaşında

Türkiye’nin ilk Başbakanı, İkinci Cumhurbaşkanı, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçi Mustafa İsmet İnönü 24 Eylül 1884’te İzmir’de doğdu. Osmanlı döneminde Albay, Cumhuriyet döneminde Orgeneral ve Eski Genelkurmay Başkanı olan İsmet İnönü, CHP kurultayı tarafından kendisine “Milli Şef” ünvanı verilmiştir. Babası Reşit Bey Malatyalı annesi Cevriye hanım Razgrad’lidir.

Mustafa İsmet İnönü; İzmir’de o zaman İngiliz Yokuşu denilen, sonradan 842 numaralı sokak olarak tanınan sokaktan mütevazi, basit, ahşap bir kira evinde 24 Eylül 1984 yılında çarşamba günü hayata gözlerini açtı. İzmir’de Doğan Inönü’nün anne babası İzmirli değildi. Annesi Cevriye hanım Tunaboyu Deliorman Türk’lerinden di. Razgrad’lıdır. Baba Reşit Bey ise Kürüm soyundandı, bu soyda Bitlis’te yaşardı. Cevriye hanım okumuş bir aileden,  Müderris  Razgradlı Hasan efendinin kızıdır. Babası Malatyalı Reşit Bey İzmir’de sorgu Yargıcı yardımcısı idi. Mustafa İsmet İnönü 5 kardeşten ikincisi idi.

Öğrenim hayatına Sivas’taki bir mahalle mektebinde başladı. Mülkiye idadisinde devam etti. 1897 yılında İstanbul’a geldi. Mühendishane-i Berri-i Humayun’a ( Topçu Lisesi) girdi. Daha sonra Erkan-ı Harbiye Mektebi’ne girdi. Buradan 26 Eylül 1906’da birincilikle mezun oldu. Edirne’deki 2. Ordu’ya atandı. 1910’da Yemen’deki ayaklanma ları bastırmak için görev aldı. 1912’de binbaşılığa yükseldi.  1. Dünya Savaşı sırasında Kafkas cephesinde görev aldı. Burada Mustafa Kemal Paşa ile tanıştı. 1917 yılında Filistin cephesinde ilk olarak  Yirminci Kolordu Komutanlığı’na, sonra Üçüncü Kolordu Komutanlığı’na atandı. Ardından da Harbiye nezaretinde görev aldı.

19 Mart 1920’de Mustafa Kemal’in çağrısıyla Ankara’ya geçip, milli mücadelede önemli görevler üstlendi. Edirne milletvekili seçilerek çalışmalara katıldı ve Genelkurmay Başkanı olarak Düzenli bir Ordu kurmayı başardı. İstanbul hükümeti tarafından idama mahkum edildi (Haziran 1920). Batı Cephesi Komutanlığına atanarak (4 Mayis 1921) birinci ve ikinci İnönü savaşlarını kazandı. Generalliğe yükseldi ve İsmetpaşa olarak anılmaya başladı. Sakarya ve Başkomutanlık Meydan savaşlarında etkili oldu. (1922) Zafer sonrası Mudanya Ateşkes görüşmelerini yürüttü büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiyle; ” bu antlaşma Türk ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve sevr anlaşmasıyla tamamladığı sanılmış, büyük bir suikastin çöküşünü anlatan bir belgedir. Osmanlı dönemi tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal Zafer eseridir.” Dediğin Lozan Barış Antlaşması’nın baş kahramanıdır.

Mustafa İsmet İnönü için öğrenmenin yeni uğraşlar edinmenin ve yeni hobiler edinmenin yaşı yoktu. Yüzme stili ne geliştirme çabaları yabancı dile merakı hayatının sonuna kadar devam etmişti. Zamanındaki siyasal ve bilimsel gelişmeleri her zaman merakla takip etti olaylara dengeli yaklaşımı ve hayatı boyunca serüvenden ve ütopik düşüncelerden uzak durdu. Kendi söylemiyle; ” geçmiş hayatımın arkadaşlarımı yardımcılarını ve bana Amir mevkiinde bulunmuş olanları saygı ile anıyorum.  Beraber çalıştığımız zamanlarda bana daima rehber ve yardımcı olan büyük Atatürk’e karşı Yüreğim sevgiler ve minnetle ile doludur”

Sevgi ile kalın

Kaynak: Ayancık Gazetesi.com

Tarih:26 09 2018 10:29(1255) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz Tümü

Sıladan Mektup Var -21


Ülkeyi iflas noktasına getiren iktidara oy verecek misin?


Siyasi Etik Sözleşmesi


Sevgi elmastan da öte…


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsun


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


AKP’nin takımı Başakşehir nereye koşuyor?


Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Şubat ayı ziyaretci sayısı:736558 DtGaNi

* ANASAYFA *