E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

1-7 Ekim Emzirme Haftası

1-7 Ekim tarihleri Dünya’da ve ülkemizde Emzirme Haftası olarak kutlanmakta. Bu haftanın amacı; anne sütüyle beslenmenin önemine yönelik toplumu bilinçlendirip, farkındalık oluşturabilmek. Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 1.5 milyon bebeğin yaşamı kurtulacaktı. Yani bu istatistikten de anlayacağımız üzere anne sütü bebekler için hayati bir öneme sahiptir.

İLK YARIM SAAT ÖNEMLİ

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra başlanmasını ve ilk altı ayda sadece anne sütü verilmesini öneriyor. Emzirmenin, altı aydan sonra uygun besin takviyeleriyle iki yaş ve üzerine kadar devam etmesini öneriyor.

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ

Anne sütü; her bebek için en iyi, en doğal ve en taze besindir.Her zaman, temiz ve mikropsuzdur, daima hazır ve bedavadır, özel harcama gerektirmez ve sindirimi kolaydır. Anne sütü alan bebeklerde ishal, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Doğumdan sonra gelen ağız sütü, bebeği hastalıklardan korur aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlü temellerini atar.

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü; ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacının %100’ ünü, 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının %50’ sini, 12.aydan itibaren de %30’unu karşılar. Zaten 6. aydan sonra anne sütüne ilave olarak, ek besinlere başlanıyor. Burada üzerinde durmamız gereken husus; ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi gerektiğidir. Bu dönemde ayrıca su verilmesine gerek yok. Çünkü anne sütü bebeğin su ihtiyacını da tam olarak karşılıyor.

ÇOK EMZİRME = DAHA ÇOK SÜT

Bebek her isteğinde emzirilmeli; yapay meme veya emzik, emzirme döneminde bebeklere verilmemeli. Yeni doğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek ister. Bebeğin emme sıklığı daha sonra giderek azalır. Bebeğinizi bir emzirme rutinine koymayı beklemeyin. Bebekler genelde 6-8 haftada kendi rutinlerini oluştururlar. Unutmayın ki bebek emdikçe süt yapımı da artmaktadır. Bebekler hızlı büyüme dönemlerinde daha çok emmek isterler (genellikle 2-3 hafta, 6 hafta ve 3. ayda). İlk 6 ay sadece anne sütü bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlamaktadır. Emzirmenin bebeğe olduğu kadar anneye de faydaları var. Emzirme, annenin sağlığını korur, meme ve rahim kanserine yakalanma riskini azaltır. Annenin duygusal açıdan tatminini sağlar. Bebek daha az ağlar. Anne bebeğine daha sevgi dolu davranır. Bebeği terk etme veya hırpalama olasılığı daha düşük olur. Ayrıca bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirmedir.

Tüm bunlara baktığımızda emzirmenin önemli bir süreç olduğunu görüyoruz. Tabi bu süreçte annenin beslenmesine de dikkat etmesi gerekiyor.

EMZİREN ANNE BESLENMESİNE DİKKAT ETMELİ

Anneler dengeli beslenmeye ve günde yaklaşık 4 lt sıvı alınımına dikkat etmelidir. Emziren anne ne iki kişilik yemeli, ne de hızla kilo vermeye çalışıp diyet yapmalıdır. Emzirmek annenin metabolizmasına günlük ortalama 500 kalorilik ekstra bir gereksinim yükleyecektir. Dengeli beslenen sebze, süt ve süt ürünlerini proteinden zengin gıdaları ve tahıl gurubunu yeterince tüketen bir anne hem kendisinin hem de bebeğinin ihtiyacını karşılayacaktır. Emziren annenin günlük beslenmesinde süt ve süt ürünleri, taze meyve, sebze, et, tavuk, balık, 3-4 lt kadar su, bol sıvı alması anne sütünün artmasına ve dengeli beslenmesine, dolayısıyla bebeğin yeterince anne sütünü almasına yardımcı olur. Ayrıca anneler, sütünün artması için stresten uzak durmalıdır.

Anne sütü ve emzirme önemli konulardır ve bu konularda bilinçli bir toplum daha sağlıklı nesillerin yetişmesine zemin hazırlar.

Tarih:06 10 2018 10:23(2519) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntem Mart Ayı Kolon Kanseri Farkındalık Ayı 12 Mart Dünya Böbrek Günü 12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Hafta Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık Verem (Tüberküloz) Hastalığı Karbonmonoksit Zehirlenmeleri ve Alınmas 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve 1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıkla 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) 1-7 Nisan Kanser Haftası 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Yeşilay Haftası (1 – 7 Mart) Verem (Tüberküloz) Haftası 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındal Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz 1-7 Kasım Disleksi (Okuma ve Öğrenme Boz 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü 1-7 Ekim Emzirme Haftası A’dan Z’ye Şarbon… Kene Isırığı Nasıl Anlaşılır? Dünya Aşı Haftası Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir? Çocuklarda ve Gençlerde İnternet Bağımlı 9 Şubat, Dünya Sigarayı Bırakma Günü DİYABET / Diabetes Mellitus (Şeker Hasta 29 Eylül Dünya Kalp Günü Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğ Hipertansiyon Nedir? Engelliler Haftası Yaşlılara Saygı Haftası Cüzzam (Lepra) Hastalığı 29 Eylül Dünya Kalp Günü 15 Eylül Dünya Prostat Günü 3-7 Mayıs Dünya Astım Günü 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Dünya Tuza Dikkat Haftası Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde Her Derdin Devası: KAYISI Mide bulandıran itiraflar Grip ve Ihlamur İlker Akça Merhaba Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *