E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Çoban ve Dindarlık

Koyunlarını otlatıp öğle sıcağında ırmak kenarına gelen çoban namaz kılarken iki atlı gelir. Çobanın namaz kılması dikkatlerini çeker. Çobana namazı nasıl kıldığını sorarlar. Çoban da anlatır. Namaz kılarken ne okuyorsun diye sorarlar. Çoban da koyunu güttüm (otlattım) indim düze, Allahım afet beni geldim size diyorum der.

Atlılar, namazın nasıl kılınacağını inceden inceye anlatırlar ve yollarına devam ederler. Fakat çoban anlatılanları kısa zamanda unutur, tekrar sormak için peşlerinden koşar. Irmaktan geçmekte olan atlılara seslenir.

Anlattıklarınızı unuttum, tekrar anlatır mısınız diye peşlerinden seslenen çobanın ırmak üzerinde batmadan yürüdüğünü gören atlılar, bildiğin gibi kıl, bildiğin gibi derler.

Bu hikâyeyi anlatmamın nedeni hiç kimseye dini konularında ders vermek değil. Kimin ne kadar dindar olduğu da beni fazla ilgilendirmiyor. Bu konuda benden bilgi isteyen olursa bildiğimi anlatırım, ya da konun uzmanı olan kişilere yönlendiririm. Hiç kimseyi zorlamam. Bildiğim kadar ile İslamiyet de zorlama yok. Beni ilgilendiren çevremdekilerin öncelikle dürüst olmaları.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte din görevlileriyle buluşan AKP Genel başkanı Erdoğan konuşmasında ana muhalefet partisi genel başkanı için “sen ne anlarsın ezandan, kuran dan” diyor.

Bu konuşmadan sonraki ilk Cuma günü vaazında bir cami imamı da şu cümleyi kuruyor. “Yüzde 99 u Müslüman olan ülkemizde namaz kılma oranı yüzde 22” diyor. Bu iki konuşmadan ne anlıyorsunuz?

Camiler ve Din Görevlileri Haftasında yapılan konuşmayı hepimizin diyanet işleri başkanı olması gereken başkan da alkışlıyor.

Bu konuşmaları, bu konuşmada anlatılanları onaylarcasına alkışlayanlara soruyorum. 1974 de kısa süre iktidar olan Ecevit hükümetini saymazsak 70 yıldır iktidarda sağ partiler, sözde dindar partiler var. Öyleyse % 99 u Müslüman olan ülkemizde namaz kılma oranı niye % 22 lerde?

Sosyal medya hesabında bir arkadaşım aynen şöyle bir yazı paylaştı.

Muhafazakâr milliyetçi bir görüşe sahibim, aklıma bir soru takıldı 1923_1949 yılları arasında ülkeyi CHP yönetti 1950 den sonra kısa dönemler hariç muhafazakar partiler yönetti ülkenin tüm sıkıntılarına sebep CHP dönemi ise ülkeyi 30 yıl yöneten CHP mi suçludur bu problemleri düzeltmeyen muhafazakar partilerimi?

Bu arkadaşın dediği gibi, bundan 70 yıl önce ki yöneticileri, özellikle bu ülkenin kurucularını kötülemekle bir yere varılmaz. Yanlış bilgi vererek hiç varılmaz.

Evet dürüst olalım. Bu halkı aldatmaya kalkmayalım. Yerel seçimler dönemine girdiğimiz şu günlerde halkın kafasını karıştırarak Allah ile aldatmaya çalışmayalım.

Gündem yaratarak, halkın kafasının karıştırarak gerçekleri gizlemeye çalışan iktidar kadar gerçekleri bildiği halde susanlara da soruyorum. Bu ülkede kriz var mı yok mu? Ekonomik kriz yoksa, sorun psikolojikse niye doğalgaza, elektriğe sürekli zam yapılıyor?

İktidarın görevi kim ezandan, Kur’an’dan ne kadar anladığını-anlamadığını anlatmak yerine bu halka yapması gereken hizmetleri anlatmalı. Geçim sıkıntısında olan halkın geçim derdine derman olmalı.

Her seçim döneminde olduğu gibi toplu açılış törenleri yapılmaya başlandı. 7 Ekim 2018 günü Ankara Kızılcahamam da ki toplu açılış töreninde ne açıldığına dair bir cümle duymadım.

Bu toplu açılış töreninde AKP genel başkanı R. T. Erdoğan terörle ilgili yaptığı konuşmada çok başarılı olduklarını anlatırken, 15 Temmuz darbe girişiminden, 2019 Mart yerel seçimlerinden bahsetti ama neyin açılışının yapıldığını anlatmadı.

Bugün de yarın yapılacak olan açılış törenlerinde yerel seçimleri öne çıkaran açıklamalar yapılacak. Belli. Senin, benim, bizim ödediğimiz vergilerle yapılan toplu açılış törenlerinde seçim çalışması yapacaklar.

Terörle mücadele de anlatıldığı gibi başarılıysa bu hükümet, neden şehitler geliyor diye sormayacak mısınız? Sandık başına gittiğiniz zaman anlatılanlarla, olanları karşılaştırıp oyunuzu ona göre kullanmayacak mısınız?

Şark kurnazlığı yaparak bu vatanın kurucularını kötülemek hiç kimsenin yararına değildir. Bu her vatandaşın çok iyi bilmesi gerekir.

Günün siyasi gelişmelerine en iyi cevap olacağını düşündüğüm bir şiir ile yazıma nokta koymak istiyorum.

BE HEY DÜRZÜ

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et
Senin gibi dürzülerin yüzünden
Dininde soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma
Atatürk’e dil uzatma sebepsiz
Sen anandan gene çıkardın amma
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz.

Neyzen Tevfik

Mustafa Gürleyen 09.10.2018

Tarih:09 10 2018 11:47(1759) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Ağaç, Göktepe ve Kaz Dağları Suriye’den Saraçhane ye 15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü? Topal ördek mi? Hayır Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Tümü

Kurban Bayramı izlenimleri


Kurban Bayram'ı Karikatürleri


Boyabat Belediyesi Borç Batağında mı?


Ağaç, Göktepe ve Kaz Dağları


Kaz Dağları’na Sahip Çık!


Siz Var Ya, Siz


Fit/CLUB’tan geleneksel Bayram Kampanyası


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Agustos ayı ziyaretci sayısı:387334 DtGaNi

* ANASAYFA *