E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Atatürk ve Azimli Torunları

Atatürk 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıktıktan beş gün sora bir arkadaşına kendiresmini veriyor. Arkadaşına verdiği resmin üzerinde aynen şöyle yazıyor.

“Her şeye rağmen muhakkak ki bir nura doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleketim ve milletim hakkındaki payansız (sonu olmayan, sonsuz) muhabbetim değil, bugünün karanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkı ile ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdendir” (S.Meydan-Parola Nuh S: 73)

Atatürk kurtuluş inancını, bir nura doğru yürümekten, imandan, aynı zamanda sonsuz kurtuluş inancı olan bir gençlikten bahsediyor. Bu inançla ve kendisine güvenen gençlikle, halk ile kurtuluş savaşından zaferle çıkıyor.

Koskoca Osmanlı İmparatorluğundan kalan ve düşmanlarca parsellenen Anadolu’yu kurtarıp Türkiye Cumhuriyeti’ni kuruyor. Ayrım yapmadan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan halkın özgür ve çağdaş yaşayabilmeleri için birçok kurumu faaliyete geçiriyor. Bunlardan ikisi, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu.

Türkçenin incelenmesi, geliştirilmesi için Türk Dil Kurumu 12 Temmuz 1932 de, Türk Tarih Kurumu da 15 Nisan 1931 de, Türk tarihinin tarih kaynaklarından araştırılıp binlerce yıllık Türk tarihini delileriyle ortaya koymak için, yeniden Türklerin tarih sahnesine çıkışından günümüze kadar ki olan tarihi yeniden araştırmak ve yazmak için kurulmuştur.

Bu kurumlardan başka bir de Cumhuriyet’in kuruluşundan on ay sonra, yani 26 Ağustos 1924 de Türkiye İş Bankası kurulur. Amaç ekonomik sorunları aşmak, sanayileşme hareketini başlatmak ve milli bankacılıktır.

Bu bankanın %28 i Atatürk’ün şahsi malıdır. Kendisine ait olan %28 hissenin gelirini deT ürk Dil ve Türk Tarih Kurumlarına verilmesini vasiyet eder.

Benim anladığım kadarıyla da bu iki kuruma İş Bankası hisselerinin gelirin aktarılması CHP’nin kontrolünde yapılmasını vasiyet eder. Bu da en az 80 yıldır da böyledir.

Cumhuriyet ile kurulan ve günümüze kadar devam eden birçok kurum var. Bunları tek tek anlatmaya zaman da yok. Gerek de yok. Çünkü azıcık bile olsa cumhuriyet tarihi bilgisi olan herkes bu kurum ve kuruluşları bilir. Bilmiyorsa da öğrenmesi lazım.

Gelelim günümüze. Cumhuriyetimiz ile neredeyse aynı yaşta olan, Türkiye İş Bankası hakkında yapılması istenenlere.

Yukarıda da yazdığım gibi %28 Atatürk’ün şahsi hissesi. Bu hisseler de hazineye devredilmek isteniyor. Bir vatandaş olarak sormak ve öğrenmek hakkımız. İş Bankası'nın Atatürk’e ait olan hisselerinin hazineye devredilmesinin altında yatan amaç ne?

ABD ile yaşadığımız bir papaz sorunumuz vardı. Ver papazı al papazı dedik. Papazı verdik ama alamadık. Bu olayı unutturmak, halkın algısını başka yöne çekmek mi?

Eğer amaç verdiğimiz papazı nasıl verdiğimizi, almak istediğimiz papazla kimlerin ilgi ve alakası olduğunu gizlemeğe çalışılmak olabilir mi?

Bu da Cumhuriyetimizin ikinci adamı olan, 50 yıl önceki yaptıklarını bu halka yanlış anlatarak olmaz.

Bu ülkeye zerre kadar faydalı olmak isteyenler elli yıl değil, beş yıl geriye gidip alamadığınız papaz ile kim beraber olmuş onu ortaya çıkarın yeter.

Türküm, doğruyum, çalışkanım demeyi, yani ANDIMIZI yasaklayan zihniyet, bazı kurumların başındaki TC yi kaldıran zihniyet, ATATÜRKE dil uzatamadığı için değerlerini mi yok etmeye çalışıyor?

Yoksa satacak bir şey kalmadı da İş Bankasına bağlı olan kuruluşları da mı satmak istiyorlar? Ya da yok böyle bir kriz dediğiniz, fakat var olan ekonomik krizi ört bas etmek için İş Bankası ortaya atılmış olabilir mi?

Eğer İş Bankası hisselerinin hazineye devredilmesi isteği ekonomik değilse, yapılacak yerel seçimlerle ilgisi yoksa hesap başka demektir. O da Atatürk ilkelerini unutturmaya ve silmeye çalışmak.

Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığı döneminde; “Bu millete sindirerek ve alıştırarak istediklerimizi yapacağız, durmak yok yola devam” demişti.

Eğer bu cümle ile Atatürk ilkeleri de kast ediliyorsa, istediğiniz kadar Atatürk ilkelerini unutturmaya ve silmeye çalışın. Bunu kimse başaramayacak.

Bu vatanı kurtaran, torunlarımıza bırakmak üzere bize emanet eden, 1919 da ki vatan ve hakikat aşkı ile yanıp tutuşan gençlerin, aynı duygu ve düşüncede olan torunları var.

Bu azimli torunlar arasında yerini almak isteyip de fazla bilgi sahibi olmayanlara tavsiyem. Yalnız anlatılanlara inanmayıp, araştırıp çok okumalarını, yapılacak olan 2019 yerel seçimlerinde ona göre oy kullanmalarını öneriyorum.

Kitaplar çok pahalı diyebilirsiniz. Yıllık tütüne verdiğiniz paradan çok çok ucuz. Yeter ki sen iste. Kazanan sen olacaksın. Okuduğun için bilgi sahibi olacaksın kimse seni kandıramayacak. Aynı zamanda da sağlıklı olacaksın.

Çok okuyan ve sağlıklı torunlar ile geleceğimiz aydınlık, halkımız özgür olacak.

Mustafa Gürleyen (20.10.2019)

Tarih:22 10 2018 10:57(1391) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: gökbörü 23 10 2018 10:12
bu ülke gençlerının motıvasyonu nutuktur -gençliğe hıtabedir -andımızdır.bu ülke yenı ummetçılık -yenı osmanlıcılık ıdeallerıyle bır yere varamaz -bız türküz - ve başka dostumuz yok - o yuzden yenı baştan en baştan onbeş yılda onbeşmılyon genç yaratmalıyız -fikri hur vıcdanı hur akılcı bilime önem veren gençler !!!!!!!!!!!!!!!

1. Yorum: gökbörü 23 10 2018 10:05
atatürkümüz o kadar vızyoner ,akıllı , bilimci , ilerigörüşlü bır lıderkı onun devrımlerı her geçen gun bağnazlaşan ve yobazlaşan dunyada , emperyalızmın insanları köle haline getirdiği bu düzeni bozuk dünyada daha da önem kazanıyor arkadaşlar tek kurtuluş kemalızm dir bunu unutmayın yarın çok geç olabilir , batının ıstediğide bu zaten bızı bır surıye -bır ırak vs. gerı kalmış bır dikta islam ulkesıne çevırmek akıllı olalım !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Ağaç, Göktepe ve Kaz Dağları Suriye’den Saraçhane ye 15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü? Topal ördek mi? Hayır Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Tümü

Kurban Bayramı izlenimleri


Kurban Bayram'ı Karikatürleri


Boyabat Belediyesi Borç Batağında mı?


Ağaç, Göktepe ve Kaz Dağları


Kaz Dağları’na Sahip Çık!


Siz Var Ya, Siz


Fit/CLUB’tan geleneksel Bayram Kampanyası


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Agustos ayı ziyaretci sayısı:387805 DtGaNi

* ANASAYFA *