E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun

Ulusumuz için en önemli gün 29 Ekim’dir. Cumhuriyetimizin kuruluşunu simgeleyen gündür. Her yıl coşkuyla kutlamalar devam edecektir. 1. Dünya Savaşı sonucunda ülkemiz İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanlar tarafından paylaşılmıştı.

Ulus Suna güvenen Mustafa Kemal Paşa önce Samsun sonra Erzurum ve Sivas kongreler sonunda şunu demiştir. ” tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır” diyordu. 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edildi.

Ne diyordu; ” Cumhuriyet ahlaki fazilete dayanan bir idaredir. Sultanlık, korku ve tehdite dayanan bir idaredir. Cumhuriyet İdaresi namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık ise korkuya ve tehdite dayandığı için Korkak, Alçak Sefil ve rezil insanlar yetiştirir. Arasındaki fark bunlardan ibarettir” diyor…

O gün nüfus 13 milyon, 11 milyonu köyde yaşıyordu. 40 bin köy vardi, 37 binince okul yok, 30 bin köyde Cami yoktu bütün memlekette sadece 5000 hektar alan sulana biliyor, traktör, biçerdöver hic yok. Ay çiçeği, şeker yok. Ekmeklik un,pirinç ithaldi. Bitle başa çıkılamıyor, Hayvanlar ve insanlar kırılıyor. Beş bin köyde sığır vebası var, Bir milyon kişi frengi iki milyon kişi sırlaydı, üç milyon kişi trahomluydu. Verem, tifüs, tifo salgını vardi. Memlekette Sadece 337 doktor vardı. Sadece 60 Eczacı vardı Sadece 8’i Türk’tü. 4 Hemşire 136 Ebe vardı. Yanmış bina sayısı 115 bin, hasarlı bina sayısı 12 bindi. Komple kül edilmiş köy sayısı binin üzerinde. Ülke inşa edilecek kiremit yok. Limanlar Madenler yabancıya ait. Kadın insan değil… eşit eğitim hakkı meslek edinme hakkı, boşanma hakkı, velayet hakki, kendisine miras kalan mallar üzerinden tasarruf hakkı yoktu.

600 yıl boyunca Arapça, Farsca, harmanlanmasına Osmanlıca denilmiş. Fransızca İtalyanca kelimeler, Levanten terimler dilimizi istila etmişti. Topraklarımıza kitap gelene kadar Avrupa’da 2.5 milyon farklı kitap basılmış, beş milyar adet satılmıştı. Erkeklerin yüzde yedisi kadınların binde dördü okuma yazma biliyordu. Tek üniversite vardı Darülfünun medreselerde Türkçe yasaktı.

30 Ekim 1923 Mustafa Kemal İsmet İnönü’ye mektup yazıyor Cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanı, cumhuriyetin ilk gününde Cumhuriyetin ilk Başbakanı na; “Bize, geri, borçlu, hastalıklı bir vatan Miras kaldı. Yoksun ve esir ülkelere örnek olacağız. Kaderin bizim kusagimiza yüklediği bir görev bu. Özgür bir toplum oluşturmak zorundayız. Çağdaşlaşmak bu ideali gerçekleştirmek zorundayız. Bu görevin ağırlığını ve onurunu seninle paylaşmak istedim. Allah yardımcımız olsun.”

Mustafa Kemal “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” diyen 1924 Anayasası’yla demokrasiye Meclisi yüceltirken… Almanya’da Hitler, İtalya’da Mussoline, ispanya’da Franco, Portekiz’de salazar yönetiyordu. Rusya’da Stalin hakimdi. Macaristan, Romanya, Yugoslavya’da Kral, Avusturya’da da çar vardı. Avrupa’da o dönemde İngiltere Fransa ve Türkiye dışında halk egemenliği ile yönetilen başka ülke yoktu. Mustafa Kemal’in vizyonun ülkesini

3 yıl gibi inanılmaz bir sürede modern dünyanın Lider ülkelerinden biri yapmıştır.

Time dergisine kapak oldu. (1923) kapaklı fotoğrafı kullanarak Anadolu Topraklarında ” özgür bir ulus” yarattığını yazdılar. “Devrimleri ile dünyada yankı uyandırdığını” yazdılar. “Efsane” haline geldiğini yazdılar. 1927 de de aynı dergisine kapak yaptılar sivil fotoğraflarını kullanarak bu defa da; ” Kalkınma ve demokrasiye mucizesi” ni anlattılar. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik açıdan büyüme rekorları kırdığını Avrupa’da diktatörler yükselirken Mustafa Kemal’in Demokrat kişiliğiyle tüm dünyaya “rol model” oldugunu anlattılar.

Ulus bütünlüğü içinde yaşamak isteyen bu millet, özgür, ülkemizin parçalanmak riski taşımadığı, insanlarımızın yurttaş olarak, eşit, kardeşçe yaşadığı, çalışanın köle olmadığı, emeğinin değerinin bilindiği, planlı kalkınan, bölgeler arasında dengeleri gözeterek gelişen, laik, demokratik, halkçı bir hukuk devletinde yaşamak istiyor. Türkiye Cumhuriyeti Tarihimizin, devrimlerle karşı devrimler, emperyalistlerin beslediği taşeron örgütlerinin ırkçe ve gerici, kalkışmaları tarihidir. Son yıllarda Cumhuriyetin temel ilkeleriyle kavga eden ve geçmişteki kazanımları yok sayan vefasız ve nankör anlayışın topluma kabul ettirmeye çalışmalar başarılamayacaktır. Cumhuriyetimizin kurucusuna yapılan saygısızlıklar kazanamayacaktır. Bilinmelidir ki; Atatürk sevgisi ve Türkiye Cumhuriyeti milletimizin kalbinde sonsuza kadar yaşayacaktır. 95. yılında Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Kaynak: Ayancık Gazetesi

Tarih:30 10 2018 12:52(945) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Tümü

Hisar Tuğla Kiralık Traktör Aranıyor


Sıladan Mektup Var -29


Güzel insan


Bir formalite seçim daha !


Çanakkale’ye sesleniş!


Bir daha söyleyin bakayım, EYT köpük müymüş?


Beka Sorunu Var Yalanı


14 Mart Dünya Böbrek Günü


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü


Boyabat 31 Mart 2019 Yerel Seçim Aday Listesi


Yengeç Sepeti Sendromu


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mart ayı ziyaretci sayısı:720523 DtGaNi

* ANASAYFA *