E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinop'ta bilim insanları yeni bir parazit tespit etti

Sinop Üniversitesince Karadeniz'deki balık çeşitleri üzerinde yürütülen çalışmada, gümüş balığında et kalitesini olumsuz yönde etkileyen yeni parazit türü belirlendi.

Sinop Üniversitesi (SÜ) Su ürünleri Fakültesi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanlığınca, yaklaşık bir yıldır Karadeniz'deki balık çeşitleri üzerinde yürütülen çalışmada, gümüş balığının kas dokusunda et kalitesini düşüren yeni bir parazit türü tespit edildi.

Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, yaptığı açıklamada, ekibiyle yürüttüğü araştırmalar neticesinde Karadeniz'de varlıklarını sürdüren gümüş ve kaya balıklarında dünya bilim literatüründe ilk kez rastlanılan iki yeni parazit türü tespit ettiklerini söyledi.

Söz konusu parazitlerin şu an itibarıyla insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek durumda olup olmadıkları yönünde ellerinde bir veri olmadığını anlatan Özer, "Ancak gümüş balığının kas dokusunda yer alan 'Kudoa Anatolica' paraziti balığın et kalitesini düşürecek etkilere sahip." dedi.

Hem kas hem böbrek dokusunda hastalığa yol açıyor

Prof. Dr. Özer, "Kudoa anatolica" parazitinin, gümüş balığının insan gıdası olarak tüketilen kısmında yer aldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Ülkemizde gümüş balığı olarak bilinen Atherina Hepsetus türünün kas dokusunda yani insan gıdası olarak tüketilen kısmında enfeksiyon yapan yeni bir parazit türü tespit ettik. Kudoa Anatolica adını verdiğimiz parazit türünün söz konusu balığın et kalitesini düşürdüğüne yönelik bulgulara ulaştık. Diğer bir araştırmamızda ise yine ülkemizde kaya balığı olarak bilinen Neogobius Melanostomus türünün hem kas hem de böbrek dokusunda hastalık yapan yeni bir parazit belirledik. Dünya bilim literatüründe ilk kez rastlanılan bu türün de 'Kudoa Nilüferi' olarak kaydını yaptırdık."

Paraziti arındırmak için çalışma başlattık

Her iki balık türünde tespit edilen parazitlerin arındırılması yönünde çalışma başlattıklarını dile getiren Özer, "Ekip olarak gümüş balığında tespit ettiğimiz paraziti balığın bünyesinden nasıl arındırabiliriz noktasında çalışma başattık. Eğer bu paraziti arındırabilirsek balığın et kalitesi artacaktır. Arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yürütüyorlar. Umarım başarılı olacağız." ifadesini kullandı.

Kaynak: Vitrkn Haber

Tarih:03 11 2018 15:10(6672) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: boyabatlı kağzım 03 11 2018 15:16
gümüş balığı ? tezgahlarda yok gibi.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Hızını Alamayan Kamyon Bariyerleri Biçer "Sinop merkezde Müslüman yok" Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Çok Kilogramın tanımı değişti Nihat Hatipoğlu Boyabat'la Buluştu Krizin Faturasını Krize Sebep Olanlar Öd Kadın Giysileri Dikimi Kursu Başlıyor Yangınzede aileye Sinop Kızılay'dan yard Okulda Yapılan Kan Bağışında Kuyruk Oluş Kaan Kamburoğlu Belediye Başkanlığı İçin Durağan Boyabat Arasında Trafik Kazası 3 Sinop'a Mevsimin İlk Karı Yağdı Jandarma Huzur ve Güvenlik Uygulamalarda Yaya Geçişinde Çocuğa Çarpan Otomobil Ol Sinop'ta toprak kayması sonucu yol kapan CHP Mevcut Başkanlarla Devam Dedi ! Ölüm virajı gibi! Bir ayda üç kaza: 5 ya TGK 18 Başkanlar Kurulu Sinop’ta t Kan Bağışına Davet Bayram Demir hanımefendi vefat etti Maçı 3 Bayan Hakem Yönetti Öğrencilerimizden Harika Sosyal Sorumlul Dıranaz'a Yılın İlk Karı Düştü Aynı bölgede bir ayda ikinci kaza Çöp Ayrıştırma Tesisi Hayata Geçiriliyor 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Gece Yarısı Polisi Alarma Geçirdi Cemal Kaan Kamburoğlu, Belediye Başkanlı Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi Sinopspor Taraftarına Tekme Tokat Gözalt Mehmet Atakoğlu vefat etti Kısa Çalışma Ödeneği Boyabatlı Çocuklar Uluslararası Adana Ço Hüseyin Özdemir vefat etti 6 Katlı Apartman Çatısından İntihara Teş İlk Hazırlık Maçı Boyabat 1868 Spor:0- S İrfan Erbaş, 10 Kasım Mesajı Yayımladı Neriman Kozanoğlu hanımefendi vefat etti Şükrü Balcı vefat etti Başkan Orhan Çakır 10 Kasım mesajı ASİLDER Genel Başkanı Kenan Güllü'nün 10 Kavga Sonrası Üzerinden Silah Çıktı Üvey Babasını Bıçakladı Yayaya Yol Verdi Kaza Yaptı Gerze’den Sonbahar manzaraları Türk Eğitim Sen Boyabat İlçe Başkanı Abd Durağan Saadet Partisi basın açıklaması Sinop açıklarında hortum çıktı Uğraşıp dursunlar şimdi! Tümü

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Sıladan Mektup Var-2


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Kasım’a Kadar….


Sehven Bile Olsa Oy Yok


Osman Çakır'dan Taziye Mesajı


Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018


Şahin Pasta ve Simit Sarayı'ndan Enflasyonla Mücadele


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Boyabat Barajı ve Çevresinden Fotoğraflar


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


İbretle Okuyunuz!


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Kasım ayı ziyaretci sayısı:519528 DtGaNi

* ANASAYFA *