E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinop'ta bilim insanları yeni bir parazit tespit etti

Sinop Üniversitesince Karadeniz'deki balık çeşitleri üzerinde yürütülen çalışmada, gümüş balığında et kalitesini olumsuz yönde etkileyen yeni parazit türü belirlendi.

Sinop Üniversitesi (SÜ) Su ürünleri Fakültesi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanlığınca, yaklaşık bir yıldır Karadeniz'deki balık çeşitleri üzerinde yürütülen çalışmada, gümüş balığının kas dokusunda et kalitesini düşüren yeni bir parazit türü tespit edildi.

Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, yaptığı açıklamada, ekibiyle yürüttüğü araştırmalar neticesinde Karadeniz'de varlıklarını sürdüren gümüş ve kaya balıklarında dünya bilim literatüründe ilk kez rastlanılan iki yeni parazit türü tespit ettiklerini söyledi.

Söz konusu parazitlerin şu an itibarıyla insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek durumda olup olmadıkları yönünde ellerinde bir veri olmadığını anlatan Özer, "Ancak gümüş balığının kas dokusunda yer alan 'Kudoa Anatolica' paraziti balığın et kalitesini düşürecek etkilere sahip." dedi.

Hem kas hem böbrek dokusunda hastalığa yol açıyor

Prof. Dr. Özer, "Kudoa anatolica" parazitinin, gümüş balığının insan gıdası olarak tüketilen kısmında yer aldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Ülkemizde gümüş balığı olarak bilinen Atherina Hepsetus türünün kas dokusunda yani insan gıdası olarak tüketilen kısmında enfeksiyon yapan yeni bir parazit türü tespit ettik. Kudoa Anatolica adını verdiğimiz parazit türünün söz konusu balığın et kalitesini düşürdüğüne yönelik bulgulara ulaştık. Diğer bir araştırmamızda ise yine ülkemizde kaya balığı olarak bilinen Neogobius Melanostomus türünün hem kas hem de böbrek dokusunda hastalık yapan yeni bir parazit belirledik. Dünya bilim literatüründe ilk kez rastlanılan bu türün de 'Kudoa Nilüferi' olarak kaydını yaptırdık."

Paraziti arındırmak için çalışma başlattık

Her iki balık türünde tespit edilen parazitlerin arındırılması yönünde çalışma başlattıklarını dile getiren Özer, "Ekip olarak gümüş balığında tespit ettiğimiz paraziti balığın bünyesinden nasıl arındırabiliriz noktasında çalışma başattık. Eğer bu paraziti arındırabilirsek balığın et kalitesi artacaktır. Arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yürütüyorlar. Umarım başarılı olacağız." ifadesini kullandı.

Kaynak: Vitrkn Haber

Tarih:03 11 2018 15:10(6787) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: boyabatlı kağzım 03 11 2018 15:16
gümüş balığı ? tezgahlarda yok gibi.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Polis Okul Önlerinde Denetimi Artırdı, M Halı Saha Tuvaletindeki Lavaboları Parça Tüm Eğitim Camiasına İyi Tatiller Merak edük! Kaç Lira? Bağımsız Aday Çağdaş; Ben Daha İyiyim! Sinop'ta Aç Kalan Kurtlar Köpeği Yedi ASİLDER Kültür Sanat Etkinlikleri Türkü Oto Galericiler İçin Mesleki Yeterlilik Trafik Ekipleri 18 Araca İşlem Yaptı Yıldız Mahallesinde Trafik Kazası 31 yaşındaki kadından 4 gündür haber alı Durağan Olaylarının Mahkemesi Şubat Ayın Kaldığı cezaevinden telefonla dolandırdı Boyabat Belediyesi'nin Hafriyat Kamyonu Kök Hücre Bağışı ile Donör Ol, Umut Ol! Personelin % 80’i Sinop Üniversite Jandarma Avcılara Göz Açtırmıyor Yayalara Yol Yok, Asfalttan Yürüsün EYT yine AKP-MHP engeline takıldı Ünsal Kuluç vefat etti Boyabat Doğalgazı Hakkında Yetkililere S Cevat Kuzulu vefat etti Yaralı kediye öğrenciler sahip çıktı Sinop Valiliğinden kritik uyarı! AK Parti ve MHP Başkan Adayı Buluştu Hal Yerinde Fiyatlar Tavanda Gidiyor Çakıcı” Sokak Hayvanlarına 7/24 Ke Sinop'ta ATM'deki tuzağı vatandaş fark e Sinop'ta CHP'nin Meclis Eğilim sonuçları Durağan Belediye Başkanı'ndan Teşekkür M Fikret Kayaoğlu Boyabat İlçe Seçim Müdürlüğüne Büşra Çol Turan Saka vefat etti Öykü Arin Kök Hücre Bağışı Kampanyası Bülent Özen, Çamlıca Mahallesi Muhtar Ad Sündüs Kuluç hanımefendi vefat etti Şükrü Çetinkaya vefat etti CHP'den Sinopspor ziyareti Talihsiz balıkçının cenazesi Sinop'a get Vatandaştan elektrik faturasına tepki AK Parti Sinop ilçe adayları belli oldu Gelin ve Damada 1.000 TL Hediye Çeki AK Parti Boyabat Belediye Başkan Adayı Ş Vergi Yapılandırmasını İhlal Eden Vatand Girişimcilikte Önce Kadın Projesi Reel Sektör & Finans Sektörü Diyalog Güç Asırlık Camiye Yazık Olmasın! Sinop'ta 700 kişi alınacak Sinop medyası can oldu Tümü

Hangi Türk Boyu’na Mensupsunuz?


Kılçak Alçak Zillet


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et!


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethedilmiştir


Yeni yılda mutlu olmak elimizde


Halk Arenası


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:608392 DtGaNi

* ANASAYFA *