E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar

Bundan üç ay kadar önce yazmış olduğum yazımda Dolardan Bana Ne demiştim. Çok büyük yanılmışım. Dolarlarımı çalmışlar.

Kim olduğumu merak etmeyin. Kendimi tanıtacağım. Dolarımın çalınıp çalınmadığına, ya da dolarınızın çalınıp çalınmadığına kendiniz karar verin. Çalındı ise ne kadar çalınmış, kim çalmış siz de düşünün.

Memur emeklisiyim. Emeklilikte on iki yılımı Eylül ayında geride bıraktım. Bir asgari ücretliye ve yeni emekli olan birçok emekliye göre daha iyi maaş aldığımı düşünüyorum.

Bu iktidar sanki hükümeti başka bir partiden almış gibi yüz günlük program açıklayıp, bin liranın altında maaş alan emekli kalmayacak demediler miydi? Maaşım bin liranın altında maaş alan emeklilere göre iyi.

Buna rağmen R. Tayip Erdoğan ve tarım bakanı Pakdemirli’in dediği gibi evime 15 kilo et alacak durumda değil. Eğer dedikleri gibi refah düzeyi yükseldiği için et fiyatları yükseldi ise bu yükselişte benim payım yok.

Dedikleri kadar ben ette yemiyorum, refah düzeyi yükseldiği için et fiyatlarının arttığı safsatasına da inanmıyorum.

Bir de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kişi başına düşen gelir şu kadar diyorlar ya. Ona da inanmıyorum.

Emekli bir vatandaş olarak bir hesaplama yaptım. Mart ve Eylül aylarındaki dolar kurunu baz alarak yaptığım hesaplamaya göre ve geriye doğru otuz ayı hesapladığım da 24.405 dolar kazanmam lazım. Ben kazanmışım 15.279 dolar. Bunu yukarı doğru yuvarlayıp 15.500 dolar kazandığımı varsayalım. Bu hesaplamaya göre 8.905 dolarım kayıp. Eğer benim söyledikleri kadar dolar ediyorsa kayıp dolarlarım kimin cebinde?

Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) nasıl hesaplanır bilmiyorum. Fakat benim bildiğim hesaplamaya göre 2018 yılında %10 Reçete S.U.T. kesintisi ve muayene iştirak payı için maaşımdan 185 TL 64 Kuruş para kesilmiş. Başka bir hesaplamaya göre (İstanbul Halk Emek fiyatı) 247.5 ekmek param sağlık gideri için kesilmiş. 185 TL 64 kuruş resmi olan.

Kullandığımız ilaçların çoğunluğu raporlu olduğu için reçete katılım payı ödemediğim halde 247.5 ekmek param kesilmiş.

Umarım bundan sonra kesilmez. Daha dün beş tane millet bahçesi faaliyete geçti. Her ile de yapılacak. Bu bahçelerin gelirinden emeklilerin %10 reçete ve muayene iştirak payı ödenebilir.

O kadar köprülerden, oto yollardan para geliyor. Üçüncü havalimanı da çalışmaya başladı.

Hava limanı deyince aklıma geldi. AKP Genel başkanı R. Tayip Erdoğan, Atatürk’ün 80. Ölüm yıl dönümünde Anıtkabir de ki defteri imzalarken; “… dünyanın en güçlü ve müreffeh devletlerinden biri yapma yolunda kararlılıkla yürüyoruz. Cumhuriyetimizin 95'inci seneyi devriyesinde açılışını yaptığımız İstanbul Havalimanı tarihe nakş olmuştur. Ruhun şadolsun." dedi.

Bu söylemin içinde şöyle bir cümle daha olması gerekmez miydi? Atam, senin kurduğun fabrikaları satarak Üçüncü Hava Limanını yaptım ama yetmedi.

Senin Cumhuriyetin ilanı ile birlikte hayata geçirdiğin Ergani Bakır İşletmelerini sattım.

Kurmuş olduğun Alpullu, Uşak, Eskişehir, Turhal Şeker fabrikalarını sattım yetmedi.

Kağıt fabrikalarını, daha sizin eseriniz olan bir çok fabrikayı sattım yine yetmedi. Halktan topladığım vergileri de buraya aktarıyorum.

Atam, siz savaştan çıkıp Cumhuriyeti kurduğunda 13 milyon nüfusun çoğu köylerde yaşıyordu. Türkiye genelinde ki kırk bin köyden otuz yedi bininde okul yoktu. Hem okullar yaptınız hem de fabrikalar kurdunuz. Onları satarak köprüler, yollar ve üçüncü hava alanı yaptım diye anıt kabir defterine yazılmalıydı.

Bu iktidarın, Anıt Kabir defterine yazamayacağı daha çok şeyler var ama yazamazlar. Çünkü yerel seçimlere az kaldı. Dün olduğu gibi yarında çok vaatler olacak ama gerçekleşmeyecek.

Bir kez daha düşünmenizi, Türkiye’nin geleceğini düşünerek yerel seçimlere bir seçmen olarak sizlerin de hazırlanmanızı tavsiye ediyorum.

Yazıma Hacı Bayram Veli’nin şu sözleri ile nokta koyuyorum.

* Kin, gerçekleri gören gözleri bile kör eder.

* Hakikati söylemekten korkmayınız.

* Adalet güzeldir. Adalet yönetici de olursa daha da güzeldir.

Mustafa Gürleyen ( 25.11.2018)

Tarih:25 11 2018 18:00(1345) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü? Topal ördek mi? Hayır Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Kim Ne Kadar Gavur? TEOG Gitti Ne Gelecek? Tümü

Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü?


Kadın hayattır


Ülkenin gençlerine bak


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:468046 DtGaNi

* ANASAYFA *