E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Engelden uzak erişilebilir hayat mümkün

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
2 Aralık 2018

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilen 3 Aralık’ta yine pek çok etkinlik düzenlenecek.

Kamu kurumları, belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından planlanan organizasyonların duyuruları çoktan yapıldı, tanıtım afişleri asıldı, haberler yayımlandı.

Engellilerin ulaşılabilirlik ya da erişilebilirlikle ilgili gündelik yaşamda karşılaştıkları sorunların tamamı ne yazık ki kamu kurumları ve belediyeler tarafından çözüme kavuşturulabilmiş değildir.

Engellilerin ve ailelerinin yaşadığı sorunları dar bir çerçeveye sığdırılıp, günü birlik düzenlemelerle, kutlama programlarıyla üzeri örtülmeyecek kadar ciddidir.

O yüzden 3 Aralık Dünya Engelliler Günü bir kutlama, eğlence, çiçek sunma günü olamayacağı açıktır.

3 Aralık, farkındalık günüdür; engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür. Ve bugün, nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin engelli olduğu bir dünyada, bir güne sığmayacak derecede önemlidir.

Engellilerin bulundukları şehirde yaşadıkları sorunları ve zorlukları anlayabilmek için empati kurulması daha faydalı olacaktır. Engelliler ve onların ailelerinin yaşadıkları sorunlar şehirde yaşayan tüm insanların ortak sorunudur.

Sorunların çözüme kavuşturulmasında, zorlukların kolaylaştırılmasında “erişilebilirlik” kavramı anahtar bir sözcük olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erişilebilirlik ya da ulaşılabilirlik sözcüğü ülkemizde 1995 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır. O yıldan sonra erișim, erișilebilir, erișilebilirlik sözcükleri araștırmalarda çok yaygın olarak karșımıza çıkmayı sürdürmüştür.

Bir yerden, bașka bir yere başkasının yardımı ve desteği olmadan bağımsız olarak tek başına istenilen sürede, ekonomik, güvenli, konforlu ve çevresine zarar vermeden gidebilmek, gidilecek yerin yakınına yaklașabilmek, erișilebilirlik sözcüğü ile tanımlanmaktadır.

Erişilebilirlik engellilerin olmazsa olmazıdır.

AK Parti hükümetince 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ve 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile engellilere yönelik pozitif ayrımcılık güvence altına alınmıştır.

Bu güvence ile günümüzde engelliler, spor, sanat, edebiyat, sivil toplum, siyaset ve iş dünyası gibi hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarılarla, azim ve kararlılıklarıyla hepimize örnek olmakta ve göğsümüzü kabartmaktadırlar.

Ülkemizde erişilebilirlikle alakalı yasal bir sorun bulunmamaktadır. Yönetmelikler, tebliğler, genelgeler gerektiğinde hazırlanmakta, yayınlanmakta ve 81 Vilayete gönderilmektedir.

Standartların oluşturulması için de çalışmalara devam edilmektedir. Ancak mevzuatın ve standartların sahada uygulanması maalesef arzulanan yeterlikte değildir. Sıkıntılar mevcuttur ve şikâyetlere neden olmaktadır.

Eğer şehirlerimizde erişilebilirlik hizmetleri, beklentileri karşılayacak yeterlikte sunulmuş olsaydı; eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, çalışma ve sosyal yaşamda kısaca yaşamın her alanında engellilik engel olmaktan çıkar, engelli bireylerin yaşam kalitesi bir çıta daha yükselirdi.

Sonuç olarak, 21. yüzyıl dünyasında başarısızlığın, dışlanmışlığın ve yetersizliğin nedeni engelli olma durumu değildir; engellenme durumudur.

Gelin, her türlü engelden uzak eşit, adil ve erişilebilir yarınlar için birlikte mücadele edelim.

Engelden uzak erişilebilir hayat hiç de zor değil.

Tarih:03 12 2018 11:46(1895) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Haydi İyi Günlere…


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi

* ANASAYFA *