E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı

Yapılan hesaplamalara göre, dünya nüfusu 2050 yılına kadar 2 milyar artarak 9.6 milyara ulaşacak…

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, 2050 yılına kadar mevcut gıda tüketiminin yüzde 60 oranında artacağını tahmin ediyor. Buna karşın, dünyada tarım alanları sınırlı, toplam karasal alanın yüzde 10 unda tarım yapabiliyoruz. Verimliliği arttırmak tek yol…. Tarım alanlarını kirlenmeden uzak tutmak, çölleşmeye önlemek, korumak ve sürdürülebilir tarımı gerçekleştirmek zorundayız.

2018 yılının ikinci çeyreğinde tarım sektörü yüzde 1,5 küçüldü. Bir dönem Türkiye ekonomisinin büyüme performansında lokomatif sektörler arasında yer alan tarım şuan ülke büyümesini aşağıya çekiyor. İthalata dayalı bir tarımsal üretim politikasının sürdürülebilir olmadığını uzmanlar her fırsatta dile getiriyor. Çiftçimiz önünü göremiyor ve finans sıkıntılar arttıkça alternatif arayışlar içerisine giriyorlar. Ekilen tarım alanları azalıyor. Kırsal nüfus yaşlanıyor, gelecek nesillerinde tarımsal üretime dair planları yok. İthalat değil yerli üretim olmalıdır. Üretimden tüketime kadar zincirin neredeyse tüm halkaları yeni politikalara ihtiyaç duymaktadır.

Geçmişte dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye’nin bugün itibariyle 5 tarım ürünü dışında, tüm tarım ürünlerinin ithal ettiği ülke olduk. Pamuk en büyük ayıbımız Adana ve Şanlıurfa’nın en önemli ürünü olan; Aydın, Muş, Diyarbakır’da da yetiştirdiğimiz pamuku ithal ediyoruz. Buğday ülkesiyiz ama her gün her yıl 4 ile 5 milyon ton buğday ithal ediyoruz. İthal edilmeyen beş ürünümüz kaldı. Bunlar; fıstık, fındık, üzüm, kayısı ile narenciye…

Tütün; 1986 yılından beri ithal tütünler de kg başına 3 dolar, sigarada paket başına 40 cent “tütün” fonu” uygulanmaktaydı. 2010 da bu fon kaldırılarak Türk tütünü bitirildi. İhracat sıfıra yaklaşıldı 7 yılda kamının kaybı 1.1 milyar dolara ulaştı. 2001 de çıkarılan şeker kanunuyla şeker pancarı üretimi yaklaşıldı. Mısır glikozu –şeker kamışı ithalatı serbest bırakıldı. 1982 yılında Kanada ilk defa Türkiye’den mercimek ithal ederken, 2016 da Türkiye tükettiği mercimeğin yüzde 81’ini Kanada’da’dan ithal ediyor. 1878 den beri Komilli Osmanlı’dan  bu güne zeytinyağı üretimi yapan köklü bir kuruluşken, Kırlangıç ise 1953 ten bu yana üretim yapan zeytinyağı kuruluşuydu. Pazarın en büyükleri olan bu yerli kuruluş 2016 da ABD’li Bunge’ye satıldı…

Tarım Ürün ve girdi piyasalarında etkin olan (SEK, TÜGSAŞ, TEKEL, TMO, Şeker Pancarı Fabrikaları gibi etkin olan kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi ve özelleştirmenin de önünü açan tarım politikalarının serbestleşmesiyle çiftçiler piyasanın vahşi koşullarına terk edildi. Bunun sonucunda çiftçiler yoksullaştı ve tarımı terk etmeye başladı. Tarım alanları inşaat ve hizmet sektörü hucum etti.

Milyonlarca hektar tarım arazisi yok oldu.

Ülkemizde de uygulanan neo-liberal politikalarla endüstriyel tarım dayatılmakta; küçük toprak sahibi çiftçiler tasfiye süreci yaşamakta ve bu sürecin kazananı, egemenliklerini tüm dünyada sürdüren çok uluslu tarım- gıda şirketleri olmaktadır. Türkiye’de tarımın bu sarmaldan kurtulabilmesi; Kendi insanımızın ihtiyaçlarına ve ülkemizin özgül ekolojik koşullarına uygun; emek ve üretim odaklı bir program uygulanmasına bağlıdır. Sonuç; Çözüm Emek ve üretim odaklı bir programdan geçiyor.

Kaynak: Ayancık Gazetesi.com

Tarih:11 12 2018 13:52(1152) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: datcalı 12 12 2018 19:14
bizim koylunun urunu para etmezken 35 den fazla ulkeden pirinc ithal edildigini unutmussunuz!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Tümü

İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım ve Sürgün


Emekli maaşı kesintileri nelerdir?


Boyabat Nasıl Bir Şehir Olur


Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl


Aras Kargo Eleman İlanı


Yazın Kış Lastiği Kullanmak Sürüş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor


Anneler baş tacıdır!


Edep


Nereye gideceğimizi unuttuk...


Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)


İsmail Efe’nin Sinop tarihi


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:513822 DtGaNi

* ANASAYFA *