E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Şehirleri mutlu eden insanlardır

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
16 Aralık 2018

Dünyanın da ülkemizin de göreniyle görmeyeniyle, duyanıyla duymayanıyla, yürüyeniyle yürüyemeyeniyle bir arada yaşayacağı şehirlere ihtiyacı var.

Sadece engelliler için değil tüm insanlar için erişilebilir şehirler inşa etmemiz gerekiyor.

Bir insan yaşadığı şehirde bulunduğu yerden diğer bir noktaya yalnız başına ulaşamıyorsa, dokunmak istediği bir yere dokunamıyorsa, hastanesine, işyerine, parkına, sinemasına, alışveriş merkezine, tiyatrosuna, müzikaline gidemiyorsa o insanın o şehirde yaşaması çok da fazla bir şey ifade etmez.

Herkesin bu hayattan az ya da çok payını alma ve mutlu bir hayat sürme hakkı vardır.

Bu dünyada güzel şeyler hayal eden ve onları gerçekleştirmek arzusuyla yanan, büyük bir sabır, azim ve kararlılık içinde olan güçlü insanların var olduğu unutulmamalıdır.

Mutlu şehirler meydana getirmemiz için kendisiyle barışık, hayata tutunmuş, zor anlarda bile gülümseyerek çevresine bakabilen insanların sayısını çoğaltmalıyız.

Engellilerin mahpus hayatı yaşadıkları evlerinden diğer insanların içine çıkmasını istiyorsak araçlardan arındırılmış sokaklar, geniş yaya yoluna sahip ışıltılı ve düz caddeler, erişilebilir yollar, otobüs durakları, toplu ulaşım araçlarını düşük tabanlı tasarlamalıyız. İmalatlarını ve döşeme işlerini ona göre ehil ustalara yaptırmalıyız.

Gündelik yaşamda en çok faydalandığımız, mevcut hastaneleri, eğitim kurumlarını, kamu binalarını, işyerlerini, sosyal mekanları ve konutları engelli erişimine uygun hale dönüştürmeliyiz.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre dünya nüfusun yüzde 15'inin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre de ülkemiz nüfusunun yüzde 12'sinin engelli olduğu unutulmamalıdır.

Yayalar için yapılan kaldırımlar pek çok şehirde özel araçların ve taksici esnafın işgali altında. Otomobiller yetmiyormuş gibi bir de mahalle esnafının tezgahı, masa sandalyesi, reklam tabelası, dondurma dolabı ve park eden devasa kamyonlar dizi dizi sıralanmış.

Kaldırımlar insandan ziyade arabaların olmuş. Kaldırımlara park edilen araçlar yaya trafiğini sürekli aksatıyor. Vatandaşlar yola inerek yürümek zorunda kalıyor. Kaldırım işgali nedeniyle yolda yürümek zorunda kalmak da kazalara davetiye çıkarıyor.

Şehirlerimizde maalesef yürüyecek kaldırım bulmak zor. Özellikle semt merkezlerinde, değil bir engellinin rahat hareket etmesi, normal bir insanın bile yürüyecek kaldırım bulması adeta imkansız hale gelmiş.

Cadde-i kebirler bile yol vermiyor artık. Belediyeler caddeler başta olmak üzere önem arz eden sokaklarda kaldırım işgalcilerine son verdirmelidir. Uyarıların muhatapları tarafından dikkate alınmadığı her yerde görülmektedir. Araç ve dükkan sahiplerine ceza-i yaptırım uygulanması mecburiyet kazanmıştır.

Bir arada yaşayabileceğimiz ve ortak alanları birlikte kullanabileceğimiz yollar, alanlar, mekanlar ve binalar inşa etmediğimiz müddetçe insanlarımız değil, şehirlerimiz engelli olacaktır. İnsanlarımız da mutsuz…

Unutmayalım: Şehirleri mutlu eden insanlardır.

Tarih:17 12 2018 11:22(1983) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: 11 köy 26 12 2018 15:51
dikey mimari istanbulda mecburen olmak zorunda siz herşeyi istanbula taşırsanız o kadar insan nerde oturacak kendi insanımızla bitse sorun ıyi birde istanbuldaki suriyeli ıraklı afgan vesaire hepsi geliyor.

1. Yorum: uzak 17 12 2018 22:30
dikey mimari hakkında da iki kelam yazsaydınız daha iyi olurdu.örneğin gökyüzüne kafamızı kaldırdığımızda maviliği artık istanbulda görmeninn mümkün olmadığını belirtseydiniz.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *