E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sıladan Mektup Var- 10

Çocukluk yıllarımda geleceğime yön veren İnönü İlkokulu iki yıl önce eğitime kapatılmıştı. Şu anda binada cam çerçeve kalmadığı gibi, zehircilerin ve fuhuşçuların yuvası haline dönüşmüş.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında açılan okul kimlere a-b-c yi öğretmedi ki. Ne acı ki bugün zehircilerin ve fuhuşçuların yuvası durumunda imiş. Kırılmadık camı çizilmedik duvarı kalmamış. İşin enteresan tarafı ise koskoca Kumluk mahallesinde başka bir ilkokul yok iken İnönü ilkokulu’nun kapatılması akıllara durgunluk veriyor.

Ayrıca yapıldığı ilk yıllarda Dumlupınar İlkokulu şimdi ise Milli Eğitim Müdürlüğü adı altında hizmet veren bina, yine yapıldığı ilk yıllarda Devlet Hastanesi şimdi ise Askerlik Şubesi olarak hizmet veren bina olmak üzere üç binada aynı yıllarda yapılmıştır. Günümüzde her iki bina hizmet verdiği halde İnönü İlkokulunun ivedi olarak kapatılmasını doğrusu midem kaldırmıyor.

Gelelim sadede,

Malum son yıllarda Atatürk üzerinde oynanan oyunlar ayyuka çıkmış durumda. Şahsına ve ailesine yapılan ağır ithamlar, büstlerine yapılan saldırılar. Kurum ve kuruluşlardan isminin silinmesi, emaneti olan CUMHURİYET’i ortadan kaldırmak için yapılan düzenbazlıklar bir tesadüften ötedir. Bana aksini kimse ispat edemez. Çünkü görünen köy kılavuz istemiyor.

İlçemizde ki İnönü İlkokulun kapatılması da bu oyunun sadece bir parçasıdır. Bildiğiniz gibi İsmet İnönü büyük bir asker idi. Mustafa Kemal Atatürk’ünde silah arkadaşıydı. Ülkenin kurtuluşunda onunda payı çok büyüktü. I. ve II. İnönü savaşlarını yöneten bir komutandı. Cumhuriyetin kurucu önderlerindendi.

Velhasıl günümüzde Atatürk’e yapılan saldırıların aynısı İsmet İnönü üzerinde de oynanmaktadır. Bu nedenle ilçemizdeki okulun kapatılması sadece ve sadece isminden ötürüdür. Günümüzde bina dimdik ayakta sadece küçük bir çapta bakıma ihtiyacı var. Ama bu bakım yapılmayarak kaderine terk edilmesi resmen hesaplaşmadan öte bir şey değil. Yakın bir tarihte Atatürk ve İsmet İnönü için iki sarhoş tanımlaması yapılmadı mı? Değerlerimize sahip çıkmamız gerekirken nedir bu hiddet bu celal…….

Değerli okuyucular.

İsmet İnönü II. Dünya Savaşı yıllarında tedbir amaçlı bazı camilerde buğday stoklaması yapmış. Yine aynı yıllarda Ezanı Türkçe olarak okutmuş. Vay efendim Camilere stok yapılırmı, Ezan Türkçe olarak okunur mu, gibi nedenlerle dinsiz, imansız gibi ağır ithamlara maruz kalmıştır.

Güya bu tür insanlar günümüzde İsmet İnönü’den intikam alıyorlar. Ama bu insanlar kendilerinin ne kadar Müslüman olduklarını yargılamazlar.

İnşallah ilçemizde yaşanan bu vahim tablo ilk ve son olur. Zira korkuyorum isimleri nedeniyle başka bir okul başka bir kurum kapatılır diye…..

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere hoş kalın esen kalın

SAYGILAR

Hüseyin Cömert

Tarih:07 01 2019 15:49(2638) Facebook'ta Paylaş

11. Yorum: sus sus 09 01 2019 10:27
sayın cömert iyi ki varsın. gündüz geceye muhtaç, bize de sen lazımsın. hatta cemaziyülevvel bilmem kaçlardan da bahset....

10. Yorum: 11 köy 09 01 2019 10:00
ha hasan kel ha kel hasan ikiside aynı aynı kapıya çıkar.

9. Yorum: ... 09 01 2019 00:04
ezanın sözleri ve türkçe anlamı
"allâh-ü ekber" (allah en büyüktür) (4 kere),

"eşhedü en lâ ilâhe illallah" (şahitlik ederim ki allah'tan başka ilah yoktur) (2 kere),

"eşhedü enne muhammeden rasûlullah" (şahitlik ederim ki muhammed allah'ın elçisidir) (2 kere),

"hayye ale's-salâh" (haydi namaza) (2 kere),

"hayye ale'l-felâh" (haydi kurtuluşa) (2 kere),

"as-salatu hayrun mine'n nevm" (namaz uykudan hayırlıdır) (2 kere), (sadece sabah ezanında),

"allâh-ü ekber" (allah en büyüktür) (2 kere),

"lâ ilâhe illallah" (allah'tan başka ilâh yoktur) (1 kere).

8. Yorum: 11 köy 08 01 2019 18:44
bu kadar sorun varken iki-de bir yüz sene önce olmuş olayı gündeme getirerek günümüz sorunlarını unutturmak istiyorlar recep bey bunu sık sık yapıyor ama artık mızrap çuvala sığmıyor.

7. Yorum: milat 10. 08 01 2019 17:08
cahillik diz boyu!!!
türkçe ezanı büyük kurtarıcı m.k.ataturk başlatmıştır!!!
inönü'de o cesaret yoktur.10 kasım dan sonra atatürk devrimlerine ihanet ii ile başlamış, toprak reformu,köy enstitülerinin baltalama süreçleri inönü zamanında başlamıştır!!!
inönü sizin sandığınız kadar atatürkçü değildir maalesef!!!

6. Yorum: evet 08 01 2019 16:05
osmanlı devleti zamanında yapılan bina aslına uygun olarak restore edilerek ilçenin kültür hazinesinde yaşatılması, eğitim öğretime yetersiz kaldığı ve kültür varlığı olarak görüldüğünden çivi dahi çakılamaması, genişletilememesi sebebiyle burada yıllarca hizmet vermiş olan öğretmenlere armağan edilmesi, yani öğretmenevi yapılabilmesi noktasında karar alan yöneticiler teşekkürü hak ediyorlar. rovanşist bakış açısıyla hareket edilseydi burası başka birşey yapılırdı.

5. Yorum: datcalı yorumcuya 08 01 2019 12:53
tarihi iyi oku...türkçe olarak ezan minarelerde kimin zamanında okunmuş..her ne kadar atatürk öyle bir karar alsada türkçe ezan cami içerisinde birkaç kez denenmiştir fakat onanmamıştır.

4. Yorum: kumluklu niyazi 08 01 2019 11:42
sayın hüseyin cömert çok güzel yazılarıyla biz boyabatlıları aydınlatmakta, geleceğe doğru bir ışık tutmakta.inönü okulunun hali ortada. yetkililer göreve. bu bina tekrar eski muhteşem günlerine kavuşturulmalıdır beyler.

3. Yorum: 11 köy 08 01 2019 10:28
sayın hükümetimiz ziraat bankası aracılığı ile düşük faizli kredi veriyor süper lig kulübelerine klüplerde futbolculara veriyor milyon dolarları yine bu iktidar at yarışları sayıda loto ve benzeri kumar oyunlarındanda ıyi para geliyor yani gelen de gidende hep zengine artık diyorumki dolar üç katına çıksın beş milyon suriyeli daha gelsin nasrettin hoca nın hikayesi misali.belki o zaman oy veren koyunlar akıllanır.

2. Yorum: datcalı 07 01 2019 22:22
ezanı turkce okutan inonu degil ataturk dur ezanın turkce okunmasına atatturk un talımatı ile 1933 yılında baslanmıstır ınonu ve chp si ise tbmm de 1950 mayısında ezanın yeniden arapca okunmasına dp ile beraber evet demistir!!!

1. Yorum: boyabatlı kağzım 07 01 2019 22:07
sayın cömerte helal olsun. gene çok iyi bir yazıyla biz boyabatlıları aydınlatmakta.yetkililerc
e gerekli tedbirler alınarak bu binanın hayırlı bir amaç için kullanılması lazım.bina göz göre göre mezbelelik oluyor. yazıktır yazık.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *