E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Seçmen Kaydırma

Son günlerde ülke gündemine “Seçmen Kaydırma” konusu oturdu. Seçmen kayıtlarına ilişkin tartışmalar muhalefet milletvekilleri tarafından TBMM gündemine taşındı. HDP’li Ayhan Bilgen, Kars’ta bir adreste 119 seçmen kaydı bulundururken; İyi Partili Hayrettin Nuhoğlu “Tesbitlerimize göre 126 bin 294 seçmen sahte yazılmış; Fetö’nün kapatılmış yurtlarında yüzlerce adres görünmektedir” dedi. Yine; yaklaşan yerel seçimler öncesi “Sahte seçmen”, öldüğü halde sağ gözüken “Yığma Seçmen’lerle ilgili haberler eksik olmuyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Mecliste yaptığı basın toplantısında; “Ulukışla’da 24 Haziran seçimlerinden bu yana 1700 seçmen fazlalığı olmuş. Tabelada 5 bin 800 nüfus yazılı, ilçede seçmen sayısı 5 bin 900’a çıkmış.” Milletvekili ve Adalet komisyonu üyesi İYİ Parti milletvekili Ayhan Erel, “Oy vatandaşın namusudur.” Diye Erel “Seçmenlerin kaydırılması kendiliğinden olmadığına göre, bunu yapan ya seçim işleri müdürü ya da nüfus görevlisidir. Cumhuriyet Başsavcılarını göreve davet ediyorum” diye konuştu.

Evrensel günlük gazetenin 16 Ocak 2019 günü 31 Mart yerel seçimleri öncesi “Hayali Seçmen” vakaları başlıklı yazısının bir bölümünde; (“Ölümsüz Seçmenler”) YSK’nın kayıtlarına göre Ayşe Ekici adlı seçmen 165 yaşında ve Kayseri Melikgazi’deki seçmen listesinde ilk kez yer alıyor. Ekici’nin YSK listesinde nüfus kaydı, TC Kimlik numarası bulunuyor. Yine 149 yaşındaki soyadı olmayan Zülfü adında Şanlıurfa’da, 148 yaşında olan Ayşe adlı kişinin ise Aydın’da seçmen kaydı bulunuyor. YSK listesinde yaşı 100 ile 165 arasında olan 6 bin 389 seçmen bulunuyor. 100 yaş üstü seçmenin önemli bir kısmı, 120 ve üstü yaş grubundan.

CHP 26 bin nüfuslu Foça’da 4 bin “geçici seçmen’e itiraz etti. Seçmen listelerinde çoğu aksar ve eğitim için ilçeye geçici gelmiş kısa süre kalmış 4 bin 2 kişinin; hiç ikamet etmeyeceği bir yerin belediye başkanını, meclis üyelerini ve muhtarlarını belirlemesine itiraz ettiler. İlçenin kaderini belirlemede etkili olmasının Foça’da sürekli yaşayan seçmene haksızlık olacağını niteledi.

Adalarda seçim sonuçlarını değiştirebilecek oranda hayali seçmen kaydı yapıldığı. Bir daireye 20 seçmenin kaydedildiği yerler olduğu yazıldı çizildi. Metruk binalarda ve yıkılmış evlerde kayıtlı çok seçmen olduğunu söyleyen muhalefet partiler daha önceki seçimlerde yaşanan kepazeliklerin 31 Mart seçimlerinde de tekrarlanacağını düşünüyorlar. (Yüksek seçim kurulu mevcut yasayı yok sayıp mühürsüz oyları geçerli saymıştı) Nelere yaşadı bu ülke trofa patlatan kedi, çalınan sandıklar, ölüler bile kimlik çıkarıp oy kullanmalar… Bakalım bu sefer neler yaşayacak ülkemiz.

Seçimler ve sandık güvenliği her seçim sürecinde gündeme geliyor. Önceki seçimlerde çöplüklerde bulunan oy pusulaları seçimden sonra ortalara saçılırdı. Bir soru gerçek, gerçek olmayan haberler “Vay efendim hile yapıldı, hayır hile mile yok. Bu seçimde “seçmen kaydırmaları” seçmen listeleri ile oynama, seçmen silme sonuç mu şimdiden seçmenin aklı karıştı bu da “şaibeli” denilmeye başladı. Bu gelişmeler içinde yaratılan gargaşa ortamında seçimlere girilecek. Son söz “Tarihe mücadele edenler her zaman kazanamaz, kazananlar hep mücadele edenler olmuştur.”

Sevgi ile kalın.

Tarih:23 01 2019 11:24(1382) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Tümü

Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü?


Kadın hayattır


Ülkenin gençlerine bak


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:469788 DtGaNi

* ANASAYFA *