E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Seçmen Kaydırma

Son günlerde ülke gündemine “Seçmen Kaydırma” konusu oturdu. Seçmen kayıtlarına ilişkin tartışmalar muhalefet milletvekilleri tarafından TBMM gündemine taşındı. HDP’li Ayhan Bilgen, Kars’ta bir adreste 119 seçmen kaydı bulundururken; İyi Partili Hayrettin Nuhoğlu “Tesbitlerimize göre 126 bin 294 seçmen sahte yazılmış; Fetö’nün kapatılmış yurtlarında yüzlerce adres görünmektedir” dedi. Yine; yaklaşan yerel seçimler öncesi “Sahte seçmen”, öldüğü halde sağ gözüken “Yığma Seçmen’lerle ilgili haberler eksik olmuyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Mecliste yaptığı basın toplantısında; “Ulukışla’da 24 Haziran seçimlerinden bu yana 1700 seçmen fazlalığı olmuş. Tabelada 5 bin 800 nüfus yazılı, ilçede seçmen sayısı 5 bin 900’a çıkmış.” Milletvekili ve Adalet komisyonu üyesi İYİ Parti milletvekili Ayhan Erel, “Oy vatandaşın namusudur.” Diye Erel “Seçmenlerin kaydırılması kendiliğinden olmadığına göre, bunu yapan ya seçim işleri müdürü ya da nüfus görevlisidir. Cumhuriyet Başsavcılarını göreve davet ediyorum” diye konuştu.

Evrensel günlük gazetenin 16 Ocak 2019 günü 31 Mart yerel seçimleri öncesi “Hayali Seçmen” vakaları başlıklı yazısının bir bölümünde; (“Ölümsüz Seçmenler”) YSK’nın kayıtlarına göre Ayşe Ekici adlı seçmen 165 yaşında ve Kayseri Melikgazi’deki seçmen listesinde ilk kez yer alıyor. Ekici’nin YSK listesinde nüfus kaydı, TC Kimlik numarası bulunuyor. Yine 149 yaşındaki soyadı olmayan Zülfü adında Şanlıurfa’da, 148 yaşında olan Ayşe adlı kişinin ise Aydın’da seçmen kaydı bulunuyor. YSK listesinde yaşı 100 ile 165 arasında olan 6 bin 389 seçmen bulunuyor. 100 yaş üstü seçmenin önemli bir kısmı, 120 ve üstü yaş grubundan.

CHP 26 bin nüfuslu Foça’da 4 bin “geçici seçmen’e itiraz etti. Seçmen listelerinde çoğu aksar ve eğitim için ilçeye geçici gelmiş kısa süre kalmış 4 bin 2 kişinin; hiç ikamet etmeyeceği bir yerin belediye başkanını, meclis üyelerini ve muhtarlarını belirlemesine itiraz ettiler. İlçenin kaderini belirlemede etkili olmasının Foça’da sürekli yaşayan seçmene haksızlık olacağını niteledi.

Adalarda seçim sonuçlarını değiştirebilecek oranda hayali seçmen kaydı yapıldığı. Bir daireye 20 seçmenin kaydedildiği yerler olduğu yazıldı çizildi. Metruk binalarda ve yıkılmış evlerde kayıtlı çok seçmen olduğunu söyleyen muhalefet partiler daha önceki seçimlerde yaşanan kepazeliklerin 31 Mart seçimlerinde de tekrarlanacağını düşünüyorlar. (Yüksek seçim kurulu mevcut yasayı yok sayıp mühürsüz oyları geçerli saymıştı) Nelere yaşadı bu ülke trofa patlatan kedi, çalınan sandıklar, ölüler bile kimlik çıkarıp oy kullanmalar… Bakalım bu sefer neler yaşayacak ülkemiz.

Seçimler ve sandık güvenliği her seçim sürecinde gündeme geliyor. Önceki seçimlerde çöplüklerde bulunan oy pusulaları seçimden sonra ortalara saçılırdı. Bir soru gerçek, gerçek olmayan haberler “Vay efendim hile yapıldı, hayır hile mile yok. Bu seçimde “seçmen kaydırmaları” seçmen listeleri ile oynama, seçmen silme sonuç mu şimdiden seçmenin aklı karıştı bu da “şaibeli” denilmeye başladı. Bu gelişmeler içinde yaratılan gargaşa ortamında seçimlere girilecek. Son söz “Tarihe mücadele edenler her zaman kazanamaz, kazananlar hep mücadele edenler olmuştur.”

Sevgi ile kalın.

Tarih:23 01 2019 11:24(1624) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Tam İNANACAĞIM ama


Diyabet ihmale gelmez!


Şimdi de İran tehlikesi!..


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun


Tüm canlılar üzerinde sevmek belki de bu kadar güzel anlatılabilirdi


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


NUNCO'dan Yılbaşına Özel


İlim ve Samimiyet


Bugün Kış Başlıyor


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:486715 DtGaNi

* ANASAYFA *