E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Seçmen Kaydırma

Son günlerde ülke gündemine “Seçmen Kaydırma” konusu oturdu. Seçmen kayıtlarına ilişkin tartışmalar muhalefet milletvekilleri tarafından TBMM gündemine taşındı. HDP’li Ayhan Bilgen, Kars’ta bir adreste 119 seçmen kaydı bulundururken; İyi Partili Hayrettin Nuhoğlu “Tesbitlerimize göre 126 bin 294 seçmen sahte yazılmış; Fetö’nün kapatılmış yurtlarında yüzlerce adres görünmektedir” dedi. Yine; yaklaşan yerel seçimler öncesi “Sahte seçmen”, öldüğü halde sağ gözüken “Yığma Seçmen’lerle ilgili haberler eksik olmuyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Mecliste yaptığı basın toplantısında; “Ulukışla’da 24 Haziran seçimlerinden bu yana 1700 seçmen fazlalığı olmuş. Tabelada 5 bin 800 nüfus yazılı, ilçede seçmen sayısı 5 bin 900’a çıkmış.” Milletvekili ve Adalet komisyonu üyesi İYİ Parti milletvekili Ayhan Erel, “Oy vatandaşın namusudur.” Diye Erel “Seçmenlerin kaydırılması kendiliğinden olmadığına göre, bunu yapan ya seçim işleri müdürü ya da nüfus görevlisidir. Cumhuriyet Başsavcılarını göreve davet ediyorum” diye konuştu.

Evrensel günlük gazetenin 16 Ocak 2019 günü 31 Mart yerel seçimleri öncesi “Hayali Seçmen” vakaları başlıklı yazısının bir bölümünde; (“Ölümsüz Seçmenler”) YSK’nın kayıtlarına göre Ayşe Ekici adlı seçmen 165 yaşında ve Kayseri Melikgazi’deki seçmen listesinde ilk kez yer alıyor. Ekici’nin YSK listesinde nüfus kaydı, TC Kimlik numarası bulunuyor. Yine 149 yaşındaki soyadı olmayan Zülfü adında Şanlıurfa’da, 148 yaşında olan Ayşe adlı kişinin ise Aydın’da seçmen kaydı bulunuyor. YSK listesinde yaşı 100 ile 165 arasında olan 6 bin 389 seçmen bulunuyor. 100 yaş üstü seçmenin önemli bir kısmı, 120 ve üstü yaş grubundan.

CHP 26 bin nüfuslu Foça’da 4 bin “geçici seçmen’e itiraz etti. Seçmen listelerinde çoğu aksar ve eğitim için ilçeye geçici gelmiş kısa süre kalmış 4 bin 2 kişinin; hiç ikamet etmeyeceği bir yerin belediye başkanını, meclis üyelerini ve muhtarlarını belirlemesine itiraz ettiler. İlçenin kaderini belirlemede etkili olmasının Foça’da sürekli yaşayan seçmene haksızlık olacağını niteledi.

Adalarda seçim sonuçlarını değiştirebilecek oranda hayali seçmen kaydı yapıldığı. Bir daireye 20 seçmenin kaydedildiği yerler olduğu yazıldı çizildi. Metruk binalarda ve yıkılmış evlerde kayıtlı çok seçmen olduğunu söyleyen muhalefet partiler daha önceki seçimlerde yaşanan kepazeliklerin 31 Mart seçimlerinde de tekrarlanacağını düşünüyorlar. (Yüksek seçim kurulu mevcut yasayı yok sayıp mühürsüz oyları geçerli saymıştı) Nelere yaşadı bu ülke trofa patlatan kedi, çalınan sandıklar, ölüler bile kimlik çıkarıp oy kullanmalar… Bakalım bu sefer neler yaşayacak ülkemiz.

Seçimler ve sandık güvenliği her seçim sürecinde gündeme geliyor. Önceki seçimlerde çöplüklerde bulunan oy pusulaları seçimden sonra ortalara saçılırdı. Bir soru gerçek, gerçek olmayan haberler “Vay efendim hile yapıldı, hayır hile mile yok. Bu seçimde “seçmen kaydırmaları” seçmen listeleri ile oynama, seçmen silme sonuç mu şimdiden seçmenin aklı karıştı bu da “şaibeli” denilmeye başladı. Bu gelişmeler içinde yaratılan gargaşa ortamında seçimlere girilecek. Son söz “Tarihe mücadele edenler her zaman kazanamaz, kazananlar hep mücadele edenler olmuştur.”

Sevgi ile kalın.

Tarih:23 01 2019 11:24(2316) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *