E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Otobüs şoförlerinin kırmızı kitabı

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
23 Ocak 2019

Engelli bireylerin ve ailelerinin çoğunun ekonomik gücü zayıf olduğundan sahip oldukları bir özel otomobilleri bulunmamaktadır. O yüzden ekseriyeti şehir içi ulaşımda toplu ulaşım araçlarını kullanmak zorunda kalıyorlar.

Hastanedeki randevularına, işyerlerine, kamu kurumlarına, kamu alanlarına, spor, kültür ve sanat etkinliklerine toplu ulaşım araçlarıyla gitmektedirler. Hatta şehrin tarihi mekanlarını toplu ulaşım araçlarıyla gezmektedirler.

Engelli bireylerin gündelik hayatta yaşadıkları ve karşılaştıkları sorunlar olsa da her geçen gün engellilerin toplu ulaşım araçlarında seyahatleri peyderpey kolaylaştırılmaktadır.

Belediyeler filosundaki araçların yerine yeni düşük tabanlı otobüsler alıyor. Tekerlekli sandalye ve bebek arabası kullanıcıları için hem duraklarda hem de otobüslerin orta kapı önünde sahanlık/özel alan oluşturuyor. Yolcu bilgilendirme yazılımları gerçekleştiriyor. Mobil uygulamaları geliştiriyor. Duraklarını erişilebilirlik kriterlerini dikkate alarak yeniden tasarlatıyor. Konumlandırmasını ve montajını ise kaldırımlarda yaya erişimine engel olmayacak şekilde yapıyor… İhtiyaçlar ne ise ona göre donatılıyor araçlar ve mobilyalar.

Engelli rampası, rezerve edilen koltuklar, emniyet kemeri, statik yaslanma tahtası, otobüs şoförlerinin uyarılmasına yardımcı olan özel mavi buton bunlardan bir kaçı.

Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı başta olmak üzere diğer ilgili bakanlıklar ve kurumlar erişilebilirlikle alakalı hizmetlerin standartlarını uzman kişilerin katılımıyla gerçekleştirdikleri çalıştaylar yaparak ayrı ayrı belirliyor.

Yerel Yönetimler ulaşım araçlarıyla seyahat edenleri gruplarına göre kayıt altına alıyor. Verilerden yola çıkarak raporlar hazırlatıyor. Yolcu memnuniyeti ölçüyor. Elde edilen tüm sonuçlar tek tek değerlendiriliyor. Hizmet politikalarını bu veriler ve raporlar ışığında yeniden gözden geçiriyor.

Herhangi bir engeli olmayan yolcularla bir tür engeli olan yolcular arasında ulaşım hizmetlerindeki farklılıklar giderilmeye çalışılıyor.

Toplu ulaşım araçlarının marka ve modellerdeki teknolojik üstünlükler, şehiriçi ulaşımı rahatlatan sıcak soğuk ısıtmalı cihazlar, gerçek zamana dayalı araç ve saat bilgisini veren djital sistemler, güvenli, dakik ve konforlu seyahatler tüm vatandaşları cezbediyor.

İnsanlarımız önceki yıllara göre günümüzde daha rahat ve hızlı ulaşım için toplu ulaşım araçlarını isteyerek tercih edebiliyor.

Maalesef sahada zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Otobüs yoğun trafikte kazaya karışabiliyor. Seferlerde aksamalar olabiliyor. Gün içinde otobüslerin belirli saatlerde dolu olmasından dolayı durakta bekleyen yolcuların sayısında artma meydana gelebiliyor. Hele hele tekerlekli sandalye kullanıcısı yolcular araçlara bu saatlerde çoğu kere binemediği de denetimlerde görülebiliyor.

Bu olumsuzluklar vuku bulduğunda yolcuların şoförlerle, otobüs şoförlerinin de yolcularla iletişim kurmada sorunlar yaşadığı ise bir realite.

Yolcu haklarının, engelli olsun ya da olmasın, müşteriler tarafından nasıl kullanılacağına ve otobüs şoförlerinin yolculara hangi esas ve usullere göre hizmet edeceğine yahut nasıl davranması gerektiğine dair görev tanımlarının yanı sıra hazırlanmış bilgi dokümanlarının ya hiç olmadıkları ya da eksiklikler olduğu düşünülmektedir.

Toplu ulaşım hizmeti veren bazı kurumlar yukarıda bahsettiğimiz konularla ilgili talimatnameler hazırlamış olsalar da uygulayıcısı olan şoför personel ve yolcuların kahır ekseriyetinin dikkate almadıkları sahalarda görülmektedir.

Bugün, Yerel Yönetimlerin bazıları üstün teknolojiyle donatılmış otobüslerle vatandaşlara toplu ulaşım hizmeti vermektedir. Ancak yolcu haklarının neler olduğu ve şoför personelin yolculara söylem ve eylem olarak vazife başındayken nasıl davranması gerektiğiyle alakalı kurum içi eğitime de şiddetle ihtiyaç duyulduğu gözardı edilmemelidir.

Yolcu şikayetlerini minimize etmek, müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye taşımak için üst yöneticiler sorumlu oldukları kurumlarda eğitimleri bir program dahilinde sürekli kılmalıdır. İlave olarak da ülkemizde belediye otobüs şoförlerinin Londra’da olduğu gibi bir “Big Red Book/Büyük Kırmızı Kitap”ı olmalıdır.

Tarih:24 01 2019 14:01(956) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü?


Kadın hayattır


Ülkenin gençlerine bak


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:469768 DtGaNi

* ANASAYFA *