E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sıladan Mektup Var- 14

Efendim CHP döneminde Kuran yasaklanmış
Birileri öyle diyor
Ben bu konu hakkında ilçemizden birkaç belge göstereceğim
Gerçekten Kuran yasaklanmış mı yoksa koca bir yalan mı?

Büyük Camii (Bayezid-i Veli Camii)

Büyük Camii’nin gerçek hali resimde göründüğü gibidir. Caminin önkısmına doğru baktığımızda duvarda çatlaklar görürüz. Bu çatlakların nedeni 26 Kasım 1943 yılında ilçemizde yaşanan deprek felaketinden ötürüdür. Yani cami deprem nedeniyle göçmüş dönemin kaymakamı Enver Kuray tarafından da onarılmıştır. Enver Kuray CHP’li olduğu gibi yakın bir zamanda tahliye olan sol görüşlü Sarp Kuray’ın da babasıdır.

İsmail Hakkı Dağlı

1885 Boyabat Ilıca Köyü doğumludur. Avukat Hüseyin Çelik’in akrabası olur. İcazetlidir. İstiklal harbine onay veren Boyabat Müftüsü Ahmet Şükrü Efendinin vefatı ile boşalan göreve 20 Mayıs 1922 yılında tayin olmuştur. Sayın Dağlı 8 Eylül 1952 yılına kadar bu görevde kalmıştır. Cumhuriyet döneminin ilk müftüsüdür.

İsmail Zühtü Aykonu

1896 yılı Boyabat doğumludur Hafızlığını Alaaddin Camii İmam-Hatibi olan Hafız Emin Efendi’den yaptı. Daha sonra İstanbul Fatih Medresesi’ne devam etti. Mısır’a giderek Ezher Üniversitesi’nde iki yıl okudu. Mısır’dan döndükten sonra Sinop’ta Alaaddin Camii İmam-Hatipliği görevine başladı. 24.03 1940 yılında Sinop İl Müftülüğüne atandı. Bu görevde iken, 15.03.1962 tarihinde vefat etti. İlçemiz eşraflarından Maden Mühendisi Erdal Ertekin’in akrabası olur.

Gelelim sadede

İlçemiz hakkında yedi kitap çalışması yaptım. Tamamı 1800 sahifeden ibaret olup baskıya hazır vaziyette bekletiyorum. Bu çalışmalardan biri ilçemizin toprağında yeşeren Din adamları-Alimler ve Türbelerdir. Kitap içerisindeki üç vesikayı sizlere aktardım. Aslında bu vesikaları bugünden teşhir etmek istemezdim ama bazı yalanları çürütmek içinde mecbur kaldım.

Şimdi soruyorum sizlere

CHP dinsiz olsaydı depremle yıkılan bir camii onarırmıydı yoksa fırsatı değerlendirip camiinin molozunu kürür atarmıy dı?

Müftü İsmail Hakkı Bey’in biyoğrafisini okudunuz. Ne zaman müftü olmuş efendim?

Ya İsmail Zühtü Bey, CHP döneminde Mısır’da Ezher Üniversitesinde eğitim görüyor.

Bakın belge o kadar çok ki çalışmalarımı bugünden sergilemek istemediğim için veremiyorum Ayrıca bu konuyu ilçemizin iki değerli hocası Merhum Haşim Özdemir ve Merhum Sudi Sözcü hocamıza sordum. Zira ikiside Cumhuriyetin ilk yıllarında doğmuş kişiler.. İkisinden de aynı cevabı aldım. Kendileri bu tür şeylerle karşılaşmamış ama başkalarından duymuş . Hangi cami imam olmadığı için kapanmış hiç duydunuz mu?

Birgün bu konuyu tartışırken konuşmalarımıza kulak kabartmış olan bir şahıs bu olaya maruz kalanlardan biride benim dedi. Sesin sahibine dönerek yaşınız kaç diye sorduğumda 60 dedi. Yaş konusunu bu cevabı alacağım için sormuştum zaten. Yani 1950’den sonra doğmuş bir şahıs. El insaf bu kadarda iftira olmaz be…1950’den itibaren bu ülkeyi sağ hükümetler yönetmedi mi?

NOT: 1924 yılında çıkan Tevhid -i Tedrisat (Eğitim-Öğretimin Birleştirilmesi) Kanunu'yla medreselerin kapatılması kararlaştırıldı. Din eğitiminin gereğine inanan Atatürk, toplumun din adamı ihtiyacını karşılayabilmek için 29 tane imam-hatip okulunun açılmasına karar verdi.

Değerli Boyabatlılar

CHP dine bu şekil bir hizmet edecek diğer taraftan Kuran okumayı yasaklayacak, güldürmeyin insanı… Evet CHP Kuran hakkında bazı tetbirler almıştır. Nedenide Kuran-i Kerim’i emin ellere teslim etmek içindir.(Osmanlı din hocalarını askerden ve vergiden muaf tutuyordu. Bu nedenlede etrafta sahte hocalar kaynıyordu.)

Birde şu hadiselere bir göz atalım

Kuşadalı İbrahim Efendi’in hayatını anlatan bir kitap bulun okuyun. Kendisi Halvettir. Birgün dergahı yanar. Hemen talebeleri ve mahalleli yeni bir dergah yapmaya koyulur. Bu kişilere .‘’Şimdiki dergahlar kerhane ile meyhaneye döndü’’ diyerek dergah yapımını engeller.

Hacı Bayram Veli Hz de buna benzer bir olay yaşamadımı? Birgün yüzlerce müridini Allah’a teslimiyet sınavına sokar. Biri bayan diğeri erkek olmak üzere sadece iki kişi bu imtihandan başarılı bir şekilde çıkar. Diğerleri ise imtihan alanını çoktan terketmişti bile..

Kimileri ayranı höpürterek kimileride köpürterek içermiş. Aydınlatmak bizden karar sizden. Sonraki yazımızda buluşmak üzere hoş kalın esen kalın…

SAYGILAR

Hüseyin Cömert

Tarih:24 01 2019 20:22(2824) Facebook'ta Paylaş

6. Yorum: yenimaleli necatı 27 01 2019 18:50
sayın cömerte helal olsun beyler.7 kitap dile kolay. 1 kitabın bir sayfasını yazabilecek kaç kişi var etrafta.biz boyabatlıları uyanmamız aydınlanmamız için devamlı çalışıp cabalamakta. helal olsun.

5. Yorum: 11 köy 26 01 2019 12:40
müslümanım toplumları malisef din tüccarları tarafından sürekli sömürülüyor müslümanlar başta avrupa ülkeleri amerika kanada gibi hıristiyan ülkere denizlerde boğulma pahasına gidebilenler gidiyor ama hiç bir hıristiyan ülkesinden müslüman ülkelere kamyon kasasında denizlerde boğularak giden yok.

4. Yorum: datcalı 26 01 2019 11:11
milat kardes bardakcının yazısını neden eksik aktarıyorsun?o donemde musevi hristiyan hatta alevilere de yapılan kısıtlamalar var ve donem 2. dunya savası donemi!!!sapla samanı karıstırmaya gerek yok!!!! dinden gecinen akepe iktidarı 16 senede milleti kuru sogan ve patatese muhtac etti.sen neyin pesindesin hala???

3. Yorum: milat'a diyorum ki 25 01 2019 16:43
vahdettin’in islam dinine ihanetleri
vahdettin’in sattığı kiraya verdiği camiler ve mezarlıklar sinan meydan
okumanı tavsiye ederim

2. Yorum: milat 25 01 2019 15:24
murat bardakcı nın 12.11.2018 tarihinde "tek parti zamanında yasak olan sadece arapça ezan değildi; hem müslümanlar, hem de diğer dinlerin mensupları çok sıkı takip altındaydı" yazısına bakın orada chp nin kuran okuyan öğretenlere nasıl istiklal mahkemelerinde zulüm edildiğini göreceksiniz. minareler den tanrı uludur dedirten kimdi."bu prensipler, gökten indiği sanılan kitapların dogmaları ile asla bir tutmamalıdır. biz,ilhamlarımızı,gökten ve gayipten değil doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz diyen kimdi. çankaya da kafayı bulup "ne mucize ne efsun. ne örümcek ne yosun.çankaya yeter bize.kabe arabın olsun" diyen kemalettin kamu kimin vekiliydi.behçet kemal çağlar yazdığı türkün ametüsünü bir okuyun sayın cömert kimin zihniyeti bunu yazan.1948 e kadar hacca gitmek bile yasaktı siz gidin başkalarını kandırın

1. Yorum: karaçaylı 24 01 2019 21:51
huseyin bey bazi eksik akillilar chp olduğum icin siz namaz kiliyormusunuz diye sormuştu.ben daha fazla yazmayacağım


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *