E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Toplu taşıma hizmetlerinde iletişim

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
29 Ocak 2019

Toplu taşıma hizmeti veren kurumların Halkla İlişkiler ya da Müşteri Hizmetleri gibi isimler altında oluşturdukları iletişim birimleri var.

Adını andığımız birimlerde çalışan Çağrı Merkezi operatörleri yahut Müşteri Temsilcileri vatandaşlardan gelen her türlü bilgiyi standart formlar üzerinden kayıt altına alıyor, etiketliyor, gruplara ayırıyor. Akabinde de değerlendirilmek ve geri bildirimde bulunmak üzere konu ile ilgili yükümlülüğü olan dairelere gönderiyor.

Bu kurumların bir de ulaşım birimlerinde adı otobüs şoförü olarak istihdam edilmiş çalışanları bulunuyor. Her ne kadar hatlar üzerinde kendilerine teslim edilmiş otobüsleri kullansalar da şoförler, aslında kurumların dışardaki müşteri temsilcileridir.

Otobüs şoförleri gün içerisinde vatandaşlarla en çok iletişim halinde olan çalışanlardır.

Toplu taşıma hizmeti sunan kurumlar, ister kamu kurumu olsun, isterse özel bir şirket, bünyesinde çalıştırdıkları otobüs şoförlerine daha çok değer vermeli ve yatırımlarını çalışanları üzerinde yoğunlaştırmalıdırlar.

Yolcular, kurumları durakları, otobüsleri ve şoförleriyle birlikte bir bütün olarak ele alıyor, tanıyor ve değerlendiriyor. Birinin iyi olması diğerlerine etki ediyor.

Duraklar ve otobüsler kullanım ömrü, yeni doğan ihtiyaçlar ve teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurularak zaman zaman yenileriyle değiştirilebiliyor.

Şoförlerin değişimi ise ancak aldıkları kurumiçi ve kurumdışı eğitimlerle mümkün olabilmektedir.

Bir işyerinde sürekli değişim ve yenilenme, araçları da, çalışanları da kurumları da uzun yıllar ayakta tutar. Koca bir çınar yapar.

Yaşadığımız asırda sayıları az olsa da kökü mazide olup atiye doğru tarihteki yolculuğunu ürünlerinden ve hizmet kalitesinden ödün vermeden sürdüren nice kurumlar vardır.

Son yıllarda kurumların çoğu eğitimi önemsemekte ve çalıştırdığı insanlara yatırım yapmaktadır. Çalışma ortamlarını iyileştirmekte, personeli moralize ve motive eden organizasyonlar tertip etmekte, kurum içinde ve dışında eğitim programları düzenlemektedir.

Evde ve işyerinde mutlu bir yaşamın temelini şu dört sözcük oluşturmaktadır: Birincisi inanç, ikincisi güven, üçüncüsü umut, dördüncüsü de sevgidir.

Sevgi ve güven önce evde, sonra işyerinde başlar; ya da başlamalıdır. Sevginin ve güvenin olmadığı yerde iletişim de başarı da olmaz.

Çalışanlara yönelik hazırlanan kurumiçi ve dışı eğitimlerde öfke kontrolü, stres yönetimi, güvenli yolculuk ve iletişim becerileri konuları üzerinde durulduğu gözlemlenmektedir.

Öfke, stres, güven ve iletişim bozukluğu gibi olumsuz davranışların arkasında sevgisizlik ve aynı dili konuşamamazlık yatmaktadır.

Patronundan işçisine varıncaya kadar tüm çalışanlar aile içinde olduğu kadar olmasa da, o seviyeye yakın düzeyde önce mesai arkadaşlarını sevmelidir, sonra da yolcuları yani müşterileri.

Herkes birbirine anlatabildiği kadarıyla sevgiyi ifade edebilir, ancak aynı sevgi dilini kullanamaz.

Amir şoför, şoför yolcu ilişkilerindeki iletişimde etkili olunmak, çalışanlara beceri kazandırılmak isteniyorsa, önce aynı sevgi dilini keşfetmek ve öğrenmek gerekiyor.

Aksi halde “Sen beni anlamıyorsun!” tepkisi doğar.

Tarih:29 01 2019 10:55(1875) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Satılık Otomobil 57 DT 858


İsmail Efe’nin Sinop tarihi


Tevazu


Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri


Oy Verdik Tatlı Dile…


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


İletişim Yoluyla Dolandırıcılık


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


1-7 Nisan Kanser Haftası


Muhalefet adayları seçimi kazanırlarsa günlerini görür!


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


Yengeç Sepeti Sendromu


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Nisan ayı ziyaretci sayısı:705309 DtGaNi

* ANASAYFA *