E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsun

Her seçimden önce olduğu gibi bu yerel seçim öncesi de bir terane tutturdular gidiyor. CHP HDP ile ortak hareket ediyormuş. HDP eşittir PKK imiş.

Ülkeyi 17 yıldır, İstanbul ve Ankara’yı 25 yıldır yönetenlerin tekrar seçilebilmesi için suçlu olarak başkasını göstermesini anlarım ama körü körüne bu durumu görmemezlikten gelenleri anlamıyorum.

Habur sınır kapısına seyyar mahkeme kurup bunlar suçsuzmuş diyenleri, şehrin içinde hendekler kazılırken görmeyenleri ve bunların her söylediğini doğru mu, yanlış mı diye hiç düşünmeden alkışlayanları anlamıyorum.

Mecliste çıkarılmak istenen yasalarda kim kimle hareket etmiş bir göz atalım.

Mağdur olan bir grup ihlas zadenin umudu AKP ile MHP’nin hayır oyları ile söndü. İhlas Finansa para yatırıp geri alamayan vatandaşlarımızın 14 yıllık mağduriyetlerinin giderilmesi için verilen yasa teklifi AKP+MHP oyları ile ret edilmiş. Tabi ki bu ilk değil. Son olacağını da zannetmiyorum.

Çok önemli gider kaynaklarımızdan olan elektrik. CHP’nin meclise sunduğu kaçak elektriğin parası dürüst vatandaştan alınmasın önerisi AKP’nin oyları ile ret edilmiş.

Çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV ve KDV alınmasın önerisi AKP’nin oyları ile ret edilmiş. Bugün ki duruma nasıl geldiğimizin bir örneği. Belediyeler günü kurtarmak için patates, domates satmaya başladı.

Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının ele alınması için verilen yasa önergesine de hayır diyen yine AKP. Asgari ücretle çalışanlardan gelir vergisi alınmasın önergesine hayır diyen yine AKP.

Milli Eğitim Bakanlığı, danıştayın andımız ile ilgili kararı uygulamadığı için iyi parti tarafından istenen meclis araştırması AKP, MHP ve HDP oyları ile ret ediliyor. TÜRKÜM, doğruyum, çalışkanım demeyi yasaklarken kimler kim ile ortak hareket ediyor?

Doğrular her zaman her yerde aynıdır. Aynı olmalıdır. Kişiye göre, zamana göre değişmez, değişmemeli. Değişir, değişebilir yalanına inananlara afiyet olsun.

Buna benzer birçok yasanın hangi partinin, daha doğrusu hangi partilerin oyları ile ret edildiğini basından kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir arkadaşım sosyal medya hesabından şöyle bir yazı paylaşmış. “Hangi partiye oy vereceğini hıyar fiyatlarına göre belirleyenden bir cacık olmaz demiş” Kime oy vereceğini düşünen seçmenden değil, satacak bir şeyi kalmadığı için hıyar satmaya başlayan partilerden, belediyelerinden bir cacık olmaz desen daha doğru olurdu.

Her seçimden önce halkı kandırmak için ardı arkası gelmeyen yalanlar söyleyenlerden bir cacık olmaz deseler daha doğru olmaz mı?

İstanbul Halk Ekmek fabrikası bu iktidar zamanında kurulmuş. Yani 1994 den sonra. Benim okuduğum kaynaklarda 1978 de üretime başladığı yazıyor. Tabi ki bu iktidar da bir şeyler yapmıştır. Çünkü yapmak için, daha iyisini yapacağım diyerek seçiliyorlar.

Hatta İstanbul Büyükşehir belediyesi 1989 yılında 1-2 yaşındaki çocuklar için şişe süt veriyordu. Bu sütü alan, o tarihten beri halk ekmek yiyen babalardan biriyim.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesini, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi bu iktidar tarafından kurulduğu söyleniyor. Buna benzer yalan çok. Bu yalanları yiyenlere afiyet olsun. Biz yemiyoruz. Yarın bu yalanları alkışlayarak yedikleri için pişman olacaklar bugün iyi düşünün. Yarın boğazınızda kalmasın.

İstanbul Kartal da çöken bir binada yirmiden fazla vatandaşımız vefat etti. Allah rahmet eylesin. Geride kalan yakınlarına sabırlar diliyorum.

Yetkililer bu olaydan çıkaracağımız çok dersler var demişler. Halk olarak bizimde çıkaracağımız çok ders var. İlk ders olarak bu bina gibi binaların kaçak yapılmasına göz yuman zihniyete hayır demek olmalı.

İmar barışı adı altında yıkılan bu binalar gibi binalara ve kaç binaya imar ve iskân izini verildi acaba? Her şey para için yapılmış olabilir. Para için de seçim içinde yapılmamalı.

Bir aday seçimi kaybetme korkusu ile rakibine hakaret etmemeli. İftira atmamalı. Hele, hele şu partilere oy veren teröristtir dememelidir. Eğer gerçekten mecliste olan bir partiye terörist diyorsanız yetkililere gereğini yapmak düşer. Niye yapmıyor sunuz?

Ey seçmen görevini yapamayan görevlileri de görevine son vermek için sen gereğini yap. Oyunu ona göre kullan. Sorunların çözümlenmesinde senin vereceğin bir oyun önemi çok büyük olacağını unutma.

Bir sorunu çözmek için önce soruna doğru tesis koymak gerekir. Doğru planlama yapmak gerekir. Doğru planlama yapılsaydı bugün çiftçimiz perişan halde olur muydu? Sen soğanı taneyle almak zorunda kalır mıydın?

Dün çiftçiye al ananı da git diyenler, bugün de terörist diyebiliyor. İki büyük şehrimizde tanzim satış yerleri açıyorlar. Artan fiyatları düşüreceklermiş.

Fiyatları düşürmek amacıyla belediyeler tanzim satış yerleri kurmaya başladılar ama bir planlamaları var mı? Planlama yapılmadan seçim kaygısı ile alelacele yapıldığı için faydalı olabileceklerine inanmıyorum. Hatta kaygılıyım. Bazı köprülerde olduğu gibi tanzim satışların giderleri bizim ödediğimiz vergilerden ödenebilir.

Tanzim satış olmayan bir yerde yaşayan, ya da o sırada bekleyip domates, patlıcan, soğan alamayan biriysem benim vergimden bu tanzim satışlara para aktarılmasını içime sindiremem. Sindirebilenler, seçim yalanlarına inananlar, yalanları yemeye devam edin.

Üretimden kopan bir ülkede tanzim satış kursan ne olur? Üreten köylüyü, çiftçiyi kazanmayınca neye yarar?

Yerel seçimler yaklaştıkça, sanki muhalefetteymiş gibi konuşan iktidar partisi adaylarına, yahu iktidar sen değil misin diyecekleri yerde yalanları alkışlayıp yiyenlere afiyet olsun demekten başka diyeceğimiz bir şey yok.

Sana oy vermeyeceğim diyen çiftçiyi, halciyi terörist ilan etmekle, serbest ekonomide fiyatları düşürmek için belediyelerin tanzim satış yerleri açmakla sorunlar çözümlenemez.

Tarım bir ülkenin can damarıdır. O da planlama ile olur. Bir çiftçi üreteceğini, ürettiği ürünün kaça mal olacağını, kaça satacağını bilmesi gerekir. Planlama da iktidarların görevidir. İlk görevlerinden biri de bu planlamaları yapacak eleman yetiştirmesi gerekir. Bu da iyi bir eğitim sistemi ile olur. O da bizde yok.

Kısaca, samandan gıdaya ithal eden bir iktidara değil, her konuda iyi planlama yapabilen bir iktidara ihtiyacımız var.

Mustafa Gürleyen (13.02.2019)

Tarih:13 02 2019 15:07(2077) Facebook'ta Paylaş

9. Yorum: 11 köy 14 02 2019 12:06
hdp eşittir pkk ve hdp nın kapatılması gerekirken hazineden milyonlar i ödediler. bu parti beledilerde sabıkalı ama kime anlatıyorsun.

8. Yorum: sinirli 14 02 2019 11:24
bidüşün rumuzuyla yorum yapan 6 nolu yorumcu "alem adamsın sayın comert allah görme duyma yetenegi vermiş canlılara" demiş, okuyunca gülmekten altıma kaçırdım, müslüman kardeş yazıyı mustafa gürleyen yazmış, allah sana görme yeteneği vermiş ama görememişsin, yazının cömertle ne ilgisi var, esas sen alem adamsın, güldürdün beni

7. Yorum: milat 14 02 2019 11:16
4. yorumcu pkk yı darmadağın eden , her gün tepelerine binip bitirme noktasına getiren sadece pkk değil,deaş, fetöcü hainlerde dahil inlerine giren adamın adıdır rte ve bahçeli ortaklığı.pkk için yürüyenlere adım attırmam diyen,hdp lileri cezaevine tıkan süleyman soylu dur pkk nın korkulu rüyası.nedim şenerin bir sözü var: "fetö devlete sızmadı zaten her şey ellerinde idi. erdoğan fetöye sızdı ve onları devirdi". peki kılıçdaroğlu ne yaptı fetöcüler için adalet yürüyüşü, fötöcü gazetecilere sahip çıktı. hendek kazan arkadaşlar diyen kimdi. izmirden gösterdiği aday kayyum atanan hdp li belediyelere destek verdiğini görmezmisiniz. 4 yorumcu olur senin dediğin gibi yapalım ortaokul ve 65 yaş üstüne oy kullandırmyalım hatta isterseniz oy kullanırken soralım eğer ak parti mhp ye oy vereceklerse oy kullandırmayalım ne dersiniz ancak seçimi kazanırsınız.yada tek parti dönemi gibi açık oylama gizli tasnif

6. Yorum: birdüşün 14 02 2019 08:31
hdp pkk mı kim demiş buna kim inanır alem adamsın sayın comert allah görme duyma yetenegi vermiş canlılara gördüklerimiz size göre hayal olabalir ama yalan müslüman a yakışmaz

5. Yorum: 11 köy 14 02 2019 07:15
hdp eşittir pkk diyor ama bir imzayla kapatabileceği hdp yi kapatmıyor neden çünkü rakiplerini hdp yle işbirliği yapmakla suçlayacak andımız oylamasında kim kimle beraber ortaya çıktı.dometes kuyrukları morallerini bozdu. üike göçmen çöplügü oldu.

4. Yorum: illet 13 02 2019 20:25
bak milat efendi,o süreci devletin siyaseti olarak itiraf etmişsin. söyle bakalım o zaman bu siyaset uğruna kaç şehit verdik kaç güvenlik görevlimiz gazi oldu. benim gibi düşünen bir sürü insan var.sen bu yazdıkların ile anca makarnacı çomarları kandırırsın tıpkı sahibin gibi.maho ağada köyünü sattıktan sonra domates biber patlıcan işine girmişti ve onu da beceremişti.sen kesin maaşlı çalışıyorsun yazdığın yorumlardan para alıyorsun. ülkemizde ortaokul mezunu ve 65 yaş üstüne oy kullandırtma bak gör kaçıncı partisin. artık yalana,dolaba,devlet malını çar çur edene yakınlarına beytül malı peş keş çekene oy yok.bu millet de bir kere elini vicdanına koysun ona göre oy versin. kul hakkına kimse girmesin,ben hakkımı helal etmiyorum benim hakkımı gasp edene.

3. Yorum: aslan 13 02 2019 18:54
milat yine "ucretli" akyalan haberleri yayinlamaya basladi? ulkemizde nerdeyse senede iki kez yapilan seçim dönemleri bu vatandasin isine yariyor. tanzimden sen de yararlaniyor musun miladi akadam?

2. Yorum: tanzim yalani 13 02 2019 18:49
yazar bazi püf noktalarina parmak basmis, tebrikler... büyük sehirlerin belli noktalarinda kurulan uyduruk pazarlara her kosedeki vatandasimiz ulasamayacak olsa da belediyeye bu kisinin verdigi vergiden tanzimden yararlanamayacak.

1. Yorum: milat 13 02 2019 15:39
çözüm süreci bir devlet politikası idi. denildiki silahları bırakın bu iş bitsin devlet son bir şans verdi ama onlar sandıki devlet aciz şımardılar ve en sonunda demir yumruğu başlarına yediler.devlet o zamnlar da kendi silahı yoktu,derme çatma kulübe gibi karakollar,aslı görevi devleti koruumak olanlar su ülkede darbeden başka bir şey yapmamış uğur mumcu devletin pkk ile ilişkisini ortaya çıkrdığı için süikaste kurban gitmişti tıpkı fetöcülerin hendekler kazılırken yaptıkları ihanet gibi.devlet bu süreçte güclendi kalekollarını,silahlarını
ve en önemlisi bölge halkının desteğini aldı ve pkk nın inlerine girdi darmadağın etti.yurt içinde bittiler,zeytin dalı harekatı ile ve yeni opersyon ile tepelerine binildi. chp ne yaptı hainlikleri ortaya çıkınca fetö ile kol kola girdi,tanrıkulu ilgezdi gibiler pkk cenazelerine koştular.izmir adayı soyer hdp ye destek vermedimi sayın yazar


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim


Yağmur Tekstil İşçi


Acı Reçete


Çocuklar ve hayvanlar


Sinop Basınını Rahatsız Eden Olay


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1442


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Kasım ayı ziyaretci sayısı:1381046 DtGaNi
* ANASAYFA *