E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var

Ortaokul ve lise de kullandığım, kitaplığımın bir köşesinde duran, Türk Dil Kurumu’nun 1969 yılında beşinci baskısını yaptığı sözlüğün önsözü şöyle başlıyor. “Bir ulusun hayatında görülen değişme ve gelişmeler o ulusun dilini de etkiler. Yeni kavramların doğması sonucu ortaya yeni sözcükler çıkar, …..” devam eden ve uzun açıklaması olan bu sözlükte, BEKA arabça bir kelime olduğunu, KALIM anlamına geldiğini yazıyor.

Aynı sözlük, KALIM; yok olmayıp var olarak kalma hali diye açıklıyor. Bu açıklamayı niye mi yaptım.

Yerel seçimlere çok az bir zaman kaldı. Sanki genel seçim yapıyormuşuz gibi siyasi liderler meydanlarda avazları çıktığı kadar bağırıyorlar. Biri diyor beka sorunu var, diğeri diyor bu seçimin beka sorunuyla ne ilgisi var. Evet. Bu yerel seçimin kalma, ya da yok olmayla ne ilgisi var bir seçmen olarak anlamış değilim.

Diyelim ki iktidar partisinden olan ilçemizin belediye başkanı kaybetti de muhalefet partinin adayı kazandı. İlçemiz yok mu olacak?

Bence bu ülkede bir sorun var ama beka sorunu değil, eğitim sorunu var. Bana kaç kişi söyleyebilir bu iktidar döneminde eğitim sistemimizin iyi yerlere geldiğini. Üniversiteyi bitiren gençlerimizin yarınlara güvenle baktığını.

Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra askeriyenin masraflarını kısarak milli eğitime daha çok önem vermiştir. Bu dönemde yapılanda halkın % 90 ı okur yazar olmadığı için yapılan büyük bir adımdır.

Bu ülkenin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ekonomide, sağlıkta, sanatta, sporda nerede bir problem varsa onun temelinde eğitim yatmaktadır demiştir.

Daha önceki yazılarımda da yazdım. Harf devrimi bir gecede olan bir şey değildir. 1926 yılında yapılan Türkoloji kongresinde bu konu tartışılmıştır. Bazılarının dediği gibi bir gecede dedelerimizin mezar taşını okuyamaz duruma gelinmemiştir. Sokakta ki insanların bilmediği, okumuşlarında tam olarak yazıp konuşamadığı bir dilden vazgeçilmiştir.

Bu ülkenin en büyük sorunu eğitim sorunudur. Bu ülkenin geleceği için, bu ülkenin gençlerine iki Mustafa’yı iyi öğretmek gerekir. Bir Muhammed MUSTAFA, iki MUSTAFA Kemal Atatürk.

Gençlerimize, nurculuk, süleymancılık, menzil, ismailağa, ve buna benzer cemaatlerin din olmadığını, dinimizin İslam, Kitabımızın Kuran, dini liderimizin de Muhammed Mustafa, siyasi liderimizin de Mustafa Kemal Atatürk olduğunu çok iyi öğretmeliyiz.

Milli Eğitimin, Diyanet İşleri Başkanlığının yapması gerekenleri merdiven altlarında, kendi sistemleri doğrultusunda cemaatler yapıyor. Yarın fetö terör örgütünün yaptıklarını yapmayacağı nereden belli. Ayrıca peygamberimizin bir cemaati var mıydı?

Dini liderimizi ve kitabımız Kur’an’ı iyi bilen, anlamını anlayan biri kesinlikle yalan konuşmaz. Bir seçim kazanma uğruna bile olsa. Çünkü seçim kazanmak için her yolun mubah olmadığını bilir.

Seçim uğruna bile olsa 1998 de açılan Adıyaman Havaalanını, 1987 yılında açılan Adnan Menderes havaalanını, 1975 yılında açılan Muş Üniversitesini, 1992 yılında açılan Isparta Süleyman Demirel ve Zonguldak Karaelmas Üniversitelerini 2001 yılında kurulan AKP yöneticileri biz yaptık demeli mi? Seçim uğruna birileri dense bile eğitimli, neyin ne zaman açıldığını bilen seçmen olmalı. Bir seçmen her söyleneni doğru mu yanlış mı bilse bu kadar alkışlar mı?

Eğitim şart diyoruz. Eğitim başta olmak üzere birçok konuda Türkiye Cumhuriyeti’nin 1920 yıllarında başlattığı programlara geri dönülmelidir. 1940 yılında açılıp, 1954 yılında kapatılan Eğitim Enstitüleri gibi önemli öğretmen okulları yanlış politikalar nedeniyle yok edilmiştir. Eğitim sisteminin temel taşları da öğretmenlerdir. Öğretmenler iyi yetiştirilmeli ve öğretmenlere önem verilmelidir. Fikri hür, vicdanı hür nesiller iyi ve programlı eğitim sistemi ile yetişir.

Eğitim sistemimiz her geçen günde kötüye gitmektedir. Eğitimsiz bir toplumun geleceğinin iyi olmayacağı herkes tarafından bilinmektedir.

Eğitim düzeyinin düşmesi yarasa, yarasa bu iktidara yarayabilir. Kitap okuma oranı vet ahsil düzeyi yükseldikçe AKP nin oylarının düştüğü görünmektedir. Bunu kendileri de söylüyorlar. Bu ülkenin her konuda ilerleyebilmesi için eğitim koşullarının düzeltilmesi gerekir.

Eğitim düzeyi yüksek olan bir toplum, dedelerinin kanı ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin TC sini resmi kurumların başından kaldıranlara destek olmaz. Milliyetçilik taslayanların beka sorunu var yalanına inanmazlar.

Devletin her zaman beka sorunu olabilir. Onun içinde gereken tedbirler yetkililer tarafından alınır. Alınmalıdır. Fakat yerel seçim ile beka sorunun ne ilgisi var anlamış değilim. Bence hiçbir ilgisi yoktur. Adı üstünde yapılan yerel seçim. İktidar yine aynı iktidar. Eğer beka sorunu varsa ortak akılla çözülür.

31 Mart yerel seçimlerinde aday olan, kapsam alanı dışında kalmayan, tüm siyasi görüşteki muhtar azalarından belediye başkanlarına kadar hepsine başarılar diliyorum. Ülkemiz için, bulundukları yerin halkı için, kendileri için hayırlı olacak adayların kazanması dileği ile…

Yazıma son verirken aleykümselam. AKP tarafından evime bir paket bırakmışlar. Partili Cumhurbaşkanının selamın getirdik demişler. Paketin içinden 200 gram da çay var. Bu çayı gönül rahatlığı ile içemeyeceğimi de bilmenizi istedim. Çünkü memur maaşı ile okutup mühendis yaptığım oğlum işsiz. Şimdi de emekli maaşımla bakmak zorundayım.

Benim gibi yaşayan bu halkın çoğuna çay değil, istediği zaman çay ve yanına da bir şeyler alabileceği emekli maaşı lazım. İşsizlere iş lazım…

Mustafa Gürleyen (25.03.2019)

Tarih:25 03 2019 19:23(3090) Facebook'ta Paylaş

6. Yorum: milat 26 03 2019 11:50
3 yorumcu arkadaşım doğrusunu sen yaz bilelim nerede desteksiz atmışım saygılar

5. Yorum: karaçaylı 26 03 2019 11:49
millat gereke cevabı 4 nolu yorumcu vermiş anlarsan. ben daha fazla bir şey demeyecegim....

4. Yorum: şafak akça 26 03 2019 11:08
elinize sağlık
bu konuda yazdığım makalenin linki : https://mektepligazete.com/vatanin-bekasini-dogru-ye
rde-aramak/

3. Yorum: atsız 26 03 2019 10:41
milat yine desteksiz atmışsın bu kadar yüksekten uçma yoksa boyabat kulesine çarparsın mazallah kafa gözü yararsın!!!!

2. Yorum: 11 köy 26 03 2019 09:01
beka sorunu dedikleri kendi koltukları elden gitmesin başka bir kaygıları yok zaten .

1. Yorum: milat 26 03 2019 08:27
evet eğitim ve okumak şart sayın yazar. şimdi size rakamlar vericeğim: 2002 yılandı milli eğitim bütcesi 10 milyar dolardan 2018 meb bütcesi 134 milyar dolara çıktı.2002 yüksek öğretimi 2.5 milyar bugün 42 milyar dolar bütce ayrılmış.57 milyon arge yatırımı 3 milyar dolara çıkmış.43 bin derslik sayısı 65 bine çıkmış.çocuklar üst üste sınıflarda oturuyordu.2003 den butarafa kitaplar bedava dağıtıldı önceden kitap bulamazdık sayın yazar.73 üniversiteden 181 üniversiteye ulaşdık.öğrenciye 42 tl bud verilirken en düşük 470 en yüksek 1400 tl burs veriliyor. kyk larla öğrencilerin barınma çilesine son verildi.fatih projesi,akıllı tahtalar vs vs bir sürü yatırım yapılmış hala kalkmış ak parti eğitime önem vermiyor diyerek algı yapıyorsunuz,bu durum keza sağlıkta hastahane ve ilaç dada aynı ama size göre bunlar olmamış ak parti iktidara gelince milli eğitim,sağlık,ulaşım vb işlerde 2002 deki iktidarların gerisine getirdi ülkeyi dersiniz.komik oluyorsunuz sayın yazar


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Siz Aya Biz Yaya


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yalnızlık…


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Bugün Kış Başlıyor


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Mart ayı ziyaretci sayısı:296623 DtGaNi
* ANASAYFA *