E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İmanometre

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
25 Mart 2019

Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında hayatını kaybederek aramızdan ayrılmasının üzerinden 10 yıl geçti.

25 Mart 2009'da hayatını kaybeden Yazıcıoğlu, vefatının sene-i devriyesinde sevenleri tarafından rahmetle ve dualarla anılıyor.

Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye’de bir dönemin gençlik lideri, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) eski Genel Başkanı, fikir ve dâvâ adamı, yazar yayıncı merhum Burhanettin Kayhan'ı İstanbul'a her geldiğinde mutlaka ziyaret ederdi. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunurlardı.

Her ikisi de bu ülkede gençliğe liderlik etmiş, mücadeleci kişiliğe sahip idealist güzel insanlardı.

Geçtiğimiz gün arşivi karıştırırken Genel Yayın Yönetmenliğini Ömer Vehbi Hatipoğlu'nun yürüttüğü aylık haber, yorum ve aktüalite dergisi Panel gözüme ilişti. Raftaki yerinden çekip aldım. Sayfalarını karıştırmaya başladım. “Kimsenin elinde imanometre yok!” başlığın yer aldığı sayfa dikkatimi çekti.

“Örtülü Darbe” kapağıyla çıkan 15 Mart-15 Nisan 1990 yılı 15'inci sayısında merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile yapılmış bir konuşmanın yayınlandığını bir kez daha gördüm.

Dava adamı Yazıcıoğlu o zamanlar, Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Sekreter Yardımcısı idi.

Mülakat "İslamcılık ve ülkücülük" konusu üzerine gerçekleştirilmiş.

12 Eylül sonrasında yeniden toparlanmaya çalışan Ülkücü gençlikte İslâmcı düşünceye yöneliş gözlemlenmiş; bu yönelişin politik bir tavır olduğu bazı çevrelerce ileri sürülmüş.

Ülkücü gençlik ile alakalı merak uyandıran bu konu Panel dergisi yöneticileri tarafından gündeme alınmış, sorular hazırlanmış, Yazıcıoğlu ile yapılmış konuşma okurların bilgisine sunulmuş.

Yazıcıoğlu, kendisine yöneltilen “Gençlikte İslâmi düşüncenin yaygınlaşmaya başladığı gözleniyor. İslâmcı çevreler, Ülkücü gençlikteki İslâmileşme eğilimini pek samimi bulmuyor. Bunu politika olarak nitelendiriyor. Nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna şöyle cevap veriyordu:

“Bir imanometre yok elimizde. Yani öyle bir ölçek varsa onu bize de versinler. O tür tavırlar yanlıştır. Biz iyileştirmek ve güzelleştirmekten yanayız. Israrla provokasyonlara zemin hazırlanmaya çalışılıyor. Öyle bir an geliyor ki, artık Türkiye'deki diğer bütün olumsuzluklar bir kenara bırakılıp inananların birbirleriyle çatışmasını sağlayacak kıvılcımlar aramızda dolaştırılıyor. Bunların da şuurlu yapıldığına inanıyorum. Samimi olanların alet olmaması lazım.

Müsamahalı olmamız lazım. Böyle zanni hareketlerden kaçınmamız lazım. Zandan kesinlikle uzak durmamız lazım. Hucurat Suresi'ni döndürüp döndürüp okumamız ve ortada fitne için, gıybet için denilenleri içimize işleyecek tarzda sindirmemiz lazım. Ki zannın ve gıybetin Allah katında da nasıl değerlendirildiğini her Müslüman bilir.

Biz hüsnü zanla bakıyoruz. Fikri olarak bir takım tahliller yapılabilir. Bu da tırmalayarak yapılırsa o da yanlıştır. Mutlaka eleştiri güzel bir şeydir. İstişare güzeldir. Ama eleştiri ve istişareden uzak saldırı tarzında ya da itham edici tarzda, küçük düşürücü tarzda, hele hele insanların imanıyla ilgili zanni hareketlerle müsbet sonuçlar elde edilmesi mümkün değildir.”

Yazıcıoğlu 1990’lı yılların başında bugünü değerlendirmiş adeta.

Dün olduğu gibi bugün de birlik ve beraberliğimizi bozmaya, aramıza fitne ve fesat sokmaya, insanlarımızı birbirleriyle çatıştırmaya çalışanlar var. Dikkatli olmalıyız. İnsanımıza ve vatanımıza zarar verecek her türlü söylem ve eylemlerden uzak durmalıyız.

Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992'de içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı gerekçesiyle beş milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP'den ayrıldı.

29 Ocak 1993'te bir grup arkadaşıyla beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve partinin genel başkanı oldu. Milletvekili seçildi.

25 Mart 2009 ise mitinglerde ilk kez kullandığı kiralık seçim helikopteri, K.Maraş Keş Dağı eteklerine düştü. Kazada Yazıcıoğlu, Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya, Pilot Kaya İstektepe, İHA muhabiri İsmail Güneş'in de içinde bulunduğu 5 kişi hayatını kaybetti.

Allah mekanlarını cennet eylesin.

Tarih:27 03 2019 11:41(2140) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: vatandaş 27 03 2019 16:48
10 senedir bu cinayeti ortaya çıkaramayan devlet devlet mi, hükumet hükumet mi,adalet bakanlığı adaletli mi, hukuk hukuk mu, savcılıklar ne yapar?


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *