E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Samimiyet

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
10 Nisan 2019

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sürecinde afişlere en çok yazılan, tartışma programlarında kullanılan, sosyal medya hesaplarında imaj olarak paylaşılan, kişisel hesapların duvarlarında sergilenen, hatta ve hatta bir kişinin karşısındaki kişi ya da kişilerden istediği, beklediği bir sözcük: Samimiyet.

Samimiyet ne demek? İçten yani senli benli olma durumu, samimilik. Başka bir anlatımla; Olduğun gibi görünme, göründüğün gibi olma.

Samimiyet; öte yandan iki anlamda da kullanılır: Dürüstlük/doğru sözlülük ve içtenlik/yakınlık.

Samimiyet, insanın içiyle dışının bir olması, kalbinde hissettiklerini karşısındaki insana olduğu gibi yansıtması, alabildiğine dürüst, açık ve net olmasıdır.

Kişinin gerçek düşüncelerini ve gerçek kimliğini hiç saklamadan, hiç hesap yapmadan, kendisini olduğundan farklı göstermeye çalışmadan açıkça ortaya koymasıdır.

Samimiyetin önemli bir özelliği ise, kalpte yaşanmadığı takdirde hiçbir şekilde taklidinin yapılamamasıdır.

Samimi insanın tüm tavırları doğal ve içinden geldiği şekildedir ve bu doğallık da insanlar üzerinde çok derin ve olumlu bir etki oluşturur.

Samimi insanın bakışları, konuşması, üslubu, mimikleri çok doğal ve etkileyicidir.

Kimi insanlar karşılarındaki kişileri etkilemek için yapmacık tavırlara başvururlar.

Karşılarındaki kişinin en çok hangi tavırlardan, hangi düşüncelerden etkileneceğini düşünüyorlarsa, içlerinden gelmediği ya da o şekilde düşünmedikleri halde, karşı tarafı hoşnut edebilmek için o şekilde görünmeye çalışırlar.

Her insanın birbirinden çok farklı karakter özelliklerine sahip olması nedeniyle de, herkesin yanında farklı bir kişiliğe bürünmeye, farklı tavırlar sergilemeye, farklı düşünceleri savunuyormuş gibi görünmeye çalışırlar.

Oysa bu samimiyetsiz yaklaşım onları ikiyüzlü davranmaya yöneltir. Öte yandan içten gelmeyen bu yapmacık tavırlar, kişinin gerçek karakterini yansıtmadığı için karşı taraf üzerinde de beklenilen etkiyi oluşturmaz.

Hatta tam tersine iticilik, soğukluk ve uzaklık meydana getirir. Bu kişinin gerçek kişiliğini gizlediğini ve her tavrının yapmacık olduğunu bilmek, karşısındaki kişi üzerinde bir tedirginlik ve güvensizlik oluşmasına neden olur.

Samimiyetini yitiren insan, insanlığını da yitirir.

İnsanlığını yitiren bir şahsın ne bir mes’uliyeti, ne de dert edineceği bir mes’elesi kalır. Ruhsuz ve duyarsız bir varlık olarak yaşamını sürdürür. Çevresinde hayatına renk katacak arkadaş bulamaz.

Son yıllarda insanların bazıları siyasi kimliğini, öyle ya da böyle elde ettiği makamını, mevkisini, parayı, hatta bindiği otomobili bir güç olarak görmeye başladı.

Kazanımlarını, başkaları tarafından erişilemez bir yer olarak görür oldu.

Biraz samimiyet lütfen!

İnsanlar her nerede nasıl bir makamda bulunuyorsa bulunsun, kimlerle ve nasıl bir hayat yaşıyorsa yaşasın, biraz daha samimi ve içten olmalı.

Silkinmeli ve kendine gelmeli bilhassa davası olduğunu söyleyen insanlarımız; vakit çok geç olmadan. Bir duvara toslamadan.

Tarih:11 04 2019 10:12(2307) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: gökbörü 12 04 2019 10:05
makaleyle çok alakalı olmasada içimden geldi , şöylekı bundan 15 yıl önce yanı bırılerının değimiyle eskı türkıyede aksakta olsa demokrası vardı -siyasılerın karıkaturlerı -mızahları yapılırdı -kaybeden alkışlardı -kıme nereye oy attın dıye hıtler almanyası gibi polısler cadı avı yapmazdı vs vs.yenı türkıyede ne oldu pekı bır düşünün herşey mukemmelmı oldu-demokrası gelıştımı-orta sınıf fakır halk yaşam standartımı arrtı yoksa bu uçurum 1000 kart artarak yenı mılyonerlermı doğ,du daha tonlarca sorun , güzelmış be eskı günler gerçekten daha güzelmiş..........herşeye
rağmen daha güzelmiş herkes bı düşünsün bunları rahat bır kafayla ....

2. Yorum: gökbörü 11 04 2019 12:51
dalkavuklar -riyakarlar -şarlatanlar -bukalemunlar , hırsızlar -arsızlar daha neler neler , bu toplum nıye boyle oldu ve nıye manadan maddeye geçti , tam da adamların istediği tuketım toplumu halıne geldi , burada bırçok neden var - ama artık toplum gerçekten bitik bir halde , bıran once türk töresi ne uygun hareket edip titreyip kendimize gelmez isek çok vahım sonuçlar bızı ve gelecek kuşakları beklıyor , !!!!!!!!!!!!

1. Yorum: atsız 11 04 2019 10:49
genelde 17 yerelde 25 yıldır çok samimiyiz çok şükür ama ankara istanbul mızıkçılık yaptı samimiyet elimizden uçup gidiverdi!!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *