E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2

Bir önceki yazımda Atatürk’e söylenenlere ve Atatürk’ün söylediklerine değinmiştim.Y azının sonuna doğru da seçim demiştik. Bu yazım da önceki yazımın devamı niteliğinde olacak. Yaşadıklarım ve okuduklarım beni bu şekilde yazmaya itti.

Tam iki yıl kadar önce Nisan 2017 de derneğimiz köyümüzde bir program düzenledi. Programın sonun da davetlilerle sohbet ediyorduk. Oturduğum masanın karşısında köyümüzün muhtarı, ilçe müftüsü ve ilçemizdeki camilerden birinin imamı oturuyordu. Sohbet esnasında başka birileri ile ilgilenmek zorunda kaldım ve yönümü başka yöne çevirdim. Geri döndüğüm de muhtarımız gülüyordu. Muhtar, hayırdır niye gülüyorsun dediğimde, müftüye doğru dönerek “dedesi iyi adamdı ama bu böyle çıktı” dedi.

Muhtar ne demek istiyorsun anlamadım dedim ama esasında anlamıştım. Yakamda Atatürk rozeti vardı. Benim siyasi görüşüm konuşuluyordu.

Atatürk hakkında zıt görüşte olanlar başta olmak üzere herkese bir örnek daha vereyim. Bir gemicinin yaşadıklarından bir örnek.

Bir gemi kaptanına 2017 yılında yurt dışında karşılaştığı biri, Türkiyeli olduğunu öğrenince Atatürk çocuğu der ve ekler; “En büyük Müslüman Atatürk’tür. Biz onun öğrettiği yoldan gittik ve özgürlüğümüze kavuştuk. Fakiriz ama onun yaptıklarını yaparsak fakirlikten de kurtulabiliriz. O sadece Türkiye’nin değil, tüm doğu halkı için büyük bir liderdir…” der.

Bugün Atatürk hakkında bildiklerimi ve okuduklarımı anlattığım zaman, Atatürk yalnız sizin mi? Siyasetinize alet etmeyin diyenler çıkıyor. Bu kişilere sosyal medya da okuduğum şu cümle ile cevap vermek istiyorum. “Neymiş efendim Atatürk arkasına saklanıp siyaset yapıyormuşuz. Siz yıllardır Allah arkasına saklanıp yapıyorsunuz ya”

Şahsen siyasetçi değilim. Yaptığım siyaseti de kimsenin arkasına sığınarak yapmıyorum. Bildiğim kadar Atatürk’ü anlatmaya çalışıyorum. Siyasetçi olmadığım gibi tarihçi de değilim.

Günümüz seçim konularına geçmeden önce Atatürk hakkında yazmaya biraz daha devam edelim.

Atatürk 1919 yılında geldiğinde küçük bir şehir olan Ankara’nın yedinci Türk başkenti olduğunu, bunun da kolay olmadığını bilmemiz lazım. Savaş cephesinde atılan top seslerinin Ankara’dan duyulduğu günleri…

Atatürk kurtuluş savaşını vererek, bağımsızlık ve ulusal egemenlik şart demiş. Emperyalizmi ve emperyalizme yataklı eden eski düzeni yıkıp, halk yönetimine ve bağımsızlığa dayalı bir yönetim kurmuştur. Atatürk yüz yıl önce devrim okunu halk güneşe gitsin diye atmıştır.

“Efendiler, henüz kurtulmuş değiliz, atılan adımlar bundan sonra atılması gereken adımların başlangıcıdır” diyen Atatürk, kurtuluş için yönetimden tarıma birçok şeyin değişmesi gerektiğini söylemiştir.

Atılan adımların biri 1925 yılında, Anadolu halkının ekip biçtiğinden alınan vergiyi kaldırmaktır. Köylünün ürününden o zaman alınan vergiye aşar, vergi alana da mültezim denirmiş.

Hani günümüzde deniyor ya Türkiye de ne yapıldıysa biz yaptık, biz kurduk diye. Atatürk 1927 yılında Kayseri’ye ilk Cumhuriyet treni ile giriyor. On yıl içinde de bir çok demirağı kuruluyor.

Ayrıca endüstrisiz ülke olmaz deyip bezini dokuyan, çeliğini işleyen, şekerini üreten fabrikalar kuruluyor.

Atatürk haklı olarak “Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir” der. Kısa olarak da T.C. diye yazılır.

Bazı kurum ve kuruluşların başından kaldırılan T.C. nin konması da riyakarlık değildir. Halk önderi Atatürk sayesinde buralara kadar geldik. Eğer Atatürk’ün çizdiği yolda, gösterdiği hedeflere ulaşmak için çalışsaydık geri giden değil, lider bir Türkiye olurduk.

Gelelim günümüz konusu olan yerel seçimlere. 36 gün sonra iptal edilen 31 Mart 2019 da yapılan yerel seçimde sandık görevlisiydim. Çalmadım, çaldırmadım.

Sandık başkanı, bir memur görevli, üç de parti temsilcisi, beş kişiydik. Sizler bir seçmen olarak geldiniz. Oyunuzu kullanıp çıktınız. Sandık başında ki görevlilerin hangisinin kamu görevlisi olup olmadığını bilme şansınız yok. Görevlilerin sizin kullandığınız oya etkisi de yok. İstediğiniz partiye veya kişiye oyunuzu kullandınız.

Gelelim oy sayım işlemine. Sandık görevlileri tarafından sayıldı. Tutanaklar tutuldu. Bu ıslak imzalı tutanaklardan parti temsilcileri birer tane aldılar. Bir tane kapıya asıldı. Bir tane okul müdürlüğüne verildi. Bir tanede YSK giden çuvala diğer evraklarla birlikte kondu.

Diyelim ki YSK ya giden evrak değiştirildi. Ya da üzerinde oynama yapıldı. Böyle bir durumda diğer tutanaklar hesaba alınması gerekmez mi? Eğer diğer tutanakların bir hükmü yoksa niye hazırlanıyor ve diğerlerine de veriliyor?

Bir şeyler oldu ama ne oldu diyen AKP’nin İstanbul da ki 31 166 sandığın hangisinde temsilcisi yoktu?

Bir sandık görevlisi değil, seçmen olarak bunları da geçtim. Akp nasıl oldu da erken saatte, hem de 3500 oy fark ile kazandığını açıkladı? Hatta sonuç tam kesinleşmeden tüm İstanbul caddelerini teşekkür afişleri ile doldurdu?

Aynı zarftan çıkan dört oydan üçü geçerli oluyor da biri nasıl geçersiz oluyor? Kamu görevlisi olmayan bu kişiler dört oydan yalnız oyun birini mi etkiler?

İnsanın kafasını karıştıran o kadar soru var ki. Fakat bu sorulara yeterli ve açıklayıcı cevap veren yok. Anadolu Ajansının uzun süre veri girmemesini yetkililer niye açıklamıyor, ya da açıklayamıyor?

Bu iş öküz altında buzağı aramaya benziyor. İnşallah 23 Haziran da İstanbul halkının lehine olacak yerde buzağılar bulunur inşallah…..

Mustafa Gürleyen (14.05.2019)

Tarih:14 05 2019 20:11(566) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: gökbörü 15 05 2019 08:20
bu istanbul seçimi özelınde gunlerce konuşulabılır ,aslında konuşulacak bışey yok çünkü kazanan bellidir, burda türk halkı şunu sorgulayacak başkanlık sistemıne geçiş oylamasında tek adama bu kadar yetkı verılırse ne olduğunun en güçlü göstergesidir bu seçim iptali , vebali verenlerin boynuna , çünkü her insanın tutkuları -egoları -ihtirasları var zaaafları var -devlet yonetımı o yüzden bu kadar denetimsiz rejıme dönüştürülmemeli -inşallah daha ağır bedeller ödemeyız , ha ödemeye başladık aslında döviz kuru bır yılda ıkı katına çıktı , syg.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü? Topal ördek mi? Hayır Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Kim Ne Kadar Gavur? TEOG Gitti Ne Gelecek? Tümü

Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü?


Kadın hayattır


Ülkenin gençlerine bak


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:455832 DtGaNi

* ANASAYFA *