E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl

Ulusal Kurtuluş savaşı kutsal bir savaştır diyen Atatürk ve adamları Anadolu’yu adım adım gezerek halkı örgütlediği kurtuluş savaşının 100. yılındayız.

Kemalist harekatın tam da 100. yılındayız. 19 Mayıs 1919 – 19 Mayıs 2019 Evet Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması için atılan adımların tam da 100. yılındayız.

Cumhuriyetimizin kurulmasında yaşan acı günleri, acı günlerden çıkmak için yaşanan acı günleri unutmayacağız, unutturmayacağız.

Bugün 17 Mayıs 2019, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramından iki gün önce. Günlerden Cuma. Cuma hutbesinde 19 Mayıs ilgili hutbe olmasını dilerdim ama yoktu. Bir milletin kurtuluş mücadelesine bu kadar duyarsızlık olmamalı. Milletin vergileriyle ayakta duranlar bu milletin ATASINI bu önemli günde unutmamalı, unutturmaya çalışmamalı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yılı tüm halkımıza kutlu olsun.

Bizden önceki büyüklerimizin eserlerinden öğrendiklerimizi geleceğimizin büyükleri olacak olan gençlerimize aktarmaya çalışacağım.

Kolay kazanılmayan, dedelerimizin kanı ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin T.C. sini kurum ve kuruluşlarımızın isminin başına yazmanın bir riyakarlık olmadığını anlatacağım.

Tabi bunları anlatırken Atatürk, nerede ne zaman ne yapmış, ne demiş. Söylemiş olduğu özlü sözlerden, yaptıklarından sizlere örnekler vermeye çalışacağım.

Cumhuriyet bayrağı altında tüm yurttaşların özgür ve eşit yaşamalarını isteyen Atatürk medeni kanunu çıkarmış. Okuma yazmayı öğrenmeleri için okullar açmış. Dilini araştırsın diye Türk Dil Kurumunu, tarihini bilmeyen bir toplum kendini bilmez diye Tarih kurumunu, dinini doğru ve iyi öğrenmesi için diyaneti ve daha birçok kurumu kurmuştur.

“Evet insan Tanrının kuludur ama, insan halifenin, padişahın, beyin, ağanın, şeyhin kulu değildir” diyen Atatürk Kur’an’ı halkın daha iyi anlaması için Elmalı Hamdi Yazır’a tefsir ettirmiştir.

İnsan özgür vatandaştır düşüncesiyle her türlü ad ve lakapları kaldırarak 1934 yılında soyadı kanununu çıkarmıştır.

Herkese ayrı bir önem veren Atatürk, sanatçılar için bakın ne güzel sözler söylemiş. İşine gelmeyen sanatçıya seni sevmiyorum dememiş. “Sanatçı toplumda uzun çaba ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk duyulan insandır” demiş. “Sanatsız kalan bir ulusun hayat damarlarından biri kopmuş olur” demiş.

Daha da önemlisi, “Hepiniz millet vekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız” demiştir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 gün saat 09.05 hayata gözlerini yumduğu zaman kim ne demiş birkaç örnek de ölümünün arkasından söylenenlerden verelim.

Aşık Veysel ölümünden sonra dokuz kıtalık bir şiir yazmıştır. Yalnız bir dörtlüğü şöyle. Fabrikalar icat etti / Atalığını ispat etti / Varlığın Türk’e terk etti / Döndü çark devran ağladı

Ölümünden sonra bir Yugoslavya Gazetesinin manşeti. “Tarih silinmez harflerle bu devlet adamının adını bağrına yazacaktır. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekâsı ve gücü, kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye’nin yaratıcısı olmuştur.”

Çin gazetesi, “Atatürk, bütün Asya kıtasının atasıdır.” derken, Fransa’nın sesi, o öldüğü gün dünyaya şöyle seslenmiştir. “Atatürk gibi dehalar, ancak görünüşte ölürler. Öyle insanlar bir kuşak için doğmadıkları gibi, belli bir dönem için de doğmazlar.”

Almanlar, “Atatürk bağımsızlık duygusu taşıyan bütün uluslar için ölmez bir semboldür.” Ruslar ise, “Onun ölümü bütün dünya için de derinliği ölçülmez bir kayıptır.” demişlerdir.

Günümüzü de ilgilendiren, gerçi her sözü ilgilendiriyor da şu sözleri ile devam edelim.

“Bilirsiniz ki, ekonomide zayıf olan bir ulus yoksulluktan kurtulamaz, güçlü bir uygarlığa, dirliğe, eşitliğe ve mutluluğa kavuşamaz, toplumsal ve siyasal hastalıklardan kendini kurtaramaz.” Ve devam ediyor. “Ekonomi demek her şey demektir. Yaşamak için, mutlu olmak için, insan varlığı için ne gerekiyorsa hepsi demektir.”

Atatürk’ün şu sözleri ile devam edelim. “Benim ölümlü can varlığım elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti sonsuzluğa değin yaşayıp gidecektir.”

Atatürk sanki ta o günlerde bu günleri görüyormuş gibi, T.C. yi kaldırmak isteyenlere karşı gençlere görev veriyor. “Ey Türk Gençliği! Birinci görevin Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa denk korumak ve savunmaktır.”

Dün olduğu gibi bugün de söz veriyoruz. Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini korumak ve savunmak ilk görevimizdir, bu görevi senden aldık başaracağız ey ölümsüz baba. ATATÜRK.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramını Atatürksüz kutlamaya çalışanlar, emelinize ulaşamayacaksınız. İstanbul’dan hareket edip, 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basmasının 100. Yılında da daha sonraki yıllarda da korumaya ve savunmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Halk Önderi Atatürk/C. Atuf Kansu

Mustafa Gürleyen (18 Mayıs 2019)

Tarih:18 05 2019 20:39(559) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: milat 20 05 2019 08:11
ey atam senin bu tc diyen chp nerede türk düşmanı varsa onlarla ittifak yapıyor o türk düşmanlarına avrupada türkiyeyi şikayet ediyor. seçim kazanacağız diye pkk-hdp ile ittifak yapıyor,teröristleri kınamayı bırakın pkk ve fetö gibi hainlerle kol kola.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Kim Ne Kadar Gavur? TEOG Gitti Ne Gelecek? B E N Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız Tümü

Yazıklar Olsun! Bunları da Yazacak Bir "Yiğit" Arıyorum…


İlçemizde Ekmek Zamlanmış


En uzun gündüzü yaşayacağız


İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı


İmamoğlu, Cumhur İttifakına teşekkür etmelidir


Otun Rengi


Eğitim ve 23 Haziran Seçimi


Beklenen Derginin İkinci Sayısı Çıktı


Satılık Otomobil 57 DT 858


1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası


Bayramlık


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:564984 DtGaNi

* ANASAYFA *