E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

21 Mayıs 2019 Yeni Eğitim Sistemi Basın Açıklaması

Basına ve Kamuoyuna,

Milli Eğitim Bakanlığı, en çok reform paketi açıklayan Bakanlıklar arasında ilk sırada yer alıyor. Son 17 yıldır ülkeyi aynı parti yönetiyor ama eğitim sistemimiz en az 17 kez değişti. AKP iktidarı bu sürede sekiz bakan değiştirdi. İsimlerini bile unuttuğumuz bu bakanlar, elbirliği ile zaten oturmamış olan eğitim sistemini daha da karmaşık hale getirdiler. Ülkemizin yakın tarihinde MEB kadar geleceğimizden çalan ve bu kadar çok sorun yaratan bakanlık yoktur. Her gelen Bakan ve bürokratlarının hedefinde bilimsel, laik ve kamusal eğitim olduğu içinde başarısızlık kaçınılmaz olmuştur.

Hepsi de kulağa çok hoş gelen cümlelerle içi boş vaatlerde bulundular. Örneğin, geçen yıl da isteyen her öğrenci evine en yakın okullardan istediğine girecekti, el yazısına geçilecekti, Dershaneye bağımlılık azalacaktı, herkes yabancı dil öğrenecekti” Ne oldu? Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi diye lanse edilen FATİH Projesi ve Bilişim Sınıfları ne oldu?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ un açıkladığı , “Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı”nda söylemler de çok güzeldi ama hepsi zaten denenmişti. Örneğin kredili sistemi hatırlayalım: Ders vardı, kitap yoktu. Sınıf vardı, branş öğretmeni yoktu! Altyapıda dünden bugüne ne değişti?

2020 ‘ de uygulanacağı söylenen bu sistemin de sürdürebilir bir yanı yoktur. Matematik,  yabancı dil gibi derslerin öngörülen düzenlemede ortak dersler arasında değil seçmeli dersler arasındadır; buna karşın tasavvuf ve İslam felsefesi gibi dersler ise ortak ders arasındadır.“1980 darbesinin bir ürünü olan, eğitim hakkının bir ihlali olan zorunlu din dersi meselesinin de yine zorunlu tutulduğunu görüyoruz. Matematik zorunlu olmazken, yabancı dil zorunlu olmazken, bilgi teknolojileri, temel sosyal bilimler zorunlu olmazken; din derslerinin bütün sınıf türlerinde, sınıflarda, okul türlerinde zorunlu olarak okutulacağını görüyoruz” .Sanat yok, bilim yok, spor yok. Ne var: Manevi rehberlik var.

Ayrıca,söz konusu düzenlemelere ilişkin çok ciddi belirsizlikler vardır; öğretmenler ve öğrenciler açısından büyük hak ihlalleri olacaktır. Ayrıca, söz konusu düzenlemeler kamusal eğitim düşüncesiyle değil, sermayenin ihtiyaçlarına göre biçimlendirilmiştir.

Eğitim sistemiyle bu kadar oynamanın sonucu başarısız öğrenciler, işini sevmeyen öğretmenler ve maddi manevi sömürülen veliler; kısacası mutsuz bir toplumdur.

Eğitim sistemimizin asıl sorunu felsefidir, ideolojiktir. Önceki gün Bakan Selçuk’un açıkladığı “sistem”, son yıllardaki, muhafazakar toplum inşası hedefine uygun kuşaklar yetiştirme anlayışının eğitimdeki son versiyonudur. İktidarın, eğitimde, her birkaç yılda bir “sistem değişikliği” yapmak zorunda kalınmasını nasıl nedeni, yeni kuşakları Atatürk İlke ve Devrimlerinden uzaklaştırıp, “kendi sisteminin bekası” olarak şekillendirmeyi başaramamasıdır.

Bu sistem öğrenci ve veliler kadar öğretmenleri de etkileyecektir. 1990’lı yıllarda uygulanan kredili sistemin bir benzeri olan yeni sistemde 70 bine yakın öğretmen norm fazlası olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Liselere bundan sonra Bakanlık öğretmen ataması yapmayacaktır, bu da öğretmen adaylarının hayallerinin yıkılmasına neden olacaktır.

Eğitim politikalarındaki yanlışlar, toplumun hangi kesiminden olursa olsun, seçmen olarak tercihi ne olursa olsun, sürekli tepki çekmektedir. Bu yüzden iktidar bir değişim algısı yaratma” derdindedir.

Meselenin yalnızca “akademik takvim” düzenlemesiyle sınırlı olmadığı açıktır. “Dersler, çoktu, biz azalttık meselesi’ değildir. Okul öncesinden yükseköğretime kadar bütün adımlar birlikte planlanmalıdır. Müfredat, okul türü sorunu, kademelendirme sorunu, alan dağılımı, öğretmenlerin hak ve özgürlükleri bütünlüğüyle ele alınmalıdır.

Eğitim vizyonu sıfır olan MEB bürokratları, arkalarında içinden çıkılmaz sorunlar bırakacakları bir sisteme daha imza atıyorlar. Bu sistem ülkemizi ve bütün bir toplumu başka bir kaosa sürükleyecektir.

Eğitim Sen olarak iktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Eğitim sorunları “ben yaptım, oldu” yaklaşımıyla değil, toplumun bütün kesimlerinin, bilim çevrelerinin, velilerin, öğrencilerin katılımıyla çözülebilir” diyoruz.

Bizler, yaklaşık yüz yıldır sürdürdüğümüz Laik, Bilimsel, Demokratik ve Parasız Eğitim ilkeleri ışığında, ülkemizi mutlu bir geleceğe taşımak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun böyle bilinmesini isteriz.

Eğitim Sen Şube Başkanı
Hakan EKER

Tarih:21 05 2019 20:52(542) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: gökbörü 22 05 2019 09:14
herşeyı mahvettıklerı gibi en çok da eğitim sistemını mahvettıler , bın kere yazıklar olsun !!!!!!!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Cömert Ailesinden Teşekkür Mesajı Şehri Yaldız hanımefendi vefat etti Sinop’ta Otomobil Refüje Girdi 1 Y Şükrü Tekin vefat etti Ömer Tiryakioğlu vefat etti Traktör kazasında muhtar hayatını kaybet Paşalıoğlu Köyünde Ev ve Ahır Tamamen Ya Dranas Tüneli İçinde Araç Alev Aldı Kör Kurşun Minik Kıza İsabet Etti 6. Kattan Düşen Genç Kadın Hayatını Kayb Sazlıda iki ev ve iki ahır kül oldu Traktör devrildi: 1 ölü Satılmış İlhanoğlu vefat etti Şakir Kızılaslan vefat etti Fadime Aker hanımefendi vefat etti Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıy 8. Uluslararası Meslek Yüksekokulu Sempo Yağmur kısa sürede sele dönüştü CHP’li Karadeniz’den %1 KDV& Kamyonla Otomobil Çarpıştı 1 Yaralı Sağanak Yağış Durağan’da Etkili Ol Yayaya Yol Verdi Kazaya Neden Oldu Erfelek’te 28 Kök Kenevir Bitkisi Karayolunda Yaya Önceliğine Dikkat Çekti Saksıda 33 Adet, Bahçesinde 8 Adet Hint Taşköprü’de Fuhuş Operasyonu 28 Gö Boyabat’ta Definecilere Suçüstü Ba Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi ile İlg Safiye Soyman Geliyor Fadime Büyükkayıkcı hanımefendi vefat et Gerze'de Silah ve Uyuşturucu Ele Geçiril Yiyecek Arayan Ayı Kamerayla Görüntülend Erfelek Yolunda Trafik Kazası Yaralılar Sinop’ta Yaşlı Adama Araba Çarptı Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Yeni Hizm Ulviye Erdoğan hanımefendi vefat etti Amatör Balıkçı Zıpkınla 10 Kiloluk Levre Tekke Köyü Mevkinde Feci Trafik Kazası: Sadece erkek oldukları için milyonlarcas Ayfer Gök hanımefendi vefat etti Boyabat Durağan Arasında Motosiklet Trak Sürücüler Dikkat! Boyabat’ta Sel Çeltik Tarlalarını Sinop'ta otele girmeye çalışan inek gülü Sinop'ta Trafik Kazası: 3 Yaralı Mustafa Özboğa vefat etti Boşuna açmayın bari! Sinop’ta uyuşturucu operasyonu: 3 Sınav Tedbirleri Tümü

Yazıklar Olsun! Bunları da Yazacak Bir "Yiğit" Arıyorum…


İlçemizde Ekmek Zamlanmış


En uzun gündüzü yaşayacağız


İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı


İmamoğlu, Cumhur İttifakına teşekkür etmelidir


Otun Rengi


Eğitim ve 23 Haziran Seçimi


Beklenen Derginin İkinci Sayısı Çıktı


Satılık Otomobil 57 DT 858


1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası


Bayramlık


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Haziran ayı ziyaretci sayısı:565489 DtGaNi

* ANASAYFA *