E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Bir Zamanlar Boyabat’ta Ermeni ve Rum Nüfusu

Bundan 45 yıl öncesine kadar Boyabat ve çevresinde önemli bir Ermeni nüfusu varmış.
Günümüzde ise ilçemizde ancak birkaç Ermeni vatandaşımız mevcut.

Ermeniler 1955 yılında 6–7 Eylül olayından sonra İstanbul’da toplanmaya başladılar. Oradan da dünyanın her tarafına yayılarak yeni işler buldular.

Boyabat köylerinde oturan Ermenilerin yerlerine salnamelerde “puşyanı” olarak geçmektedir. Bu sözcüğün anlamını nedir bilmiyoruz. Belki Ermenice. Boyabat halkı “Ermeni göçü” diye konuşmaktadır. Bazı köylerde de “Elekçi göçü” olarak geçer bu yerler.

Ermenilerin Boyabat’ta bulundukları sıralarda elek, kalbur, süpürge yapar ve satarlardı. Elek yaptıkları ve sattıkları için “elekçi” denilirdi. Daha çok çeltik ekilen köylerde otururlardı. Çeltik eken köylerin gelirleri daha fazladır. Boyabat’ta sıva ve duvarcılık Ermenilerin elinde idi. Onlar, durumlarını düzelterek büyük şehirlere ve daha çok İstanbul’a göçtüklerinde duvarcı ve sıvacı bulunamaz oldu. Ermeni kadınlarının incik boncuk gibi çeşitli eşyanın satışında başarılı oldukları görülmüştür. Her köye, her eve girer çıkarlardı. Bunun için “kızın iyisini kötüsünü elekçiye sorun” derlerdi. Elekçiler her evi ve herkesi iyi bilirlermiş.

Genelde Ermeniler hangi köylerde ikamet ederlerdi?

Bu konuda isim vermeyeceğim Ama daha çok Gökırmak ve Gazidere çayı boyu çeltik ekilen köylerde otururlarmış.

Peki günümüzde ilçemizde halen Ermeni kökenli vatandaşımız mevcut mu?

Çok az sayıda mevcut. Ben iki aile tanıyorum. Ayrıca yakınen tanıdığım bir ailenin anne tarafı da ermeni bir aileden gelmektedir. Şunu ifade edebilirim ki, beni insanların özgeçmişi fazla ilgilendirmiyor. Önemli olan üzerinde yaşadığı toprakların değerlerine saygı duymasıdır. Fakat yakınen tanıdığım ailenin bireylerinin TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ne ve MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e karşı soğuk olduklarını gözlemliyorum.. Gerçi Türk olupta günümüzde M.K.Atatürk’e hakaret eden binlerce insan var. İlçemizde amiri olduğu kurumdan TC’yi kaldıranlar olmadı mı?

İlçemizdeki Ermeni Nüfusu

Sinop Sancağının en kalabalık iki kazasının 1914 yılı arasındaki 29 yıllık sürede nüfus değişimi karşılaştırmalı olarak sunuluyor. Bu tabloda 29 yıl içinde Sinop’ta Müslüman olmayan nüfustaki artışa karşın Müslüman nüfusun dramatik olarak azalarak % 70’e indiği görülüyor. Buna karşılık Boyabat’ın nüfusu nüfusunda % 46,3 oranında artış dikkat çekiyor. Sinop’taki Müslüman nüfus niye azalmıştır? Boyabat’taki Müslüman nüfus nasıl artmıştır? Bu konuda bir şey bilmiyoruz. Acaba Sinop’un Müslüman nüfusu Boyabat’a mı göç etti? Bu konuda şimdilik hiçbir fikrimiz yoktur. Boyabat’ta Ermenilerin varlığını ilk defa bu tabloda görüyoruz. Boyabat’ta 1885 yılında hiç Ermeni yokken, 1914 tarihinde 3074 Ermeni ortaya çıkmaktadır.

Sayın Mehmet Ersoy

Hükümet olarak Ekrem İmamoğlu’na atıfta bulunmanızı şiddetle kınıyorum. Zira bırak Anadolu ve Trakya’yı, Sinop ve ilçelerinin 14 asır sırasıyla Pontuslar (Pers-İran Kökenli), Romalılar ve Bizanslıların egemenliği altında kaldığını hatırlatmak isterim. Ha bu arada ilçemizdeki anne tarafından Ermeni olan aileyi merak ediyorsan kulağına fısıldayabilirim. Yazık……………...

Dipnot: Kötü söz sahibine aittir

BEREN…………………..

Tarih:10 06 2019 11:10(8933) Facebook'ta Paylaş

7. Yorum: vdttk 13 06 2019 14:41
isim vermeyim diyorsun, isim veriyorsun , birini kınıyorsun kınanacak hareket yapıyorsun. tc ye soğuklar atatürk e soğuklar diyorsun , türk olupta sevmeyenler de var zaten diyerek hoş görülü davranıyorsun. sizin bu hayatta kırmızı çizginizin olmadığı fevkalede ortada, fakat söylemek isterim ki, türk olup türk lüğü ve atatürk ü sevmeyenler bu toplumda hoşgörü ile karşılanmayacak ve buda bizim kırmızı çizgimiz olacak. siz ve sizin gibi küçük topluluklar dışında hoş görecek olanda olmayacaktır.bu sadece yazı yazmak için bir yazı gereksiz ve mesnetsiz. sadece topraklarımda neler olmuş merak ettim ve okudum ama yine konu bambaşka yere kaymış. topraklarım da sizin şu tanıdığınız türkleri ve atatürk ü sevmeyenlere de ayrıca selamlarımızı iletiyoruz. biz sizin kadar hoşgörülü olmayacağız bileseniz !!msjı mı muhtemelen yayınlamayacaksınız :) iyi günler...

6. Yorum: aslan 11 06 2019 20:33
1900 dogumlu babam ve yasdaslarinin, çocukluk çaginda dinledigim sohbet toplantilarinda arim ve zeyve köylerinde tek katli kerpiç evlerde oturan ermeni ailelerine yaptiklari cinsel saldiri dahil eza ve cefayi çok dinlemisimdir. arim ve duragan arasinda arim çayi vadisindeki köylerden istanbul’a göçmüs olan kisilerden bazilarinin eski nüfus cüzdani bile var elimde.

5. Yorum: aslan 11 06 2019 20:32
70’li yillarda görev yaptigim fransa’nin bir kentinde karsilastigim 80 yaslarinda ermeni kökenli çok guzel ıstanbul sivesiyle konusan bir beye boyabatli oldugumu söyleyince boynuma sarilarak agladigina sahit oldum. ben de çok duygulanmistim. 6-7 yaslarinda boyabat’tan ailesiyle birlikte istanbul’a, daha sonra fransa’ya göçmüs olan bu bey bana “çocuklugumda türkler beni hep döverlerdi. ölmeden önce dogdugum boyabat’a tekrar gitmeyi çok istiyorum, ama bana kötü davranacaklarindan korkuyorum” dedi... ben de kendisine “gelecek yaz beraber gidelim, herhangi olumsuz bir durumla karsilasmadiginizi göreceksiniz” dedim. ancak, ne yazik ki gelecek yaz bu beyin vefatini ögrendim ve çok uzuldum...

4. Yorum: tbmm 11 06 2019 20:30
akpden milletvekili yapılan kaç tane gayri müslim var bir bakın bırakın bu bel altı siyasetini ve iftira atmayı.

3. Yorum: mustafa bekçi 11 06 2019 16:48
hazreti hakanımız sultan abdlhamid-i sani rahmetullahi teala aleyh efendimizin şefaatlerine cümlemiz kavuşuruz inşaallah.bu arada muhterem valideleri annemiz tir-i müjğan ikinci kadın efendi hazretleri ermeni idi.

2. Yorum: 11 köy 10 06 2019 18:11
dokuz günlük bayram süresi boyunca kaç tane şehit haberi geldi terörle mücadele lafta yapılıyor ben bu ülkenin bayrağına birliğine düşman olanların devletten milletvekili maaşı almasını anlayamıyorum.

1. Yorum: vay be.... 10 06 2019 13:40
kimmiş bu......anne tarafından ermeni vatandaşı olan


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Beko Eleman İlanı


Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *