E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sadece erkek oldukları için milyonlarcası vahşice öldürülüyor

Alman hakimler karar verdi: Erkek civcivler ezilerek ya da gazla öldürülebilir.

Mahkeme, dünya çapında milyarlarca civcivin ölümüne yol açan uygulamanın değişmesi için yeni bir teknolojinin bir an önce erişilebilir olması gerektiğini vurguladı. Almanya'nın önde gelen yargıçları, yumurta endüstrisinin milyonlarca erkek civcivi zehirli gaz ya da ezmek suretiyle öldürülmesi uygulamasına onay verdi. Bu şekilde sadece Almanya’da her yıl 45 milyon istenmeyen civciv öldürülüyor ancak bu uygulama dünya çapında yaygın.

The Independent Türkçe'den Jane Dalton'un haberine göre, erkek civcivler, yumurtlayamadıkları için tavuk ve yumurta üreticileri tarafından gereksiz görülüyor.

Almanya Federal İdare Mahkemesi, yumurta veren tavuklar üzerine çalışan bir kuluçkahanenin yer aldığı davada bu uygulamaya yeşil ışık yaktı.

Ancak mahkeme, mevcut hayvan koruma yasaları çerçevesinde, şirketlerin ekonomik çıkarlarının, kuşları öldürmek için “makul bir sebep” oluşturmadığını ve erkek civcivlerin hiç doğmaması için yumurtadaki civcivlerin cinsiyetini belirleme tekniklerinin en kısa zamanda erişilebilir hale getirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Yumurta üreticileri, dünya çapında milyarlarca erkek civcivi yumurtadan çıkar çıkmaz gazla ya da ezerek öldürmek için diğerlerinden ayırıyor.

İngiltere’deki havyan hakları kuruluşları, ülkede her yıl 30 milyon, dünya çapında da 2,5 milyar erkek civcivin bir günlükken itlaf edildiğini tahmin ediyor. Hayvan hakları kuruluşları, İngiltere'de öldürücü gazların yanı sıra maserasyon (civcilerin canlı bir makinede öğütülmesi) uygulamasına da izin verildiğini vurguladı.

Bu davanın bir fırsat olduğunu ama kararla birlikte bu fırsatın heba edildiğini söyleyen Animal Aid’den (Hayvanlara Yardım) Tor Bailey, şu değerlendirmede bulundu:

“Cinsiyet belirleme teknolojisi mevcut olduğu için bu karar büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor ancak ekonomik gerekçeler bir kez daha hayvanların iyiliğine karşı kazanıyor. Gıda üretiminde hayvanları kullanmaya ve onları istismar etmeye ihtiyacımız yok. Teknoloji olduğu gibi, bu oldukça hayal kırıklığı yaratıyor ancak ekonomi bir kez daha refahı yitiriyor. Hayvanları gıda üretiminde kullanmaya ve kötüye kullanmaya ihtiyacımız yok.”

2016’da Yeşiller Partisi, erkek civcivlerin yasaklanması yönünde bir önerge vermiş ancak parlamento çoğunluğu endüstriyel kuluçkahanelerin yurtdışına çıkmasının ekonomiye zarar vereceğine karar vermesi nedeniyle önerge reddedilmişti.

Tarım Bakanı Julia Klöckner de bu uygulamayı “ahlaken kabul edilemez” diye tarif ederek bir yasak çağrısında bulunmuştu.

Ancak Leipzig’deki mahkeme, cinsiyet belirlemeye dair yeni teknolojiler geliştiriline kadar uygulamanın devamına karar verdi.

Alman şirketi Seleggt, yumurtaya müdahale etmeden tavuk embriyolarının cinsiyetini belirleyebilen “öldürmeyen” yumurtaları geçen yıl satmaya başladı. Bu yöntemle yumurtadan sadece dişiler çıkıyor.

Odatv.com

Tarih:17 06 2019 14:28(620) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Türk ve Küçükbaş Aileleri Teşekkür Mesaj Gazeteciye tuhaf soru Cahit Başoğlu vefat etti Sanayi Kavşağında Trafik Kazası Yaykıl'da Kaza 1 Ölü, 3 Yaralı Kendi Silahı İle İntihar Etti Sinop İYİ Parti'de Şanlan dönemi Minibüsün çarptığı panelvan araç apartma Orduköyü Mevkiin'de Kaza Yıldız Mahallesinde İntihar Girişimi Huriye Akteke hanımefendi vefat etti Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, İstanbul M Rektör Dalgın’dan 15 Temmuz Mesajı Satu Aktaş hanımefendi vefat etti 15 Temmuzun 3. Yıldönümünde; Unutmadık, Hüseyin Demir vefat etti Ahmet Şimşirgil'den Rektörlük Açıklaması 30 Metreden Denize Düştü Adı öne çıktı! Şelalelerde Mahsur Kalan Ailenin İmdadın Ne pankartmış yahu! Ümit Besen&Pamela Konseri İptal Edildi Sinop'ta Motosiklet Kazası: 1 Yaralı Sinop'ta Motosiklet Kazası: 1 Yaralı KUZKA, 2019 Yılı Mali Destek Programı Ba Halil Açıkgöz vefat etti Sinopspor'un Kopyası Yoktur Döndü Solmaz hanımefendi vefat etti İmzalayanlar arasında Türkiye'de dahil b Emine Maraz hanımefendi vefat etti Vali bey; O bilgi yanlışmış ! İbrahim Ekiz vefat etti Fadime Uzun hanımefendi vefat etti Burak Sevinç ve Algı Eke’yi Nasips Yine plaj yine hedef Suriyeliler Kontrolsüz Depolanan Çöplüğe Giren İnek Motorsiklet Sürücüsü Yaralandı Selahattin Arabacı vefat etti Sinoplular federasyonunda dev kadro Karadeniz’den Yaşlı ve Muhtaçlara Durağan'da Trafik Kazası: 5 Yaralı Boyabat-Durağan Yolunda Trafik Kazası Müjdeli Haber Geldi Cenaze Yolunda Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı Kayalıklardan Düşen Bir Çocuk Hayatını K Ramazan Kaygusuz vefat etti “Sağlıkta Şiddete Hayır” Sinop Üniversitersi Rektörü “Yılın Ümit Besen ve Pamela Tarihi Sinop Cezaev Tümü

Kadın hayattır


Ülkenin gençlerine bak


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


Topal ördek mi? Hayır


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Beklenen Derginin İkinci Sayısı Çıktı


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:429191 DtGaNi

* ANASAYFA *