E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı

Dünyada siyasiler arasında televizyon münazaraları Amerika Birleşik Devletleri’nde 1950’lilerin sonunda başladı. O günden bu yana birçok ülkede tercih edilen bir yöntem olarak kullanılıyor. Ülkemizde 16 Haziran akşamı 17 yıldır unuttuğu bir geleneği hatırlattı. 2002’den bu yana ilk kez adaylar televizyon münazarasına katılarak tezlerini ortaya koydu eksiklerine rağmen, bu münazara unutulmuş bir demokratik pratiğin hayata geçirilmesi olumludur.

Aslında “Seçim neden tekrarlanıyor?” konusu üzerinden tartışılması gerekli iken; “Tarihi Buluşma” adı altında, kim daha güler yüzlü, kim daha kucaklayıcı görüntü verme yarışına girildi. Seçim meydanlarında bilinen konuşmalarının dışında bir şey yoktu. Son soruya kadar tarafların birbirlerine soru sormasının yasak olduğu bir tartışma. Tek moderatörlü, süre kısıtlı, soruların bir kısmı varsayımla başlayan bir tartışma izledik.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki tartışma pek çok eksikliğine rağmen demokrasi açısından olumlu da görülebilir. Yıllar sonra da olsun insanımız heyecanlandı programı ciddiye aldı, program sunucusundan katılımcılarına kadar kendilerini bir sınavda hissettiler. Yeterli olmasa da tartışabilmek konuşmak Demokrasi adına iyidir. Partiler için, halk için, yeni siyasetçi kuşaklar için, medya için iyidir. Ne kadar çoğalırsa Tek Adam kültürü ortadan kalkar.

İnsanımız olağanüstü bir tartışma olacağını düşünürken, hiç de beklentileri karşılamayan bir tartışmayla karşılaştılar. Cumhurbaşkanının inşa ettiği olağanüstü kutuplaşma, düşmanlaştırıcı ve muhalefeti teröristle eşitleyen siyaset dilini iki tarafta böyle bir dil kullanmayarak demokrasimiz için bir kazanç olmuştur. Bir de böyle bir formatta, tartışmayı yöneten gazetecinin öne çıkıp tartışmacıları sıkıştırma şansıda olamazdı… Kazanılan tek şey televizyonlarda her akşam sunulan düzeysiz tartışmalara bu programın ders vermiş olmasıdır.

31 Mart seçimleri öncesi münazara isteyen Ekrem İmamoğlu, 16 Haziran günü yapılan münazaraya Binali Yıldırım’a “Hayır” dememek için çıkmış… Binali Yıldırım’ın Ekrem İmamoğlu ile arasındaki farkı kapatacak “Kırılma” için bir zemine dönüştüremedi. He rşey bir tarafa finaldeki samimi konuşmalar ortamı serinletmiştir. Ülkemizin bu gibi diyaloglara çok ihtiyacı var… Tüm farklı görüşlere, tüm siyasilere… Özlemsiz böyle münazaralara. Umarım iyi bir başlangıç olur. Özellikle programın sonunda Ekrem İmamoğlu’nun kendi ve Binali Yıldırım ailesi ile birlikte fotoğraf çektirme önerisiyle olumlu bir tepki aldığı kanısındayım.

Münazara kime yaradı? Sorusuna cevabım ise; Ak Parti tabanı ilk kez Ekrem İmamoğlu’nu baştan sona kadar dinlemiş oldu. 31 Mart gecesinden bu yana olan süreci onun ağzından dinledi. Projelerini ve vaadlerini dinledi. Ekrem İmamoğlu’nu tanıdı ve Binali Yıldırımla karşılaştırma imkanı verdi. Ak Parti tabanına görsel medya aracılığıyla ilk defa ulaştı. Ekrem İmamoğlu için bunun anlamı ve değeri çok büyük olmuştur.

Kaynak: Ayancık Gazetesi

Tarih:21 06 2019 13:15(615) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Kılavuzu Karga Olanın...


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Zil Çaldı, Okullar Açıldı


"İşte cesaret"


30 Ağustos ve Tarihi Günlerde Yaşananlar


Dil nimettir


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kurban Bayram'ı Karikatürleri


Fit/CLUB’tan geleneksel Bayram Kampanyası


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Eylül ayı ziyaretci sayısı:383823 DtGaNi

* ANASAYFA *