E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı

Dünyada siyasiler arasında televizyon münazaraları Amerika Birleşik Devletleri’nde 1950’lilerin sonunda başladı. O günden bu yana birçok ülkede tercih edilen bir yöntem olarak kullanılıyor. Ülkemizde 16 Haziran akşamı 17 yıldır unuttuğu bir geleneği hatırlattı. 2002’den bu yana ilk kez adaylar televizyon münazarasına katılarak tezlerini ortaya koydu eksiklerine rağmen, bu münazara unutulmuş bir demokratik pratiğin hayata geçirilmesi olumludur.

Aslında “Seçim neden tekrarlanıyor?” konusu üzerinden tartışılması gerekli iken; “Tarihi Buluşma” adı altında, kim daha güler yüzlü, kim daha kucaklayıcı görüntü verme yarışına girildi. Seçim meydanlarında bilinen konuşmalarının dışında bir şey yoktu. Son soruya kadar tarafların birbirlerine soru sormasının yasak olduğu bir tartışma. Tek moderatörlü, süre kısıtlı, soruların bir kısmı varsayımla başlayan bir tartışma izledik.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki tartışma pek çok eksikliğine rağmen demokrasi açısından olumlu da görülebilir. Yıllar sonra da olsun insanımız heyecanlandı programı ciddiye aldı, program sunucusundan katılımcılarına kadar kendilerini bir sınavda hissettiler. Yeterli olmasa da tartışabilmek konuşmak Demokrasi adına iyidir. Partiler için, halk için, yeni siyasetçi kuşaklar için, medya için iyidir. Ne kadar çoğalırsa Tek Adam kültürü ortadan kalkar.

İnsanımız olağanüstü bir tartışma olacağını düşünürken, hiç de beklentileri karşılamayan bir tartışmayla karşılaştılar. Cumhurbaşkanının inşa ettiği olağanüstü kutuplaşma, düşmanlaştırıcı ve muhalefeti teröristle eşitleyen siyaset dilini iki tarafta böyle bir dil kullanmayarak demokrasimiz için bir kazanç olmuştur. Bir de böyle bir formatta, tartışmayı yöneten gazetecinin öne çıkıp tartışmacıları sıkıştırma şansıda olamazdı… Kazanılan tek şey televizyonlarda her akşam sunulan düzeysiz tartışmalara bu programın ders vermiş olmasıdır.

31 Mart seçimleri öncesi münazara isteyen Ekrem İmamoğlu, 16 Haziran günü yapılan münazaraya Binali Yıldırım’a “Hayır” dememek için çıkmış… Binali Yıldırım’ın Ekrem İmamoğlu ile arasındaki farkı kapatacak “Kırılma” için bir zemine dönüştüremedi. He rşey bir tarafa finaldeki samimi konuşmalar ortamı serinletmiştir. Ülkemizin bu gibi diyaloglara çok ihtiyacı var… Tüm farklı görüşlere, tüm siyasilere… Özlemsiz böyle münazaralara. Umarım iyi bir başlangıç olur. Özellikle programın sonunda Ekrem İmamoğlu’nun kendi ve Binali Yıldırım ailesi ile birlikte fotoğraf çektirme önerisiyle olumlu bir tepki aldığı kanısındayım.

Münazara kime yaradı? Sorusuna cevabım ise; Ak Parti tabanı ilk kez Ekrem İmamoğlu’nu baştan sona kadar dinlemiş oldu. 31 Mart gecesinden bu yana olan süreci onun ağzından dinledi. Projelerini ve vaadlerini dinledi. Ekrem İmamoğlu’nu tanıdı ve Binali Yıldırımla karşılaştırma imkanı verdi. Ak Parti tabanına görsel medya aracılığıyla ilk defa ulaştı. Ekrem İmamoğlu için bunun anlamı ve değeri çok büyük olmuştur.

Kaynak: Ayancık Gazetesi

Tarih:21 06 2019 13:15(1744) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Haydi İyi Günlere…


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi

* ANASAYFA *