E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Hz. Yûsuf kıssası

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
28 Temmuz 2019

Kur’an-Kerim’de, son peygamber Hazret-i Muhammed Mustafa’dan (SAV) önce tarihin çeşitli zaman ve mekânlarında tevhîd mücadelesi veren peygamberlerin kıssalarına yer verilerek, bunların her biri üzerinde uzun uzun tefekkür edip düşünülmesi, onlardan sayısız ibretler ve dersler alınması murat edilir.

Allah-ü Teâlâ (CC), rahmeti gereği kullarını sürekli Hak, hakikat, hidayet yolunda tutmak, yeryüzünde ahlâkı ve adâleti hakim kılmak, doğruluğa ve doğru sözlülüğe sevk etmek için tarihin başlangıcından itibaren her dönemde her mekâna peygamber göndermiştir.

Kur’an’da ilk peygamber Hz. Âdem’den (AS), son peygamber Hz. Muhammed Mustafa’ya kadar (SAV) 25 peygamberin adı zikrolunur. Bu peygamberlerden Hz. Yûsuf’un (AS) hayatını ayrıntılarıyla anlatan Yûsuf Sûresi mevcuttur. Nüzûl sebebi, sahâbîlerin Hz. Muhammed Mustafa’dan (SAV) kıssa niteliğinde âyetler okumasını talep etmeleridir.

Söz konusu sûre, kıssadan hisse alma hedefine yöneliktir. Kıssaların en güzeli olarak nitelendirilir. Geliş hikmetini Resûl-i Ekrem’i teselli etme şeklinde açıklayanlar da vardır.

Zira burada kardeşlerinin Hz. Yûsuf’a eziyet ettiği anlatılmaktadır; dolayısıyla Resûlullah’a da kendi kavminin eziyet ettiğine, fakat sonunda Hz. Yûsuf’un üstün gelmesi gibi Resûlullah’ın da inanmayanlara karşı zafer kazanacağına işaretler vardır. Hz. Yusuf’un (AS) hayatı, babası Hz. Yakub’un (AS) hayatı ile iç içe anlatılır.

Hz. Yakub’un on iki oğlu vardı. Bunların arasında Yusuf’u çok severdi. Çünkü O’nda diğerlerine göre bambaşka bir güzellik, zeka ve kabiliyet belirtisi mevcuttu.

Râd Sûresi 4’üncü âyette Âlim ve Hâkim olan Yüce Rabbimiz (CC) şöyle buyuruyor: “Yeryüzünde, hepsi de aynı su ile sulanan, birbirine komşu kara parçaları, üzüm bağları, bir kökten sürgün boy veren ekinler, hurma ağaçları vardır. Fakat onları şekil ve lezzetçe birbirinden farklı kılmışızdır. Düşünen toplum için bunda da deliller vardır.”

Hz. Yûsuf (AS) daha on iki yaşında iken, bir gece rüyasında, onbir yıldız ile güneşin ve ayın kendisine secde ettiklerini/saygı duyduklarını/üstünlüğünü kabul ettiklerini görmüştü. Buradaki yıldızlar 11 kardeşini, güneş babasını, ay ise annesini işaret ediyordu. Bu rüyasını babası Hz. Yakub’a anlattı. O da kıskançlık doğurmasın, zarar görmesin diye: “Çocuğum! Bu rüyayı kardeşlerine söyleme. Sonra sana bir tuzak kurarlar” dedi.

Hz. Yusuf’un (AS) kardeşleri, babalarının Yusuf’a olan sevgisini kıskanıyorlardı. Bir gün O’nu eğlence maksadı ile kıra götürüp kör bir kuyuya bıraktılar. Oradan geçen bir kafile Hz. Yûsuf’u atıldığı kuyudan çıkardı; sonra da kölemizdir diyerek sattı…

Devamını merak eden okurlarımıza Yûsuf Sûresi’ni baştan sona okumalarını öneriyoruz.

Anlatım tarzı, bütünlüğü, içeriği, mesajı, dersleri, ibretleri ile kıssalar içinde en güzeli. Değerli yazarımız Sn. Abdullah Yıldız’ın ifadesiyle “insanlar arasında Yûsuf’un cemal ve kemâline eş bir güzellikte”.

Yûsuf kıssasında, sual edenler/araştırıp öğrenmeyi arzulayanlar, ders ve ibret almak isteyenler için deliller vardır.

Tarih:29 07 2019 14:29(1572) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *