E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Kaz Dağları’na Sahip Çık!

Kazdağları, ülkemizin hayat damarlarından biridir. Dünyanın En güzel cennet köşelerindendir. Tanrılar Bile Kazdağları’nın güzelliğine hayran oldukları için Olimpos’tan buraya getirmiş. Afrodit burada sunmuş Helen’i Paris’in beğenirse , Truva Savaşları’nın temelleri burada atılmış. Bu gün Kazdağların’da 2 altın madeni faliyette . Bu faliyetteki işletmeler dışında 40’tan fazla başta altın ve gümüş olmak üzere maden projesi bulunuyor. Bu projeler dışında da 100’den fazla maden arama ruhsatı verilmiş. Özetin özeti birileri Kazdağları’nı yok etmek için düğmeye basmış.

Peki ne olmuştu? 45 bin ağacın kesilebileceğini belirten ÇED (Çevresel Etki Değerlendirilmesi) raporuna rağmen Kanada’lı şirket Alamos Gold’un faliyetleri için 195 bin ağaç kestiği öne sürülmüştü. Tarım ve Orman Bakanlığı bu sayının 13 bin 400 olduğunu açıklamıştı. Ağaç kesimleri Çanakkale halkının tüm tepkisine rağmen devam ederken, AK Parti’li ve MHP ‘li milletvekillerinin savunduğu maden çalışması Kazdağları ekosisteminden yararlanan , insanlar , hayvanlar ve bitkiler için ölüm-kalım mücadelesine dönüşmüştür.

Kazdağları, dünyanın oksijen kalitesi açısından en önemli habitatlarından biridir. Uluslar arası altın tekeli Alamos Gold’un ve taşeron şirketi Doğu Biga Madencilik maden çalışmalarını sürüyor. Bu çalışmalar Sonucunda endemik bitki türleri ile nadir görülen bazı canlı türlerinin yok olma tehlikesi ile de karşı karşıya olduğunu belirtiliyor.

Yine Kazdağları’nın kuzey yamacında meşe ,çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerinde kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi bir çok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz dağlarının dereleri, yer altı suları , tarım alanları kirlilik; ormanları karşı karşıya bırakılacaktır.

1935’te çıkarılan neo-liberal MTA ve ETİBANK kanunları 80’li yıllarda neo-liberal politikalar gereği işlevsiz kılınması ve 2004 yılında çıkarılan maden yasası ile ülkenin tam bir hafriyat alanı haline getirilmiştir. Türkiye’nin her yanına virüs gibi yayılan altın madenci şirketler ve onların uluslar arası uzantılarınca sonrası bölgede meydana gelecek değişikliklerde ilgili tablo karanlıktır. Kazdağları’nı istila etmek isteyen emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadele edilecektir.

Sahip oldukları zenginlikleri ve güzellikleri nedeniyledir ki, Kazdağları tarih boyunca hep saldırıya uğramıştır. Hep yağmalanmıştır; tıpkı bugün olduğu gibi. Ne yazık ki bugün ve kazlarıda siyanürle altın madenciliği faliyet yürütmesiyle gündemimizde yer almaktadır. Tarihte ‘’Çanakkale Geçilmez ‘’ olarak bilinen ve Anadolu’dan her yerleşimden onbinlerce bilinen insanımızın hayatlarını ortaya koyarak savundukları bu topraklar şimdilerde ne yazık ki AKP ve MHP li milletvekillerinin eliyle yabancı şirkete peşkeş çekilirken doğamızın torumar edilme tehlikesiyle karşı karşıyayız.

Kaynak: Ayancık Haber

Tarih:07 08 2019 14:10(1179) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: 4 yorumcuya 16 08 2019 20:36
misafirmisin milatmısın herkimsen sallama bunu yapan akp sende onun maaşlı trolmüsün nesin.

4. Yorum: misafir 15 08 2019 09:06
yazar efendi yalan haber yapma oranın sit alanından çıkarılması chp lilerin işi oaraya çalışma ruhsatı veren chp li belediye 2 yılö önce kesilen ve kazdağları ile ilgili olmayan yeri yalan yanlış bilgilerle burda yazıpda akp düşmanlığınızı ortaya çıkarmayın herşeye muhalefet herşeye karşı gidip görmemeişsinizdir bile.

3. Yorum: aslan 09 08 2019 18:11
"midas'in altinlari" hikayesini bilirsiniz... altina doymayan frigya krali her dokundugunun altina donusmesi için tanrisina dua eder ve kabul görur. ancak, her elini surdugu yiyecek altin olur yiyemez; çok sevdigi kizina dokunur altin olur sevemez, vs,,, vs,,, ne halt ettigini sorgulayan kral tanriya tekrar dua edip affini ister. ulkemizde altin elde etmek için ormani, yesili, oksijeni katleden kafalar için cuk oturan bir hikaye bu???

2. Yorum: gokboru 07 08 2019 22:24
arkadaşlar vatana ihanet sadece mermi sikmakla olmuyor vatan topraklarını altın madeni için yabancı firmalara peşkeş çekip tüyü bitmemiş yetimin malını yemek yolunu bulmak doğayı katledilmesine göz yummakta en buyuk hainliktir.anladınız siz bu zihniyeti.

1. Yorum: 11 köy 07 08 2019 16:31
kaz dağlarını kaz gibi yoldular gözünüzü altın doyursun .


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Işık İnşaat'tan satılık lüks 2+1 ve 3+1 daireler


Tam İNANACAĞIM ama


Diyabet ihmale gelmez!


Şimdi de İran tehlikesi!..


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun


Tüm canlılar üzerinde sevmek belki de bu kadar güzel anlatılabilirdi


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


İlim ve Samimiyet


Bugün Kış Başlıyor


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:773906 DtGaNi

* ANASAYFA *