E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Kaz Dağları’na Sahip Çık!

Kazdağları, ülkemizin hayat damarlarından biridir. Dünyanın En güzel cennet köşelerindendir. Tanrılar Bile Kazdağları’nın güzelliğine hayran oldukları için Olimpos’tan buraya getirmiş. Afrodit burada sunmuş Helen’i Paris’in beğenirse , Truva Savaşları’nın temelleri burada atılmış. Bu gün Kazdağların’da 2 altın madeni faliyette . Bu faliyetteki işletmeler dışında 40’tan fazla başta altın ve gümüş olmak üzere maden projesi bulunuyor. Bu projeler dışında da 100’den fazla maden arama ruhsatı verilmiş. Özetin özeti birileri Kazdağları’nı yok etmek için düğmeye basmış.

Peki ne olmuştu? 45 bin ağacın kesilebileceğini belirten ÇED (Çevresel Etki Değerlendirilmesi) raporuna rağmen Kanada’lı şirket Alamos Gold’un faliyetleri için 195 bin ağaç kestiği öne sürülmüştü. Tarım ve Orman Bakanlığı bu sayının 13 bin 400 olduğunu açıklamıştı. Ağaç kesimleri Çanakkale halkının tüm tepkisine rağmen devam ederken, AK Parti’li ve MHP ‘li milletvekillerinin savunduğu maden çalışması Kazdağları ekosisteminden yararlanan , insanlar , hayvanlar ve bitkiler için ölüm-kalım mücadelesine dönüşmüştür.

Kazdağları, dünyanın oksijen kalitesi açısından en önemli habitatlarından biridir. Uluslar arası altın tekeli Alamos Gold’un ve taşeron şirketi Doğu Biga Madencilik maden çalışmalarını sürüyor. Bu çalışmalar Sonucunda endemik bitki türleri ile nadir görülen bazı canlı türlerinin yok olma tehlikesi ile de karşı karşıya olduğunu belirtiliyor.

Yine Kazdağları’nın kuzey yamacında meşe ,çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerinde kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi bir çok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz dağlarının dereleri, yer altı suları , tarım alanları kirlilik; ormanları karşı karşıya bırakılacaktır.

1935’te çıkarılan neo-liberal MTA ve ETİBANK kanunları 80’li yıllarda neo-liberal politikalar gereği işlevsiz kılınması ve 2004 yılında çıkarılan maden yasası ile ülkenin tam bir hafriyat alanı haline getirilmiştir. Türkiye’nin her yanına virüs gibi yayılan altın madenci şirketler ve onların uluslar arası uzantılarınca sonrası bölgede meydana gelecek değişikliklerde ilgili tablo karanlıktır. Kazdağları’nı istila etmek isteyen emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadele edilecektir.

Sahip oldukları zenginlikleri ve güzellikleri nedeniyledir ki, Kazdağları tarih boyunca hep saldırıya uğramıştır. Hep yağmalanmıştır; tıpkı bugün olduğu gibi. Ne yazık ki bugün ve kazlarıda siyanürle altın madenciliği faliyet yürütmesiyle gündemimizde yer almaktadır. Tarihte ‘’Çanakkale Geçilmez ‘’ olarak bilinen ve Anadolu’dan her yerleşimden onbinlerce bilinen insanımızın hayatlarını ortaya koyarak savundukları bu topraklar şimdilerde ne yazık ki AKP ve MHP li milletvekillerinin eliyle yabancı şirkete peşkeş çekilirken doğamızın torumar edilme tehlikesiyle karşı karşıyayız.

Kaynak: Ayancık Haber

Tarih:07 08 2019 14:10(1872) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: 4 yorumcuya 16 08 2019 20:36
misafirmisin milatmısın herkimsen sallama bunu yapan akp sende onun maaşlı trolmüsün nesin.

4. Yorum: misafir 15 08 2019 09:06
yazar efendi yalan haber yapma oranın sit alanından çıkarılması chp lilerin işi oaraya çalışma ruhsatı veren chp li belediye 2 yılö önce kesilen ve kazdağları ile ilgili olmayan yeri yalan yanlış bilgilerle burda yazıpda akp düşmanlığınızı ortaya çıkarmayın herşeye muhalefet herşeye karşı gidip görmemeişsinizdir bile.

3. Yorum: aslan 09 08 2019 18:11
"midas'in altinlari" hikayesini bilirsiniz... altina doymayan frigya krali her dokundugunun altina donusmesi için tanrisina dua eder ve kabul görur. ancak, her elini surdugu yiyecek altin olur yiyemez; çok sevdigi kizina dokunur altin olur sevemez, vs,,, vs,,, ne halt ettigini sorgulayan kral tanriya tekrar dua edip affini ister. ulkemizde altin elde etmek için ormani, yesili, oksijeni katleden kafalar için cuk oturan bir hikaye bu???

2. Yorum: gokboru 07 08 2019 22:24
arkadaşlar vatana ihanet sadece mermi sikmakla olmuyor vatan topraklarını altın madeni için yabancı firmalara peşkeş çekip tüyü bitmemiş yetimin malını yemek yolunu bulmak doğayı katledilmesine göz yummakta en buyuk hainliktir.anladınız siz bu zihniyeti.

1. Yorum: 11 köy 07 08 2019 16:31
kaz dağlarını kaz gibi yoldular gözünüzü altın doyursun .


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *