E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Ayancık’ta Dalgakıranlardaki İhmali Bakana Sordu

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop ili Ayancık ilçesi Kuğu Yalısı mevkiinde can kayıplarına ve kıyı tahribatına neden olan dalgakıranlar ile ilgili T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan tarafından cevaplanması için Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Ayancık ilçesi Kuğu Yalısı mevkiinde 2011 yılında yapımına karar verilen ve yapımından bir yıl sonra çökmeler meydana gelen, bugün ise can kayıplarına sebep olan dalgakıranları meclis gündemine taşıdı. Karadeniz vatandaşların ve bölgeyi bilen balıkçıların şikayetlerine rağmen herhangi bir önlem almayan aksine yapılan tahkimatın kıyıyı koruduğu ve ilave tedbir alınmasına gerek olmadığı yönünde karar alan Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH)’ne bağlı bölge müdürlüğü kararlarının da araştırılmasını istedi.

CHP’li Karadeniz’in T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan tarafından cevaplanması için Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğu soru önergesinden satır başları;

Yapıların üzerinden neredeyse 8 yıl geçmiş olmasına rağmen alınmayan önlemler neticesinde dalgakıranların iç kısımlarında oluşan girdaplar kıyı alanlarında can kayıplarına sebep olmuştur. Geçtiğimiz günlerde yine 2 vatandaşımız dalgakıran içinde oluşan akıntıya kapılmış ve hayatını kaybetmiştir. Üzerinden bir yıl geçmeden dağılan yapıların, kıyı bölgesinde meydana gelen hasarların, yaşanan can kayıplarının bilançosunun çıkartılması ve sorumlularının araştırılması bir tercih değil, zorunluluktur.

İhmalin faturasını canı ile ödeyen vatandaşlarımıza ve korumamız gereken kıyı alanlarımıza karşı duyduğum sorumluluk bilinci ile cevaplanmasını istediğim sorularım şöyledir;

1.Projenin uygunsuzluğu ve hataları ile ilgili tüm uyarılarımıza rağmen yapılan, yapımı üzerinden neredeyse 1 yıl geçmeden dağılan dalgakıranların henüz proje aşamasında incelenmesi gereken teknik esasları ve bölgesel uygunluğu değerlendirilmiş midir?

2. Yapılarda yaşanacak ya da yaşanmış olan tahribata karşı yüklenici firma NATO İnş. Nakliye Petrol Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin taahhütleri değerlendirilmiş midir? Değerlendirildiyse tahribata karşı bir yaptırım uygulanmış ya da uygulanacak mıdır?

3. Yaşanan can kayıplarına ve kıyı tahribatına karşı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Samsun IX. Bölge Müdürlüğünüz tarafından gönderilen ilave tedbir alınmasına gerek olmadığına karar ile yüklenici firma olan NATO İnş. Nakliye Petrol Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin korunmasından kimler sorumludur?

4. Tedbir alınmasına gerek olmadığına dair kararın çıkartılmasından sonra meydana gelen can kayıpları ve kamu zararının sorumluları tespit edilerek sorumlulara herhangi bir yaptırım uygulanacak mıdır?

5. Amacı kıyılardaki kum erozyonunu önlemek, dalgaların sahip oldukları enerjilerini azaltmak, kıyı şeridini genişletmek ve vatandaşlar için güvenli sahil alanları oluşturmak olması gereken bu yapıların Ayancık ilçemiz Kuğu Yalısı mevkiinde tam ters etki yaparak can ve mal kaybına neden olmasına ilişkin kasıt ya da ihmalin varlığına yönelik kapsamlı bir araştırma yapılacak mıdır?

6. Ayancık ilçemizin Kuğu Yalısı mevkiinde inşa edilen maddi ve manevi kamu zararına sebep olan 6 adet dalgakıranın mevcut durumunun bertaraf edilmesi için Bakanlığınız tarafından bir çalışma başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa çalışmalarda bölgeyi bilen kıyı balıkçılarımızdan ve Ayancık Liman Başkanlığı’ndan görüş ve destek alınacak mıdır?

Tarih:10 08 2019 12:33(372) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

AFAD Ekipleri Boyabat Kalesinde Operasyo Erfelek'te İzinsiz Kazı Yapan 4 Kişi Yak Aralık'a Kadar 2000 Haneye Doğalgaz Bağl Yoldan Çıkan Otomobil Bahçedeki Çam Ağac Boyabat Panayırı Kaç Yıllık? Trafik Ekipleri Taksileri Denetledi Sinop Üniversitesi Senatosundan Barış Pı Sinop’ta Okul Servisi Trafik Kazas İşler karışıyor gibi! Türkeli'de terör bahanesiyle 32 bin lira Ahmet Şimşek vefat etti Şükrü Cünbük vefat etti Biz devletimizin aldığı bu kararın arkas Yaykıl Kavşağında Tanker Alev Aldı Nizamettin Eren vefat etti Genç Mühendisin Ayaklarının Üzerinden Ka Hani Öncelik Yaya Vatandaşındı Boyabat’lı Vatandaş Taşköprü’ 90 Yaşındaki Ev Sahibini Bıçakla Öldürdü "Okul-Sanayi İşbirliği" Projesi Kemer Hayat Kurtardı Belediye'de Kiralık 4 Aracın Bedeli Yıll 1074 Çankırı Spor- Boyabat 1868 Spor: 2- OSB yönetimi toplandı Türkeli'de seyir halindeki otomobil alev Gerze’de Bir Araya Geldiler Uyuşturucu Özgürlüğün Sonu Zeynep Kurt hanımefendi vefat etti Saraydüzü-Durağan Kavşağında Trafik Kaza Beton Mikserinin Altında Kalan Kadın Hay Satılmış Kabasakal vefat etti Vay inek vay ! Pazar Yokuşunda Trafik Kazası Sinop’ta 4 Adet Villa Alevlere Tes Boyabat Osman Köyü Girişinde Otomobil Te Sokak Köpekleri Sahipsiz Değil ANLAM Okullarında ANLAM’lı Etkinli Belediye Sokak'ta Hareketli Dakikalar 10 Ekim Ankara Katliamı 4. Yıldönümü Bas Satu Çalışkan hanımefendi vefat etti Mehmet Karaağaç vefat etti Boyabat Taksici Esnafı Sorunlar İçin Bir Trafik Ekiplerleri Servis Soförlerini Bi Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı Kamile Tekinel hanımefendi vefat etti Cami; İnsanı Kendi Kalbi İle Yüzleştirir Cahil Mağdurlardan, Belediye Başkanına T Otomobili ile İnek Sürüsüne Çarptı Öğrencilere Başarı Bursu ve Yemek Bursu Tümü

Kaldırımlar ve insanlar


İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Guevara"


Hastaneler ve Cerrahpaşa


Osmanlı’da hayvan sevgisi


Crystal Bistro’dan “Artan Lezzet, Azalan Fiyatlar” Kampanyası


Eşeğin Mertebesini Yükseltirsen


Kılavuzu Karga Olanın...


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kurban Bayram'ı Karikatürleri


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ekim ayı ziyaretci sayısı:428416 DtGaNi

* ANASAYFA *