E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Ayancık’ta Dalgakıranlardaki İhmali Bakana Sordu

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop ili Ayancık ilçesi Kuğu Yalısı mevkiinde can kayıplarına ve kıyı tahribatına neden olan dalgakıranlar ile ilgili T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan tarafından cevaplanması için Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Ayancık ilçesi Kuğu Yalısı mevkiinde 2011 yılında yapımına karar verilen ve yapımından bir yıl sonra çökmeler meydana gelen, bugün ise can kayıplarına sebep olan dalgakıranları meclis gündemine taşıdı. Karadeniz vatandaşların ve bölgeyi bilen balıkçıların şikayetlerine rağmen herhangi bir önlem almayan aksine yapılan tahkimatın kıyıyı koruduğu ve ilave tedbir alınmasına gerek olmadığı yönünde karar alan Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH)’ne bağlı bölge müdürlüğü kararlarının da araştırılmasını istedi.

CHP’li Karadeniz’in T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan tarafından cevaplanması için Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğu soru önergesinden satır başları;

Yapıların üzerinden neredeyse 8 yıl geçmiş olmasına rağmen alınmayan önlemler neticesinde dalgakıranların iç kısımlarında oluşan girdaplar kıyı alanlarında can kayıplarına sebep olmuştur. Geçtiğimiz günlerde yine 2 vatandaşımız dalgakıran içinde oluşan akıntıya kapılmış ve hayatını kaybetmiştir. Üzerinden bir yıl geçmeden dağılan yapıların, kıyı bölgesinde meydana gelen hasarların, yaşanan can kayıplarının bilançosunun çıkartılması ve sorumlularının araştırılması bir tercih değil, zorunluluktur.

İhmalin faturasını canı ile ödeyen vatandaşlarımıza ve korumamız gereken kıyı alanlarımıza karşı duyduğum sorumluluk bilinci ile cevaplanmasını istediğim sorularım şöyledir;

1.Projenin uygunsuzluğu ve hataları ile ilgili tüm uyarılarımıza rağmen yapılan, yapımı üzerinden neredeyse 1 yıl geçmeden dağılan dalgakıranların henüz proje aşamasında incelenmesi gereken teknik esasları ve bölgesel uygunluğu değerlendirilmiş midir?

2. Yapılarda yaşanacak ya da yaşanmış olan tahribata karşı yüklenici firma NATO İnş. Nakliye Petrol Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin taahhütleri değerlendirilmiş midir? Değerlendirildiyse tahribata karşı bir yaptırım uygulanmış ya da uygulanacak mıdır?

3. Yaşanan can kayıplarına ve kıyı tahribatına karşı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Samsun IX. Bölge Müdürlüğünüz tarafından gönderilen ilave tedbir alınmasına gerek olmadığına karar ile yüklenici firma olan NATO İnş. Nakliye Petrol Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin korunmasından kimler sorumludur?

4. Tedbir alınmasına gerek olmadığına dair kararın çıkartılmasından sonra meydana gelen can kayıpları ve kamu zararının sorumluları tespit edilerek sorumlulara herhangi bir yaptırım uygulanacak mıdır?

5. Amacı kıyılardaki kum erozyonunu önlemek, dalgaların sahip oldukları enerjilerini azaltmak, kıyı şeridini genişletmek ve vatandaşlar için güvenli sahil alanları oluşturmak olması gereken bu yapıların Ayancık ilçemiz Kuğu Yalısı mevkiinde tam ters etki yaparak can ve mal kaybına neden olmasına ilişkin kasıt ya da ihmalin varlığına yönelik kapsamlı bir araştırma yapılacak mıdır?

6. Ayancık ilçemizin Kuğu Yalısı mevkiinde inşa edilen maddi ve manevi kamu zararına sebep olan 6 adet dalgakıranın mevcut durumunun bertaraf edilmesi için Bakanlığınız tarafından bir çalışma başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa çalışmalarda bölgeyi bilen kıyı balıkçılarımızdan ve Ayancık Liman Başkanlığı’ndan görüş ve destek alınacak mıdır?

Tarih:10 08 2019 12:33(254) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Aracınızı Park Ederken Daha Dikkatli Olu Gerze'de Aile Hekimine Saldırı Ekipler Seferber Oldu Nazik İnan hanımefendi vefat etti İpek Nurcihan Utku hanımefendi vefat ett Boyabat Tekke Mevkinde Trafik Kazası 2 Y Boyabat Trafik Işıklarında 2 Araç Çarpış Boyabat 1868 Spor ile 1074 Çankırı Spor Kontrolden Çıkan Elektrikli Motosiklet D Ali Duman vefat etti Otomobil Karşı Şeride Uçtu: 2 Yaralı Boyabat Doğuca Köyü Girişinde Trafik Kaz Yola Çıkan Karacaya Araç Çarptı Kazada Ağır Yaralanan Öğretmen Hayatını Camdan Düşen Bebek Tedavi Altına Alındı Gülşen Gülen hanımefendi vefat etti Bu Kadar Acizmiyiz? Durağan’da Feci Kaza 3 Yaralı 1 Öl Kasten Adam Yaralamadan Tutuklandı Yaşar Uçar vefat etti Ayhan İnce vefat etti Şakir Efe vefat etti İstiklal Marşımız Okunurken Ayağa Kalkma İki Araç Kafa Kafaya Çarpıştı 6 Yaralı Ayancuk Yolunda Trafik Kazası 3 Yaralı Sinop’ta Motosiklet Kazası Tüfekle Ayağından Vurdu, Kaçtı… Elektiriği Olmayan Mahalle Saime Maviş hanımefendi vefat etti Osman Sarıçam vefat etti Boyabat’ta Araç Takla Attı 2 Yaral Boyabatlı genç boğulma tehlikesi geçirdi Kafayı çeken tatilci vekilin arabasına ç Necla Akyıldız hanımefendi vefat etti Sanayi Kavşağında Otomobil Refüje girdi Yıldız Mahallesinde Trafik Kazası 1 Yara Otomobil Orta Refüje Girdi Takla Attı 1 Hüsamettin Atmaca vefat etti Bu Yıl Kurban Derisinin Fiyatları Çok Dü Sürülen İzin Ardından Boyabat Polisi 2 H Boyabat TSO Başkanı Orhan Çakır, Bayram İrfan Erbaş, Kurban Bayramı Mesajı Yayım Topağaç köyünde bir ev alev alev yandı Remzi Yayla vefat etti Çamlıca Mahallesinde Trafik Kazası: 3 Ya 2019 Yılı Kurban Bayramı Namazı Saatleri Boyabat'a Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı A Ayancık’ta Dalgakıranlardaki İhmali Baka Mustafa Menteş vefat etti Tümü

Aile de mi, Okul da mı?


Boyabat Belediyesi Ne Zaman Festival Yapacak?


Kurban Bayramı izlenimleri


Kurban Bayram'ı Karikatürleri


Kaz Dağları’na Sahip Çık!


Siz Var Ya, Siz


Fit/CLUB’tan geleneksel Bayram Kampanyası


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Agustos ayı ziyaretci sayısı:480082 DtGaNi

* ANASAYFA *