E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Zil Çaldı, Okullar Açıldı

18 milyonun üzerinde öğrenci için 9 Eylül Pazartesi günü ders zili çaldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında 1 milyonu aşkın öğretmen görev yapacak. Ancak! Bu öğretim yılı için hala hazırlıklar tamamlanamadı. Okulların fiziksel alt yapısı (Boya, badana, temizlik) tamamlanamadı. Yaklaşık 80 bin öğretmen norm kadro açığı bulunmakta. Özel okullara gönderilen ekonomik payı devlet okulları öğrencilerine gönderilse birçok sorunda ortadan kalkacaktır. Yine bazı liselerde çocukların bir kısmı hala açıkta.

Yine eski sorunlar devam ediyor. İstediği liseye yerleşemeyen öğrenciler, yazılı basında yer alan bilgiler; kime ödendiği belli olmayan paralar, adres tutsa bile istenen ve miktarı semtin sosyo ekonomik durumuna göre değişen “bağış”lar, oysa “kayıtlarda kesinlikle bağış alınmaz” uyarılarına rağmen. Milli Eğitimin 2018 itibariyle 31 bin 355 yardımcı hizmetlinin göre yaptığı açıklaması, yine bakanlığa bağlı 54 bin 732 devlet okulu olduğu dikkate alındığında neredeyse her iki okula 1 hizmetli düştüğü de ortadadır.

Eğitim-İş’in araştırmasına göre 2 bin 20 TL asgari ücretle yaşamını devam ettiren bir aile, ilkokula başlayan çocuğu için bir aylık maaşını, memur ise maaşının yarısından fazlasını okula başlama gideri olarak kullanıyor. Araştırmada, belirtilen rakamlar içerisinde bağışlar gibi ödemeler yok. Oysa Anayasa’nın 42. maddesine göre “temel eğitim, tüm vatandaşlarımıza eşit ve parasızdır. Sosyal devlet zorunlu eğitim kapsamındaki öğrencilerin tüm giderlerini karşılamalı.”

Bu eğitim-öğretim yılında ilk kez ara tatil yapma şansıda elde edilecek. Kasım ayında bir haftalık araya girecek. İlk ara tatili 18-22 Kasım. Birinci dönem 17 Ocak 2020’de sona erecek. İkinci dönem 3 Şuba 2020 tarihinde başlayacak. İkinci ara tatili 6-10 Nisan 2020 arasında yaşanacak. 13 Nisan 2020’de ikinci dönem başlayacak. 19 Haziran 2020 tarihinde 11 haftalık yaz tatili başlayacak.

Ülkemizin her geçen gün karanlığa büyük bir hızla sürüklendiği bu günlerde; dindar bir eğitim yerine, laik ve çağdaş bir eğitim olmalı… AKP eliyle Türk-İslam sentezine dayalı cinsiyetçi ve otoriter bir eğitim yerine; eşitlikçi, katılımcı, çoğulcu ve insan haklarına dayalı bir eğitim olmalı… İtaatkar bireyler yerine; sorgulayan bireyler olmalı… Piyasacı, paralı, ezberci eğitim yerine; parasız ve nitelikli bir eğitim olmalı… Çocuklarımızı istismar aracı olarak gören bir eğitim yerine; çıkarlarını koruyan bir eğitim olmalı… Ayrımcı, ötekileştirici bir eğitim yerine; eşit haklar temelli bir eğitim olmalı…

Eğitim sistemimizin dinamosu öğretmenlerdir. Öğretmenlerimizin kadrolu çalışma haklarını ellerinden alıp iş güvencelerini yok eden, eşit iş eşit ücret alma haklarını gasp eden AKP iktidarı eğitim emekçilerinin haklarını vermelidir. Yaşanan ekonomik krizi bahane ederek iktidarın MEB bütçesinden 2 milyar TL kesmesi yeni eğitim-öğretim yılını olumsuz etkileyecektir.

Yaşamımın 30 yılını her kademe ve her basamağında çalışma onurunu yaşayan ve ter döken bir eğitimci olarak; parasız, bilimsel demokratik, laik ve karma eğitimden yana olduğumu, Atatürk ve devrimlerinin unutulmamasını, haksızlığa, hukuksuzluğa son verilip çağdaş uygarlık yolunda eğitim istemlerimle, yeni eğitim-öğretim yılında eğitim-öğretim içindeki tüm paydaşlara başarılar diliyorum.

Erdoğan Erkaymaz

Tarih:11 09 2019 13:54(823) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: vatandaş 12 09 2019 08:20
devlet okullarında paralı eğitime hoş geldiniz.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Tam İNANACAĞIM ama


Diyabet ihmale gelmez!


Şimdi de İran tehlikesi!..


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun


Tüm canlılar üzerinde sevmek belki de bu kadar güzel anlatılabilirdi


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


NUNCO'dan Yılbaşına Özel


İlim ve Samimiyet


Bugün Kış Başlıyor


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:626021 DtGaNi

* ANASAYFA *