E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Zil Çaldı, Okullar Açıldı

18 milyonun üzerinde öğrenci için 9 Eylül Pazartesi günü ders zili çaldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında 1 milyonu aşkın öğretmen görev yapacak. Ancak! Bu öğretim yılı için hala hazırlıklar tamamlanamadı. Okulların fiziksel alt yapısı (Boya, badana, temizlik) tamamlanamadı. Yaklaşık 80 bin öğretmen norm kadro açığı bulunmakta. Özel okullara gönderilen ekonomik payı devlet okulları öğrencilerine gönderilse birçok sorunda ortadan kalkacaktır. Yine bazı liselerde çocukların bir kısmı hala açıkta.

Yine eski sorunlar devam ediyor. İstediği liseye yerleşemeyen öğrenciler, yazılı basında yer alan bilgiler; kime ödendiği belli olmayan paralar, adres tutsa bile istenen ve miktarı semtin sosyo ekonomik durumuna göre değişen “bağış”lar, oysa “kayıtlarda kesinlikle bağış alınmaz” uyarılarına rağmen. Milli Eğitimin 2018 itibariyle 31 bin 355 yardımcı hizmetlinin göre yaptığı açıklaması, yine bakanlığa bağlı 54 bin 732 devlet okulu olduğu dikkate alındığında neredeyse her iki okula 1 hizmetli düştüğü de ortadadır.

Eğitim-İş’in araştırmasına göre 2 bin 20 TL asgari ücretle yaşamını devam ettiren bir aile, ilkokula başlayan çocuğu için bir aylık maaşını, memur ise maaşının yarısından fazlasını okula başlama gideri olarak kullanıyor. Araştırmada, belirtilen rakamlar içerisinde bağışlar gibi ödemeler yok. Oysa Anayasa’nın 42. maddesine göre “temel eğitim, tüm vatandaşlarımıza eşit ve parasızdır. Sosyal devlet zorunlu eğitim kapsamındaki öğrencilerin tüm giderlerini karşılamalı.”

Bu eğitim-öğretim yılında ilk kez ara tatil yapma şansıda elde edilecek. Kasım ayında bir haftalık araya girecek. İlk ara tatili 18-22 Kasım. Birinci dönem 17 Ocak 2020’de sona erecek. İkinci dönem 3 Şuba 2020 tarihinde başlayacak. İkinci ara tatili 6-10 Nisan 2020 arasında yaşanacak. 13 Nisan 2020’de ikinci dönem başlayacak. 19 Haziran 2020 tarihinde 11 haftalık yaz tatili başlayacak.

Ülkemizin her geçen gün karanlığa büyük bir hızla sürüklendiği bu günlerde; dindar bir eğitim yerine, laik ve çağdaş bir eğitim olmalı… AKP eliyle Türk-İslam sentezine dayalı cinsiyetçi ve otoriter bir eğitim yerine; eşitlikçi, katılımcı, çoğulcu ve insan haklarına dayalı bir eğitim olmalı… İtaatkar bireyler yerine; sorgulayan bireyler olmalı… Piyasacı, paralı, ezberci eğitim yerine; parasız ve nitelikli bir eğitim olmalı… Çocuklarımızı istismar aracı olarak gören bir eğitim yerine; çıkarlarını koruyan bir eğitim olmalı… Ayrımcı, ötekileştirici bir eğitim yerine; eşit haklar temelli bir eğitim olmalı…

Eğitim sistemimizin dinamosu öğretmenlerdir. Öğretmenlerimizin kadrolu çalışma haklarını ellerinden alıp iş güvencelerini yok eden, eşit iş eşit ücret alma haklarını gasp eden AKP iktidarı eğitim emekçilerinin haklarını vermelidir. Yaşanan ekonomik krizi bahane ederek iktidarın MEB bütçesinden 2 milyar TL kesmesi yeni eğitim-öğretim yılını olumsuz etkileyecektir.

Yaşamımın 30 yılını her kademe ve her basamağında çalışma onurunu yaşayan ve ter döken bir eğitimci olarak; parasız, bilimsel demokratik, laik ve karma eğitimden yana olduğumu, Atatürk ve devrimlerinin unutulmamasını, haksızlığa, hukuksuzluğa son verilip çağdaş uygarlık yolunda eğitim istemlerimle, yeni eğitim-öğretim yılında eğitim-öğretim içindeki tüm paydaşlara başarılar diliyorum.

Erdoğan Erkaymaz

Tarih:11 09 2019 13:54(4776) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: vatandaş 12 09 2019 08:20
devlet okullarında paralı eğitime hoş geldiniz.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE




Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz





Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *