E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Gazi'nin tüm sorularını bilen peçeli kadın

Tarih 15 Eylül 1928'i gösteriyor, yer: Sinop. Gazi Mustafa Kemal Atatürk şimdiki Mehmet Akif Ersoy Orta Okulu önünde kara tahta başında yeni Türk alfabesini ilk kez tanıtıyor. Peçeli bir kadın Gazi'nin sorduğu tüm harfleri tek tek biliyor. Gazi şaşırıyor.

Harf inkılabını Sinop’tan başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop'a gelişinin 91. yıl dönümünde önemli bir hatıra ortaya çıktı. Sinoplu Araştırmacı Gazeteci Hamdi Gökçen'in yaklaşık 25 yıldır izini sürdüğü ve 91 yıl önce yani 15 Eylül 1928'de yaşanan hatıranın ayrıntılarını Ayten Gökdağ Özen, Askeri Ateşe ve Yüzbaşı Sadettin Buğa'nın eşi olan halası Nuriye Buğa'dan duyduğu şekliyle, Gazeteci Gökçen'e anlattı.

Gazi Mustafa Kemal 15 Eylül 1928 günü Sinop'a geldiğinde valiliğe verdiği emirle Yatı Mektebine (Şimdiki Öğretmenevi) kara tahta kurulmasını ve protokol ile halkın orada yerini alması talimatını verir. Bir müddet sonra valilikten Yatı Mektebine yürüyerek giden Gazi, kurulan kara tahtanın karşısındadır.

TÜM HARFLERİ TEK TEK BİLİR

Ve ondan sonrasını Ayten Gökdağ Özen'den dinleyelim: “Nuriye Halam şunları anlatmıştı. Gazi Mustafa Kemal'in Sinop'a geldiği gün çarşaflı ve peçeli bir kadının dikkatli bakışları Atatürk'ün dikkatini çeker. Bu kadın Nuriye halamdan başkası değildir. Ve bu dikkati ve heyecanlı bakışlı kadına Mustafa Kemal seslenerek “Sen kimsin?” diye sorar. Halamda peçesini açtıktan sonra “Askeri Ateşe Yüzbaşı Sadettin Buğa'nın eşiyim” der. Mustafa Kemal "O benim silah arkadaşımdır” diyerek halamı kara tahtaya çağırır. Mustafa Kemal: "Yeni alfabe hakkında bilgin var mı?" diye sorduğunda, halam "Var" cevabını verir ve daha sonra gösterilen tüm harfleri bilir. Gazi, bundan oldukça memnun kalmıştır ve "Benden bir istediğiniz var mı?" diye sorduğunda halam "Sağlığınız" diye cevap verir.

OSMANLI SARAYINDA LATİN ALFABESİNİ ÖĞRENDİ

Nuriye halam küçük yaşta annesi ölünce babası tarafından kendileri gibi İstanbul'da sarayda görevli Çerkez Zekeriya Paşa'ya (Buğa) halamı teslim etmiş. Nuriye hala sarayda iyi bir eğitimle hem eski, hem de yeni alfabeyi öğrenmiş. Bu hatırayı halamdan pek çok kez dinlemiştim"

Kaynak: Vitrinhaber

Tarih:14 09 2019 16:07(757) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Barış Karadeniz, 21 Ekim Dünya Gazetecil Boyabatlı Uzman Onbaşı Mutlu Can Meşeci YBO’lu Aziz Göveli'ye Karikatürde Erdem Ay vefat etti Boyabat Panayırında İş Tuvalet Parasına Boyabat’ta Yağlı Güreşler Yapıldı Boyabat 1868 Spor-Merzifonspor: 0-1 Nazik Akbaş hanımefendi vefat etti Sündüs Bender hanımefendi vefat etti Gerze ilçesinde çıkan yangında ev, ahır Boyabat Kalesinde mahsur kalan 2 köpek k Belediye Meclisi Barış Pınarı Hareketı B Şakir Aydın vefat etti AFAD Ekipleri Boyabat Kalesinde Operasyo Erfelek'te İzinsiz Kazı Yapan 4 Kişi Yak Aralık'a Kadar 2000 Haneye Doğalgaz Bağl Yoldan Çıkan Otomobil Bahçedeki Çam Ağac Boyabat Panayırı Kaç Yıllık? Trafik Ekipleri Taksileri Denetledi Sinop Üniversitesi Senatosundan Barış Pı Sinop’ta Okul Servisi Trafik Kazas İşler karışıyor gibi! Türkeli'de terör bahanesiyle 32 bin lira Ahmet Şimşek vefat etti Şükrü Cünbük vefat etti Biz devletimizin aldığı bu kararın arkas Yaykıl Kavşağında Tanker Alev Aldı Nizamettin Eren vefat etti Genç Mühendisin Ayaklarının Üzerinden Ka Hani Öncelik Yaya Vatandaşındı Boyabat’lı Vatandaş Taşköprü’ 90 Yaşındaki Ev Sahibini Bıçakla Öldürdü "Okul-Sanayi İşbirliği" Projesi Kemer Hayat Kurtardı Belediye'de Kiralık 4 Aracın Bedeli Yıll 1074 Çankırı Spor- Boyabat 1868 Spor: 2- OSB yönetimi toplandı Türkeli'de seyir halindeki otomobil alev Gerze’de Bir Araya Geldiler Uyuşturucu Özgürlüğün Sonu Zeynep Kurt hanımefendi vefat etti Saraydüzü-Durağan Kavşağında Trafik Kaza Beton Mikserinin Altında Kalan Kadın Hay Satılmış Kabasakal vefat etti Vay inek vay ! Pazar Yokuşunda Trafik Kazası Sinop’ta 4 Adet Villa Alevlere Tes Boyabat Osman Köyü Girişinde Otomobil Te Sokak Köpekleri Sahipsiz Değil Tümü

Kaldırımlar ve insanlar


İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Guevara"


Hastaneler ve Cerrahpaşa


Osmanlı’da hayvan sevgisi


Crystal Bistro’dan “Artan Lezzet, Azalan Fiyatlar” Kampanyası


Eşeğin Mertebesini Yükseltirsen


Kılavuzu Karga Olanın...


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kurban Bayram'ı Karikatürleri


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ekim ayı ziyaretci sayısı:492560 DtGaNi

* ANASAYFA *